Çocuk ve İnsan
Yukarı
Advert
Çocuk ve İnsan
AYTEKİN ALPTEKİN

Çocuk ve İnsan

Bu içerik 403 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Çocuk sahibi olmak babalık annelik duygusunu yaşamak dünyanın en güzel mutluluğudur.  

Çocuk yetiştirirken aslında bizde onla büyürüz ve bazı duygulara tanışır ve hayata bakış açımız değişir.

Eskiden “ben” derken “biz” demeye başlarız. Bu da hayata bakış açımızı anacımızı değiştirir

İşte çocuk bizim için bu kadar önemli 

Vatana, millete ve ailemize hayırlı bir evlat yetiştirmek için var gücümüzle çalışırız süre uzun gözükse de çocukta algılama doğuştan başlar neyi görürse neyi duyarsa boş olan hafızasına işler bu yüzden “ağaç yaşken eğilir” denmiştir.

Dünya üzerinde bir çok değişik toplum var ve her toplumda çocuklara büyük önem verilir zira çocuklar geleceğin mimarıdır. 

Tabi her çocuk çocukluğunu taşıyamıyor, bazı ülkeler çok yoksul ve çocukların çok azı yaşıyor bazı ülkelerde savaşlar yüzünden maalesef ölüyor. 

Çocukların çok şanslı olduğu ülkeler de var, bunların başında Japonya var ülkede bir çocuk yapma hakkı var ve çocuklar ilk günden devletin himayesinde eğitimini tam anlamı ile alıyor ilk beş yıl saygıyı öğretiyorlar, sonra okumayı ileriki tarihte de okulunu seçiyor ve çalışmaya başlıyor. 

Ülkemizde de savaştan sonra düşen nüfusu belirlemişti. Devlet çocuk zammı altında aileleri çocuk yapmaya teşvik etmiş ve bu sebeple her evde yedi sekiz çocuk dünyaya gelmiştir. Kırsal alanda da maşallah Allah vergisi çocuklar olunca kalabalık ama eğitimsiz bir topluluk olduk. Okul yok, öğretmen yok ama çocuk bol zamanla okul yapıldıysa da yetersiz kadı ve biz bunun acısını dünyanın gerisinde kalarak ödedik.

Bir çocuğun yetişmesi için hiç bir şey tek başına bir şey ifade etmez iyi bir karışım olmalı ve zamanın da yapılmalı. 

Mesela din eğitimini doğru yerden almalı bir çocuğun idolü babasıdır, kız çocuğun da annesidir, baba dinini çocuğa aktarmak istiyorsa önce kendini yetiştirmeli dini konuları işlerken dünyadan koparmamalı, ilim -irfanı , hayat bilgisini, mantığı felsefeyi öğretmeli ki çocuk bir yerde takılıp kalmasın yoksa çocuklar kendini bulmada zorluk yaşar. 

Çocuk yetiştirilen şiddet uygulamak çocuğu depresyona iter ve her şeyden uzaklaştırır. Kendine bir dünya kurar ve ne yapsanız yapım onu bir daha o dünyadan çıkaramadınız. 

Çocuk her şeyi bilecek ama yer ve zaman çok önemli çocuğa yalan konuşursanız size olan güveni gerçeği bulun var azalacaktır ve her konuya şüphe ile bakacaktır. 

Çocuk asker- polis olsun diye eline asla oyuncak silah verilmemeli bu onu şiddete meyil eder. 

Tv seyrediyorsa çocuk kanalı olmalı ve bir süresi mutlak olmalı asla veto teklifini ile tanıştırılmamalı, eğitici oyuncaklar seçilmeli, onlarla oynamalı, onları her alanda en iyi şekilde yetiştirmeliyiz. 

Bir insan on sekizine kadar çocuk sayılır. Her hangi bir ehliyeti yoktur, çocuklar geliştikçe belli fiziksel aşamalardan geçer ve kişiliği oturana kadar devam eder. Ebeveynler 

çocuklara baskı uygulayarak kendi istekleri doğrultusunda yaşamalarını istememelidir. Bu ayrı bir hatadır, tam tersi bir arkadaş olarak yaklaşıp bilinç altında yatan amacını keşfedip ona göre bir rota çizmek çocuk yetiştirmede önemli etkendir.

İşte çocuk eğitimi bu kadar önemli.

Çocuğun çok alması değil, bir aile için eğitimli çocuk önemlidir. Kalabalığı değil,  eğitimlisi makbuldür. O eski dönemler geride kaldı cehaleti bir kenara bırakıp doğru olanı yapmalıyız. Kızlarda, erkeklerde Allah'ın bize verdiği bir emanettir. 

Her şeyi kadere bağlarsak daha çok bekleriz atı alan Üsküdar'ı geçer yani eğitimli olanların dünyası artık, biraz düşünelim ve iyi nesiller için emek sarf edelim.

Selam ve sevgilerle…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.