İNSANA DAİR
Yukarı
Advert
İNSANA DAİR
Ahmet Demir

İNSANA DAİR

Bu içerik 59 kez okundu.

HEP AYNI ŞEY

Peşinen söyleyelim; buradaki eleştirimiz, işini düzgün yapmayan ve insanlara haksızlık yapan bazı kişiler için geçerlidir.

Binlerce esnafın içindeki ‘çürük elma’lara ithaf olunur.

Yılda bir kez 15-20 kilo peynir alacaksınız, “vallahi –billahi hakikidir” diye yemin eden peynirciden kazık yiyeceksiniz.

Elektronik bir cihaz alacaksınız “abe garantilidir. Biz her zaman buradayız” diyen bir kısım esnafın insafsızlığına maruz kalacaksınız.

2 banknota aldığı şeyi 5 banknota satıp, “Vallahi alış fiyatına veriyoruz” diyen ‘Kazıklı Voyvoda’dan beterleri ile karşılaşacaksınız.

Yani hep aynı şey; kazıklanıyoruz

OKUMAK VE GELİŞMEK

İnsan, bu kısacık hayatı yine de iyi değerlendirmelidir.

Bakınız, Batmanda TP gibi kurumlar gitmek üzere, geçmişte de TÜPRAŞ, Petrol-Ofisi, Tekel,Dedaş gibi bir çok kurum özelleşti.

Yani kendinizi kamu kurumuna hazırlamkatn ziyade, yanında yedek olması hasebiyle muhakkak projeler üretmeli, gençler bir araya gelip ortak ve kolektif birliktelik oluşturmalı.

Birilerini fikri ve düşüncesi, bazılarının mesleki becerileri ve kiminin de parası bir araya gelir işe beraberce atılır.

Ama hayat sadece bununla da yetmiyor.

Her gün kitap okumalı, her gün yeni bir bilgi her gün yeni bir ufuk.

Gençlerimiz sürekli kendini geliştirmelidir.

Her gencin, ‘kendini yetiştirmek’ ya da en iyi şekilde yetişmek için bir kararı olmalıdır. Bir gencin EN İYİ şekilde yetiş(tiril)mesi için öncelikle gereken hususlar tespit edilmelidir. Bunun için öncelikle cevaplanması gereken sorular vardır.

Bunlar: ‘İyi nedir? İyi yetişme nedir? Başarı nedir? Muvaffakiyet nedir? Bunlar arasında bir fark var mıdır? Örnek insanlar her zaman dünyevî bir başarı kazanmışlar mıdır?

Her genç, kendini analiz etmek ve nasıl bir insan olduğuna, neleri yapabileceğine karar vermek durumundadır. Yaşı ilerlerken, yavaş yavaş bir alan seçimi de yapılmalı ve o sahada yoğunlaşmalıdır.

Türkiye’de en fazla genç nüfus yoğunluğunun olduğu kentte yaşıyoruz. Batmanda yaş ortalaması 30. Genç nüfus sayımızın fazla olması aslında bizim için iyi bir avantaj. Çoğu işsiz ama kendilerini iyi geliştirecek bir yaş ortalamasına sahipler.

Eğitimde, iş hayatına, hatta işsiz iken bile insan kendini geliştirmelidir.

Günü birbirine benzememelidir.

Batmanda kahvehaneler tıklım, tıklım. Keşke bunca zaman kahve köşelerinde heba edilmeseydi. En azından interneti takip ederek yeni iş arayışları, meslek becerileri geliştirilir, projeler takip edilir ve her genç kendi emeği ile geçinmeyi hedef edinmelidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...