ILISU BARAJI TAMAMLANDI…
Yukarı
ILISU BARAJI TAMAMLANDI…
Halit Biliz

ILISU BARAJI TAMAMLANDI…

Bu içerik 426 kez okundu.

7 Milyar TL bir maliyetle 12 yıl önce temeli atılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi, haftasonu itibariyle tamamlandı.

 


Ilısu Barajının ilk projesi 1954 yılında hazırlanırken, 64 yıl önce projelendirilen barajın yapımına 2006 yılının Ağustos ayında başlandı. Aradan geçen 12 yıldan sonra barajın bittiğini ilk söyleyen BATMAN GAZETESİ oldu.

 


Burada “baraj taraftarı” veya “baraj karşıtlığı” gibi niyetimiz yok.

 


Niyetimiz, dünyanın konuştuğu Ilısu Barajının “BİTTİ” denmesinde ilk BATMAN GAZETESİ’nin olmasındaki başarıyı anlatmaktır.

 


Evet, sahiden de bitti. Hem de ilk duyuran biz olduk.

 


Önceki Cuma günü görüştüğümüz barajı yapan şirket yöneticileri ve DSİ yetkilileri, Hükümetten ve bakandan gelecek talimatla suyu tutabileceklerini duyurdular. Bu açıklama ile barajın tamamlandığını ve hazır hale geldiğini vurguladılar.

 


TARTIŞMALAR BİTMEDİ, BİTMEYECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR…

 


Barajın tamamlanmasıyla aslında tartışmalar halen bitmedi.

 


Devlet, bu konuda kararlı bir tavırla kendi bütçesinden 7 Milyar TL yani eski para birimiyle 7 Katrilyon harcayıp barajı bitirdi.

 


Barajın yapımı da kolay olmadı.

 


Uluslar arası alanda baraj hep tartışma konusu oldu, politik malzeme haline getirildi, zaman zaman saldırıya uğradı ama sonunda kullanıma hazır hale getirildi.

 


Hasankeyf dünya genelinde konuşuldu, tartışıldı. Hasankeyf’ten söz edilmesi bile politize edildi, bu kadim şehir ideolojik tartışmaların ortasına oturtuldu.

 


Barajı savunanlar ve savunmayanlar diye taraflar oluşturuldu. Savunmayanlar karşı olanlar  muhalefet, savunanlar devletçi oldu. 

 


Çoğu zamanda muhalif kesim illegalize edildi…

 


DSİ yetkilileri barajın sulama ve enerji üretiminde, turizm ve farklı etkinliklerde yöre halkına önemli bir ekonomik gelir etkisine neden olacağını belirtmekteler.

 


Baraja karşı olanlar yani muhalif taraflar ise; barajın tarihi-kültürel alanları yok edeceğini, ekolojik sistemi bozacağını, binlerce höyük, tarihi alanların su altında kalacağını ve dolaysıyla bir milletin geçmişinin silineceğini belirtmektedirler.

 


Hatta Hasankeyf ilçesi başta olmak üzere 150 köy ve bağlı mezra baraj suyunun altında kalacağını söyleyen baraj karşıtları, ciddi bir göç dalgasının yaşanacağını, köylerden kente gelenlerin sosyal, ekonomik ve kültürel sıkıntı yaşayacağını belirtmektedirler.

 


İşte iki tarafın baraj ile ilgili söyledikleri bunlar.

 


Haa, taraf tutmadan şunu da belirtelim.

 


Barajın bitmesi ile ilgili ilk haberi duyuran BATMAN GAZETESİ olmasındaki başarıdan ziyade; baraj ve Hasankeyf konusunda düşüncelerimizi sorarsanız bunu da rahatlıkla yazabiliriz…

 


Evet, keşke baraj yapılırken tarih ve kültürel alanlarda korunsaydı ve keşke hem Hasankeyf yaşasaydı hem de barajın üretimi ülkenin ekonomisine katkı sunsaydı.

 


Yani hem baraj hem de kültürel ve tarihi alanların korunmasından yanaydık.

 


Şimdi birileri “tarih zaten korunuyor, taşımayla bu eserler korunacak” diyecek ama bizim anlatmak istediğimiz bu değil…

 


64 yıl önce projelendirilen bu baraj yerine alternatif enerji kaynakları ve hatta baraj kodunun düşürülmesiyle Hasankeyf’ de korunmasının mümkün olabileceği kanısındayız.

 


Geç oldu ama en iyi fikir de buydu…

 


Ama bizim fikrimiz gibi fikirler sadece düşünce bazen de söylemlerde kaldı…

 


Sonuç, tartışmalar devam edebilir ama baraj bitti, bu yıl içinde yavaş yavaş su tutacak. Hasankeyf’in 1 belki de en fazla 1,5 yıl hadi diyelim 2 yıl ömrü olsun…

 


Bölgemiz, barajla beraber artık yeni bir döneme girmiş oldu.

 


Ne diyelim, İnşallah memlekete hayır ve bereket getirir…

Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.