MÜFLİS KİMDİR?
Yukarı
MÜFLİS KİMDİR?
Babnirli Mele Abdullah

MÜFLİS KİMDİR?

Bu içerik 155 kez okundu.

Müflis ıstılahımızda her hangi bir işten hasara uğrayan, nakdi, ticari, ekonomik icraatta gaip eden, maddi cihetten sıfırlanan kişidir.  Peygamber(sav), sahabeye, Müflis kimdir diye sormuş, sahabe müflis parası, sürüsü, mülkü olmayan kişidir diye cevap vermiş.  Lakin Peygamber(sav), sahabe gibi değil şu şekilde müflisi tarif etmiş: "Müflis o kimsedir ki dünyada orucunu zekâtını, haccını, namazını ve sair sorumluluklarını harfiyen icra etmiş, her yönüyle insanlara faydalı olmuş, fakat Allahın yasakladığı her haramı işlemiş...”

Ezcümle, bazı insanların malını yemiş, bazıların ırzına tecavüz etmiş, bazılara hakaret etmiş, bazıların hakkını inkâr etmiş, bazıların aleyhinde fitne fesat yapmış.

Bu kişinin oruç, hac sadaka ve sair hasenatının tümü ondan alınır haksızlık ettiği bu kişilere verilir fakat kişinin iyilikleri işlediği haksızlıkları karşılamayınca haksızlık ettiği kişilerin günahları onun üzerine atılır ve cehenneme sevk edilir."

Tasavvuf ehli, müflisi üç örnekle şöyle tarif ederler:

"Köpek müflistir. Çünkü avı avlar, kendisi değil avcı avdan faydalanır. Cimri, pinti müflistir. Çünkü mal toplar kendisi maldan faydalanmaz, başkası faydalanır. Fitneci müflistir. Çünkü bütün iyilikleri fitnesini yaptığı kişiye verilir, kendisi mahrum ve sefil kalır.

 Ş. Sadi Şirazi müflis cimriye şu temsili yapmıştır:

 "Kaplan çok cimri birisinin belinden yakalayarak ağzına aldı ve ormana kaçmaya başladı. Adamın oğlu peşinden koşup tüfeğini ateş etmek amacıyla doğrultunca,  kaplanın ağzındaki adam oğluna bağırdı: “Ayaklarına ateş et! Sakın postu zedeleme!”

Cimri hasistir müflistir.

Muğtap ta onun gibidir.

Bunlar, av köpeği gibiler.

Avı avlar, kendisi bircidir. Hakka namzet ol

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...