VAKA SAYISI ARTTI GÜNLÜK 70-80 ÜZERİNDE
Yukarı
VAKA SAYISI ARTTI GÜNLÜK 70-80 ÜZERİNDE
Şehmus Ustabaşı

VAKA SAYISI ARTTI GÜNLÜK 70-80 ÜZERİNDE

Bu içerik 529 kez okundu.

Merhaba değerli Batman gazetesi okurları bu günkü yazımı yine kısıtlamaların kısmen kaldırılmasıyla birlikte, her geçen gün artan Covid-19 salgın hastalığa ayırdım. 

Sosyal gelişmenin temel öğesi olan sağlığın korunması bir ekip işidir. Bu ekip, sağlık hizmetini sunan/sunacak olan devlet/idare, hekim/sağlık çalışanı ve bu hizmetinden yararlanan/yararlanacak olan toplum/hastadan oluşmaktadır.

Sağlıksız ve hasta olmama durumunu ifade eden ve sosyal bir olgu olan sağlık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından; yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması değil, bedensel, zihinsel ve toplumsal açıdan tam bir iyilik hali olarak tanımlanmıştır. Sağlığı etkileyen faktörler arasında sosyal, fiziksel ve genetik yapının yanı sıra, kişinin yaşam tarzı ve hastalıklara karşı verdiği tepki de önemli rol oynar. Sağlığın devamlılığının sağlanması ise ancak sağlık hizmetlerinin sunulması ile mümkün olabilir.

Devlet, sağlık ekibi bu konuda üzerine düşeni yaparken maalesef birey ve hatta toplum olarak sorumluluklarımızı tam anlamıyla yerine getiremiyoruz.

Maalesef kısıtlamaların kısmen kaldırılmasıyla birlikte her geçen gün yükselişe geçiyoruz.

Önceki gün ben ve Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Halit Biliz  ile birlikte Batman Sağlık İl Müdürümüz Dr. Mehmet Hakan Pamukçuyu ziyaret ettik ve bu salgın hastalıkla ilgi bilgi alış verişinde bulunduk.

Alınan bilgiler çarpıcıydı.

Deyim yerindeyse bilgilerden dolayı çarpıldık.

Pamukçu’nun söylediklerinden kısa kısa satır başlıklarına bakarsak

Aşı vakti gelenlerin aşı olmaması.

Ki yoğun bakımda olan, vefat edenlerin tümü aşı vakti geldiği halde aşı olmayanlardır.

Taziyeler

Düğünler

Ev ziyaretleri

Bir de testi pozitif çıkanların bilgi saklaması…

Pozitif çıkanların doğru dürüst bildirimde bulunmaması yani temaslı oldukları kişiler hakkında bilgi vermemesi.

Bu da maalesef başka pozitif olanları yani covid-19 salgınında enfekte olmuş kişileri dışarı almaktadır.

Yapılan taziyeler yeni taziyelere neden oluyor; Batman’da vakaların ciddi şekilde arttığını belirterek, önlemler alınmazsa, aşılar olunmazsa Batman kırmızıya döner ve kapanır, Son 2 hafta içinde yoğun bakım oranının % 64’e çıktığını, entübe sayısının 8 olduğunu ve günlük vaka sayısı 70 olduğunu söyledi.

Sayın Pamukçu ekledi; özellikle, son zamanlarda Batman’da bulaş yaş ortalamasının 43’e düştüğünü, 30 yaşlarında insanların da vefat ettiğini ifade etti.

Ayrıca Batman’da aşı olanların sayısının 60 bine dayandığını ve şu ana kadar 33 bin insanın aşılandığını söyleyen Pamukçu, hem Biontech hem de Sinovac aşısının mevcut olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmasının devamında  Tüm sağlık kuruluşlarında aşı yapılırken, aşı vakti gelip aşı olanların hastalanmadığını, aksine vakti gelip aşı olmayanların hastalandığını, âmâ aşı olup hastalanan olmadığının altını çizdi.

Hayatımıza girdiği günden beri bu salgın hastalıkla başta sağlık çalışanlarımız canla başla çalışmakta gerek doktorlar gerek Filyasyon ekipleri, zabıta ve Emniyet güçlerimiz gece gündüz demenden çalışıyor.

Bu saydığım kurumların tek istediği şu taziyeler mümkün mertebe yapılmaması, düğünlerde kalabalık ortamda uzak durulması, ev ziyaretleri yapılmaması, camiye giderken en az bir metre mesafe bırakılması, enfekte olanların doğru bildirimde bulunması, aşı vakti gelenlerin aşı olmasıdır.

Bu salgın hastalığı düşürecektir.

Bir önemli konu ise evet İl Sağlık Müdürü günlük vaka sayısını şimdilik 70 olduğu söyledi ama bu resmi olandır resmi olmayan bana kalırsa daha yüksektir, çünkü birçok vatandaş bu salgın hastalığı yakalanıp aramızda dolaşabiliyor, hal böyle olunca salgın riskide kat kat artıyor.

Bakın değerli Batmanlılar bu tür kendini iyi hissetmeyen kişileri fark ederseniz hemen ekiplere şikayet edin bu bir insanlık vazifesidir.

Birde aşı olmak istemeyen vatandaşlar var “ ben aşı olmam“ diyenler bu çok yanlış uzmanlar diyor aşı olanlar daha az bu hastalıktan etkileniyor, olmayanlar ise ya ağır geçiriyor yada vefat ediyor.

Bu genci yaşlısı her kes için geçerli onun için aşı vakti gelenler mutlak suretle en yakın sağlık kuruluşlarına gitmelerinde yarar var. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...