KAYBEDİLEN CANLARIMIZ
Yukarı
Advert
KAYBEDİLEN CANLARIMIZ
Yazar Ekrem Turgut

KAYBEDİLEN CANLARIMIZ

Bu içerik 337 kez okundu.

Değerli dostlarım! Yaz aylarının gelmesiyle maalesef ülkemizde ve de ilimizde daha fazla boğulma haberleri alıyoruz. Etrafı baraj ve nehirlerle kaplı Batman ilinde bu tür haberleri duymak artık olağanlaştı. Her sene nerdeyse ondan fazla insanımızı bu tür acı veren olaylarda kaybediyoruz. Bu ailelerini yakıp yıktığı gibi bizi de gerçekten derinden üzmektedir. Yaratılmışların en değerlisi olan insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Böylesine küçük ihmaller ve önlemi çok basit şekilde alınabilecek istenmedik olaylar yüzünden insanımızı yitirmek, bizi perişan ediyor. Bu vesile ile öncelikle geçen günlerde Hasankeyf Palamut Köyü’nde boğulan iki kız kardeş ve Akoba Köyü sulama kanalına giren kuzusunu kurtarmak amacıyla su kanalına giren çoban vatandaşımızı rahmetle anıyorum...

Peki, bu tür olayları önlemenin yolu nedir diye soracak olursanız kanaatimce şu iki önemli hususu yapmamız yeterli olacaktır:

Hepimiz ailede çocuklarımıza nehir ve barajların yüzmek veya serinlemek için uygun yerler olmadığını defaatle söylemeli bu tür olaylara karşı bir bilinç oluşturmalıyız. Evet, yüzmek suda oynamak ve serinlemek her insanın ve özellikle gençlerin arzu ettiği bir aktivitedir. Ancak bu aktiviteyi de her şeyde olduğu gibi uygun zaman ve zeminde yapmalıyız. Bunun için de özellikle gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı yüzme havuzların kullanılması gerekir. Bu açıdan bakıldığında Batman Belediyesi ve değerli iş insanlarına bu konuda önemli görevler düşmektedir. Hızla gelişen Batman’a artık mevcut havuzların yetmediği ortadadır. Bu nedenle de modern ve geniş havuzlar yapılmalı gençlerimizin ücretsiz veya en azından uygun fiyatlarla yüzme arzularını gerçekleştirebileceği tesisler yapılmalıdır. Bunun için de zaten elimizde yapımı devam eden Batman Çayı Islah Projesi kapsamında yapılan bir piknik ve gezi proje vardır. Bunun etrafında güzel ve emniyetli olimpik havuzlar yapılabilir. Ayrıca su kanallarının etrafı çitle örülmeli ve her ihtimale karşın içine düşecek birinin tutunabilmesi için belli aralıklarda kanalda tutulacak bir yer yapılmalıdır. Böylece her yıl millet olarak aynı acıları yaşamamış oluruz.

Sende Yorumla...