Sevgili dostlar
Yukarı
Advert
Sevgili dostlar
AYTEKİN ALPTEKİN

Sevgili dostlar

Bu içerik 227 kez okundu.

Bu gün size biraz umut dağıtacağım, zira umut ve hayallerde insanı hayata bağlayan unsurlardır.

Konuya bir hikaye ile başlamak istiyorum size, biraz geriye giderek çocukluğumda yaşadığım ve aldığım dersten başlayacağım.

Ben daha 10-15 yaşlarında iken mahallemiz de Abdullah abi vardı köşe başın da, kapalı camekan için de  halka tatlı imalatı yaparak satar hayatını böyle idame ederdi.

Bizde arkadaşlarla fırsat buldukça yanına gider tatlı alırdık,  paramız yoksa da ikram eder göz hakkı derdi.

Peki neydi göz hakkı ??

Abdullah abi yaşadığı bir gerçekle örnek verdi.

Köyde evi imamla  bitişikmiş Abdullah abinin, abisi de Almancıymış, Almanya'dan bir kaset çalar getirmiş o da akşam yemeğinden sonra kaset çalıp bir iki haber dinlermiş. 

Bir cuma imam namaz çıkışı Abdullah abiye “bekle” demiş diyeceklerim var, Abdullah abi de “herhalde” demiş “biri hayır yapmış hoca onun için bekletiyor” imam gelmiş “komşu” demiş ya “sen haber dinliyorsun sesi beni rahatsız ediyor, müzik çalma haber dinleme hem haram hem günah” diyerek azarlamış Abdullah abiyi. İlk şoku atlatınca “tamam” demiş “madem günah kapatırım ama hoca sen her gün et kavurma tavuk yiyorsun bu kokular hem bana hem çocuklara geliyor, bir gün olsun bize ikram dahi etmedin, biz nefsimizi tutuk sen gelmişsin müzik haram diyorsun senin yaptığın nedir?” Hoca hemen oradan uzaklaşmış …

Değerli hocalarımızı hoş görüşüne sığınarak herkesi kapsamıyor bu mesele tabi ama bu kısacık hikayeyi şuna bağlayalım ve konumuza dönelim. 

Önümüzde yeni bir yıl ve yılbaşı ve piyango bileti ve yeni umutlar var. 

Fakat bu umutları neşemizi engellemeye karartmaya çalışan bir takım  çok bilmiş var 

Bu çok bilmişler tv de çıkıyor yıl başı haram banka haram piyango haram felan filan evet haram kabul edelim de  bir empati yapalım 

Tv ye çıkıp bizi uyaranlar eyvallah sağ olun var olun bu iş için bir sürü para alıyor bir çoğu da servet sahibi para varsa oturduğun yerden bir sürü hikaye anlatırsın yarına da başka program oradan da gelecekler var oh güzel  peki yarına umudu olmayanlar ne yapacak? Hayale kalacak iş, yeni yıla inşallah der her şey değişir, yeni yıla neşe içinde bolluk içinde gireyim de belki yeni yılda da devam eder bir de piyango bileti alır umutlar devam eder belkiler için de sevgili dostlar umut olmalı umudumuzu yitirirsek neşemizi kaçırırsak hayatımızı idame ettiremeyiz ..

Bütün bu yılbaşı eğlencesi efendim piyango banka faizi şu bu haram mı yasak mı? Yasaklayın .. ama bu umutların yerine gerçekleri koymanız gerekmez mi? 

Konuşmak yazıp çizmek kolay ama icraat lazım, piyango ya gerek kalmayacak bir yaşam tarzı sunmalısınız yaşam tarzını yükseltin ki  insanlar harama uzanmasın...

Hangi Müslüman hırsız olmak ister, kim haram yemek ister? Hiç kimse  

Ekmek dediğiniz aslanın ağzın da hayat şartları çok ağır, elektrik, su, doğalgaz, kira, vergiler dünya para ..

İnsanları bu zor günlerde geleceğe umutlandırın teşvik edin gülen bir insana neden diye sormayın beraber gülün, güldürün. 

Kimsenin üzerinden kimse pirim yapmasın kimin ne derdi var kimse bilmez ..

“Biz” olamadık daha emekliyoruz. Avrupa'da bir çalışan 5-10 bin maaş alıyor, biz de 1.600 biz den Allah için çalışan başla bir ülke var mı?

En azından insanlar bu umutla yaşasın.

Sevgilerle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.