CANLIYA SAYGI
Yukarı
Advert
CANLIYA SAYGI
AYTEKİN ALPTEKİN

CANLIYA SAYGI

Bu içerik 370 kez okundu.

Geçen gün ulusal basına hayvan eziyeti ile haberleri izledik. Tüm Batmanlılar sanırım benim gibi bu haberden utanmıştır...

Utanmalı da!

Yüz yıllardır köpekler insana hizmet ediyor, kah çölde sürüleri koruyor, kah kapıda evimizi, kah avcılıkta  ve son zamanlarda can bile kurtaran köpekler rol değiştire değiştire günümüze kadar bizimle yaşamaktalar.

Hayvan sevgisi çeşitlidir, kimi kuş sever, kimi kedi, kimi balık, kimi de hiç bir hayvanı sevmez ama yinede onun yaşam hakkında saygı duyar. 

Verdiğimiz bir kemikle bize bir çok alan da yardım eden başka bir canlı var mı? Yok tabi

Ama işin gerçeği yöremizde köpekler pek sevilmez, genelde Şafii mezhebi köpeğe dokunmanın bile caiz olmadığı yönünde cevaz vermiştir.

Köpeğe temas halin de yıkanmalı ve elbiseler değişmeli bu sebeple yöremizde köpeğe pek iyi niyetle bakılmaz .. 

Genellikle evlerde kedi beslenir, zira kedi kutsal sayılacak kadar önemlidir Peygamber efendimiz de kediye önem vermiştir bu konuda bazı rivayetler var 

Şimdi bir hayvanı sevmemek ona eziyet ve işkence verme anlamına gelmemeli  sonuçta bir can taşıyor ve insan gibi her duyguyu taşıyor. Bir köpek havlıyorsa görevini yapıyordur, miyavlayacak hali yok, köpekler bölgelerini işaretler ve korur havlamaları karşı tarafa bir ikazdır canı pahasına korur.

Ama eğer sürü haline gelip etrafa zarar vermeleri halinde buda belediyeye bir şikayette bulunarak tehlikeli köpekler toplanabilir ama asla cezalarını biz vermemeliyiz. Köpekler neticede hayvan yemini verirsin sevgini gösterirsin o da aynı şekilde karşılık verir .

Hayvanlar la ilgili dernekler mevcut belediyeler de bu konuda bakım evleri oluşturup köpekleri kayıt altına alır kısırlaştırır, buna bütçe ayırır neden zira her canlı yaşamayı hak eder..

Hatta yaralı bir hayvanı alıp veterinere getirirseniz bakımı ücretsizdir unutmayın ..

Ama tutup köpeğe kayışla vurmak tel ile boğazını bağlamak vurmak dövmek insan oğluna hiç yakışmaz...

Hayvana eziyet konusunu müftülüğümüz cuma hutbesinde gündeme almalı hayvanlara eziyet etmenin günah olduğu anlatılmalı ve canlıların bize Allah'ın emaneti olduğu bir kez daha hatırlatılmalıdır.

Sevgilerimle 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.