VAKALAR YÜKSELİŞTE HASTANELER YİNE DOLUYOR
Yukarı
VAKALAR YÜKSELİŞTE HASTANELER YİNE DOLUYOR
Şehmus Ustabaşı

VAKALAR YÜKSELİŞTE HASTANELER YİNE DOLUYOR

Bu içerik 476 kez okundu.

Merhaba değerli Batman gazetesi okurları bu hafta da İlimizde yükselişe geçen Covid-19 salgın hastalığa değineceğim.

Esefle belirtelim ki; üç hafta önceki ‘Mavi’ olan haritamız her gün artan vaka sayısıyla Turuncuya yaklaştı. Son Verilere Göre 100 binde 109,14 olan ilimizdeki vaka sayısı, 10-16 Nisan tarihlerini ne yazık ki 157, 19'a yükseldi.

Tekrar başa döndük, hastaneler her geçen gün dolmaya başladı.

10 gün öncesine Batman Eğitim ve Araştırma hastanesinde yoğun bakım ünitesi doluluk oranı %64 iken şuan o aranı geçti entübe sayısı ise 8 iken yine sayı kat kat üstünde ne yazık ki vakaların bir türlü önüne geçilemiyor.

Mübarek Ramazan ayındayız ve kısmi kısıtlamalar var; düğün, taziye, kahve, kafeteryalar ve ismini sayamadığım birçok iş yerleri kapalı buna rağmen Covid-19 salgın hastalık artıyor. Artan vakaların arasında bu nedenlerde var.

Hafta sonu yapılan kısıtlamalarda vatandaş tam kurallara uymuyor.

Halen boş boş dışarda gezen vatandaşlar var.

En büyük tehlike ise ara sokaklarda oyun oynayan, gezen çocuklar.

Birçok sitelerde hafta sonunu evinde geçiren vatandaşlar evinde değil toplu halde binaların bahçelerinde piknik havasında iç içe geçiren vatandaşlar maalesef bunlar hepsi bize Covid-19 salgın hastalık olarak geri geliyor.

Öte yandan şu önemli nokta yada değinmeden geçemeyeceğim, karantinada olup evinde olması gereken vatandaşlar ise sitelerin bahçelerinde gezdikleri iddia ediliyor, bu çok yanlış ve çok tehlikeli, buna dikkat edilmeli.

Defalarca yazıp çiziyoruz lütfen maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım uymayanları uyaralım. Ev ziyaretlerinden uzak duralım. Aşısı gelen vatandaşların mutlak suretle aşı olması gerekir. Aksi taktirde bu virüs hayatımızdan zor çıkar. İl dışından gelen vatandaşların ise gidecekleri yerlerde en az iki gün mesafeli olmaları gerekir. Hemen birden bire el sıkışmak öpüşmek bunlardan uzak durmaları gerekir. Bakın değerli Batmanlılar Bu mübarek Ramazan ayında her yer kapalı biz kurallara tam riayet edersek inanın iki hafta içinde tekrar normalleşiriz onun için mutlak dikkat etmemiz gerekir.

Şunu da belirtmeden edemeyeceğim; insanlar ölüyorsa, genç yaşta ölümle pençeleşiyorlarsa, yoğun bakımlar doluyorsa, hastaneler yığınla hastalara bakıyorsa…

İlaveten; işyerleri kapanıyorsa, insanlar eve ekmek götüremeyecek duruma geliyorsa, ekonomimiz kötüye gidiyorsa, sevdiklerimizden uzakta kalıyorsak, şehirlere gidiş-gelişler yasaklanıyorsa…

İnsanlar evlerinde hapis hayatı yaşıyorsa, en önemlisi en az can ve mal zaiyatı kadar eğitim aksıyorsa ve gelecek nesiller eğitim konusunda tehlike altındaysa…

Müsebbibi biziz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...