VAKALAR YÜKSELİŞTE HASTANELER YİNE DOLUYOR
Yukarı
VAKALAR YÜKSELİŞTE HASTANELER YİNE DOLUYOR
Şehmus Ustabaşı

VAKALAR YÜKSELİŞTE HASTANELER YİNE DOLUYOR

Bu içerik 440 kez okundu.

Merhaba değerli Batman gazetesi okurları, son iki haftadır yine yükselişe geçen Covid-19 salgın hastalığa değineceğim. Şunu belirtmekte yarar var, iki hafta öncesine kadar haritamız iyiydi ama her gün artan vaka sayısıyla ilimizde vaka sayısında baya artış yaşanmaya başladı ve ne yazık ki tekrar başa döndük.

Hastaneler her geçen gün dolmaya başladı. Birkaç gün öncesine kadar Batman Eğitim ve Araştırma hastanesinde yoğun bakım ünitesi doluluk oranı düşük iken, şimdi Covid- 19 salgın hastalık nedeniyle yine doldu.

Vali Hulusi Şahin’in talimatları doğrultusunda Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Pamukçu başta kendisi olmak üzere; tüm sağlık ekibi, kapı kapı dolaşarak vatandaşın aşı olması için vatandaşın ayağına kadar gitti, kimi aşı oldu, kimi aşı olmaktan korkuyor, kimisi de aşıya karşı. Durum böyle olunca aşılama oranı istenilen düzeyde değil, gerçekten de Sağlık il müdürü Pamukçu, tüm sağlık ekibiyle beraber 7/24 saat sahada ve insanların aşı olması için çaba sarf ediyor, ama bazı insanların aşı yapmak istememesi durumu zorlaştırıyor.  Ve aşı olmayanlar nedeniyle hastaneler yine covid-19 salgın hastalığa yakalanan vatandaşlarla doldu.

Bir de şu var; bu salgın hastalıktan dolayı yatan vatandaşlar nedeniyle birçok kanser hastası, ve diğer hastalığı olup kontrole gidemeyen, daha doğrusu geciken kontrolleri olan hastalar var. Bu vatandaşlarımız da doluluktan dolayı maalesef yine hastaneye gidemiyor.

Biz basın mensupları olarak sürekli yazıp çiziyoruz. Lütfen öncelikle aşı olalım maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım. Ev ziyaretlerinden uzak duralım. Aşısı gelen vatandaşların mutlak suretle aşı olması gerekir. Aksi takdirde bu virüs hayatımızdan zor çıkar.

İl dışından gelen vatandaşların ise gidecekleri yerlerde en az iki gün mesafeli olmaları gerekir. Hemen el sıkışmak ve öpüşmekten uzak durmamız gerekir. Ama görüyoruz ki birçok vatandaş halen kurallara uymuyor. Aşı olmayan, maske takmayan, sosyal mesafe kurallarına vatandaşlar var. Hal böyle olunca bu salgın hastalığın artması ve yayılması kaçınılmaz.

Vatandaştan tutun esnafına, esnafından tutun sağlık ekiplerine ve ismini sayamadığım birçok kurum ve kuruluşlar da maalesef bu durumdan etkileniyor. Onun için mutlaka aşımızı olalım ki, bu salgın hastalık hayatımızdan bir an önce çıksın.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...