MAL VE CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE
Yukarı
MAL VE CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE
Abdurrahman EKiNCi

MAL VE CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

Bu içerik 503 kez okundu.

Sanki başkalarının hakkında payları varmış gibi büyük bir cesaretle evden eve giriyorlar. İnsanların korkulu rüyası haline gelen hırsızlar bıkmadan, usanmadan mal ve can almaya devam ediyorlar. Karşılaşacakları tehlikelere aldırmadan, korkusuzca her gün yeni bir avın izini süren bu hak tanımazların önünü tıkayacak, onları bu işten vazgeçirecek hamlelerin devlet tarafından atılması, herkesin yatağında rahat uyumasını sağlayacaktır.

Şehrimizin en büyük sorunlarının başında hırsızlık gelmektedir. Emniyet güçleri ne zorluklarla onları yakalıyorsa, aynı şekilde savcı ve hakimler de onlarını cezasını vermelidirler. Yoksa kimsenin ne mal ne can güvenliği vardır.

Yüce Allah kuranı kerimde şöyle buyurmaktadır: “Hırsız erkek ve hırsız kadının, çalıp kazandıklarına bir karşılık, Allahtan, ‘tekrarı önleyen kesin bir ceza olmak üzere ellerini kesin’. Allah üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.’’ Maide süresi 38.ayet

Bu işi artık bir meslek değil, hobi (zevk) haline getiren hırsızlar, çaldıkları mallara karşılık aldıkları beddualarla hayatlarını zehir ettiklerinin farkında değiller. Bir insanın alın teri ile kazandığı emeğini bir çırpıda çalıp onu sefil, çaresiz bırakmanın bedeli ağır olmalıdır. İnançlı inançsız hiç kimse, bir kimsenin malını haksız yere zimmetine geçirme hakkına sahip değildir. Hırsızlığın önünü kapatacak tek yol hırsızın elinin kesilmesidir. Başka yaptırımların fayda vermediği açıkça görülmektedir.

Ebu Hureyre (radiyallahu anh) şöyle dedi: “Peygamberimiz (s.a.v): ‘Allah hırsıza lanet etsin! Bir miğfer (madeni başlık) çalar onun yüzünden eli kesilir, bir urgan (bir ip türü) çalar onun yüzünden eli kesilir!’ diye buyurdu.’’ Buhari 6644,Müslim 1687/7

Hırsızlığı meslek, yâda bir hobi haline getirip, lüks hayat içerisinde yaşama hayalleri kuranlar; Siz de aile sahibiniz hırsızlık yapmadan önce biraz düşünün. Kendinizi o talan edeceğiniz ailenin yerine koyun, sizin eviniz başka hırsızlar tarafında talan edilirse ne yaparsınız? Nasıl bir ruh haline girersiniz onun muhasebesini yapın, belki hırsızlığa burada son verirsiniz. Allah’a emanet olun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...