BAL PETEĞİ NEDEN ALTIGEN?(DOĞADAKİ ALTIGENLER)
Yukarı
Advert
BAL PETEĞİ NEDEN ALTIGEN?(DOĞADAKİ ALTIGENLER)
İbrahim Ergün

BAL PETEĞİ NEDEN ALTIGEN?(DOĞADAKİ ALTIGENLER)

Bu içerik 1054 kez okundu.

Allah’ın yarattığı birçok şey, kareler ve daireler gibi matematiksel nesnelerin çok güzel örnekleridir. Kâinatta bulunan geometrik biçimlerden biri de düzgün altıgendir. Düzgün altıgenin bütün kenarları aynı uzunlukta ve bütün açıları birbirine eşittir.

     Matematikçiler, yalnız düzgün altıgenler, kareler ve eşkenar üçgenlerle, istediğimiz herhangi bir düzlemi hiçbir boşluk kalmaksızın, mozaik gibi kaplayabileceğimizi göstermiştir.

Bal arıları milyonlarca yıldır peteklerini altıgen yapmaktadır. Acaba neden bu şekil dikdörtgen, beşgen, sekizgen değil de altıgendir? Bunu araştıran matematikçiler birim alanın tamamen kullanılması ve en az malzemeyle petek yapılabilmesi için en ideal şeklin altıgen olduğunu ortaya koydular. Petekler üçgen ya da dörtgen olsaydı, boşluksuz kullanılabilecekti. Fakat altıgen hücreler için kullanılan malzeme üçgen ya da dörtgen için kullanılan malzemeden daha azdır. Diğer birçok geometrik şekilde ise kullanılmayan bölgeler ortaya çıkacaktı. Sonuç olarak altıgen hücre, en çok miktarda bal depolarken, yapılması için en az balmumu gereken şekildir. Altı hafta yaşayabilen arılar tüm bu hesapları ve uygulamaları nasıl gerçekleştirmektedir? Kuran arıya vahyedildiğini söyleyerek, arının tüm bu yaptıklarının, Allah’ın programlaması ve düzenlemesinin sonucunda olduğu ortaya koymaktadır. Altı haftada en zeki canlı olan insan “1,2,3″ diyerek, üçe kadar saymayı bile beceremez… Arının tüm bu yaptıklarının ne arı tarafından öğrenildiğini, ne de tesadüfen oluştuğunu söylemek mümkündür. Açıkça bellidir ki arıyı Yaratan, arıyı bütün özellikleriyle beraber yaratmış, tüm bu matematiksel problemleri halletmiş ve arıya en mükemmel uygulamaları yaptırmıştır. Yine bu Yaratıcı, arıya kendi ihtiyaçlarından fazla bal yaptırtarak, insanlara nimetlerini göstermektedir.

Altıgen biçime, bal peteklerinde, kar tanelerinde, moleküllerde, kristallerde, deniz altındaki yaşamda ve birçok başka alanda rastlanır.

 Kar yağarken çok değişik geometrik biçimlerin ortasında yürürüz. Kar kristali, doğadaki altıgen simetrinin en güzel örneklerinden biridir. Her kar kristalindeki altıgenlerin oluşumunu görebiliriz. Sonsuz sayı ve biçimdeki altıgen biçimler nedeniyle iki kar kristalinin hiçbir zaman aynı olmaz.

YARARLANILAN KAYNAKÇA

  • Yaşayan matematik,Theoni PAPPAS,Çeviri: Yıldız SİLİER,syf;46,47,Doruk YAYINLARI.
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.