HAYAL DEĞİL, “ENERJİ ÜSSÜ BATMAN…”
Yukarı
HAYAL DEĞİL, “ENERJİ ÜSSÜ BATMAN…”
Halit Biliz

HAYAL DEĞİL, “ENERJİ ÜSSÜ BATMAN…”

Bu içerik 463 kez okundu.

50-60 yıllık bir şehir olan Batman, bugün Türkiye’nin en kalabalık 34. İli, nüfusu en fazla ve hızlı artan  21. İlidir. Batman, kısa sürede devasa bir şehir haline gelmişse kuşkusuz bunda petrolün önemi büyüktür.

Küçücük bir köyden devasa bir şehir haline gelen Batman, ülkemizin petrol üretiminin lokomotif şehridir.

Bir zamanlar 10 bin civarında işçinin çalıştığı ve halen istihdam kapısı olan TPAO, TÜPRAŞ, BOTAŞ, TPIC gibi petrol kurumları hem Batmana hem ülkeye ciddi ekonomik katkı sunmaya devam etmektedir.

Petrol denilince akla ilk gelen şehir olan Batman, bu kez enerji alanında ciddi bir ivme kazandı.

2015 yılından beri var olan ama kimsenin başvuru yapmaması üzerine 5 yıllık bir kayıp yaşayan Batman, memleketini seven bir rektörün duyarlılığı sayesinde başvuru yaptığı enerji ihtisaslaşmasını kazanan şehir oldu.

Batman Üniversitesinin ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi’ kapsamında enerji alanında pilot üniversite seçilmesi çok ciddi avantajlar getirecek.

Enerji alanında ihtisaslaşma ile bölgedeki enerji işletmelerinin nitelikli eleman eksikliğinin giderileceği, eğitim sırasında uygulama imkânı sunulacağı, yeni istihdam alanları oluşturulacağı ve Batman ilinin “Petrol Şehri” olarak anılmasının yanı sıra “Enerji Şehri” olarak da anılacağının dışında bu imkan yeni imkanları beraberinde getirecektir.

Kıymetli hemşehrimizin Batmanı, Batmanlıya olan hassasiyeti somut ve reel gelişmeleri beraberinde getiriyor.

Kendisi projeyi anlatırken ileriki yıllarda bu ihtisaslaşmanın ne avantajlar getireceği gözlerimizin önünde adeta canlandı.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesinin, üniversitelerin hem bölgesel kalkınma hem de bulundukları illerdeki değerlerle ihtisaslaşmalarını içermesinin yanında; Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi, Petrole dayalı enerji gibi alanlarda yeni projeler, yeni çalışmalar, belki de yeni üretim ve istihdamlar anlamına gelmektedir.

Hatta Türkiye, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, yerel kaynakların kullanımının azami seviyeye yükseltilmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri doğrultusunda, ulusal enerji bileşiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını yükseltme ve enerji sepetine nükleer enerjiyi ekleme yolunda çalışmalara da ihtiyaç duyacaktır.

Malumunuz dünya artık enerji konusunda yeni arayışlar, yeni model ve yeni projelere gebe…

Daha önce Batmanda yapılan Enerji Zirvesinde ülkemizin enerjiye ne denli ihtiyaç duyduğunu öğrenmiştik.

Türkiye hem yerelde, hem bölge ve hatta uluslararası alanda enerji gücünü elinde bulundurmaya çalışan ciddi projeler peşindedir.

Daha önce yapılan Enerji Zirvesinde aklımızda kalan bilgilere baktığımızda Batman Üniversitesinin bu meselesi ciddi gelecek vadediyor.

Bilindiği üzere Türkiye, enerji talebinin en hızlı arttığı ülkedir. Bu dönemde, elektrik ve doğalgaz talep artışında Çin’den sonra dünyada ikinci sırada Türkiye gelmektedir.

Dünyadaki ispatlanmış petrol ve doğal gaz rezervlerinin yaklaşık %60’ına komşu bir bölgede yer alan Türkiye, bölgesindeki en büyük doğal gaz ve elektrik pazarlarından biri haline gelmiştir.

Öte yandan, Türkiye enerji talebini karşılamakta yaklaşık %74 oranında dışa bağımlıdır. Türkiye’nin enerji stratejisinin çok yönlü yapısı ve enerjide dışa bağımlılığı bu alanda uluslararası ilişkilerin önemini artırmaktadır.

Enerji arz güvenliğini güçlendirmek için güzergâh ve kaynak çeşitlendirmesini sağlamak Türkiye’nin enerji stratejisinin ana hedeflerinden biridir. Türkiye aynı zamanda bölgesel ve küresel enerji güvenliğine katkıda bulunmayı ve enerjide bölgesel ticaret merkezi olmayı hedeflemektedir.

İşte Batman Üniversitesi, belki de paydaş kurumlarla, ortak şirketlerle bu alanda ciddi rol oynayacaktır.

Batman belki de yakın zamanda “ENERJİ ÜSSÜ BATMAN…” olacaktır.

Başarılar Batman Üniversitesi, başarılar Prof.Dr. İdris Demir ve ekibi, başarılar Batman…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...