BATMAN CANDIR…
Yukarı
BATMAN CANDIR…
AYTEKİN ALPTEKİN

BATMAN CANDIR…

Bu içerik 305 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Yolunuz gurbete düşmeye görsün o zaman memleket in kıymetini biliyorsunuz 

Hele memleket e ait bir araç plakayı gördüğünüzde durdurup sarılmak gelir içinizden 

Batman da benim için öyle bir yer uzakta kaldığım da bilgisayarı açıp resimlerine teker teker bakardım…

Ama birde Batmandan sıkılanlar var. 

Bazı sohbetlerde duyarım “çıkamadık şu Batman'dan” diye sanki başka yerde ne var koskoca bir hiç, ilk günler merak içinde kalırsınız gurbete zaman geçtikçe anlarsınız hatanızı zira tencere farklı kapak ayrı bir türlü örtüşemezsiniz.

Israr edip zaman geçer ama memleket hasreti asla bitmez içimizde kanar durur. 

Batmanlının duruşu farklıdır, içtendir, yardımseverdir, uyumludur, dost canlısıdır, yaşlıya, hastaya saygılıdır, ekmeğini bölmeyi sever ve en önemlisi inançlıdır, Allah'tan korkar.

Elbette her toplumun içinde kötülerde vardır.

Ama genelleme yaptığınızda çok şükür iyi bir toplum yapımız var.

Bir Batmanlı her yerde kendini belli eder, aldığı terbiye ve örf ve adetlere bağlılığı ön plandadır, merhametlidir. 

Davranışı da sıkıcı değildir, çocukla çocuk, gençle gençtir.

Bu saydıklarımı bire bir yaşadığım için anlatıyorum. 

İşim icabı sıkça seyahate çıkardım, en ünlü otobüs firmasında dahi yolculuk yaptım. Hem fiyatları yüksek, hem tavırları da yapmacık olur genelde. Otobüsteki herkes bir diğerinin düşmanı gibi bir merhaba bile vermezler. Yolculuk boyunca bir iki çay servisi hepsi bu (tabi bu anlattığım küçük bir örnek ) bizim firmalarda Batman için söylüyorum, hiç tanımadığın kişilerle bile yol arkadaşlığı inene kadar devam eder, bolca çay ve kahve servisi insanlar yardımseverdir, ikramlarda bulunur, saygılı davranır. Çok güzel hareketler bunlar, tabi başka ilerde de böyle muhabbetler vardır ama ben biz bize konuşuyorum… 

Birde komşuluk ilişkileri vardır, o da bambaşka bir şey…

Eskiden daha sıkıydı ama hala o güzellik var, komşu ziyareti hoş sohbetler ve en önemlisi zor durumlardaki yardımlaşma bir komşudan yardım etmesini tereddütsüz halen isteyebiliyoruz. Koşar yardımcı olur, biri vefat etse gecenin kaçı olursa olsun yardıma gelinir, mezarlığa gidilir teselli edilir, para yardımı yapılır, taziye evine gidilir güzel şeyler bunlar… 

Bir gün  İstanbul'da bir arkadaş komşusunun memleket teki babasının vefatını öğrenir komşu gelince eşini babasını annesini alır kapıyı  çalar. İçeriye buyur edilir adet üzerine Fatiha okumak isterler, komşu “ya” der “boş verin zaten ben unutmaya çalışıyorum siz de bana hatırlatmaya çalışıyorsunuz” deyince şok olurlar, yapacak bir şey yok “iyi tamam hadi iyi akşamlar” deyip eve dönerler ve o akşam Batman'a dönme kararı alırlar.

“Yahu hiç olmasa ölürsek arkamızdan bir Fatiha okunur” derler…

Yani sevgili dostlar Batman belki yüksek standartlara sahip bir il değil, iş imkanlar az sosyal alanlar yetersiz ama örf ve adetlerimiz mükemmeldir. Geçmişte Batman'a gelen çoğu yabancı memuru polisi askeri Batman'dan göz yaşları içinde ayrılmıştır ve ölene kadar söz  etmiştir Batman'dan… 

Evet çok zor zamanlar geçirmiş olabilir Batman; ama altından kalkmayı bilmiş, kendini yenilemiş, daha becerikli, çalışkan, okur-yazarı yüksek üniversitesi havaalanı kafeleri AVM’leri çarşı pazarı  olan bir Batman var artık.

Yakında bitecek olan Hasankeyf barajı (Ilısu) da bölgeye başka bir hava katacağı kesin, suyun olduğu yerde hayat daha canlı ve kazançlı olacaktır. Memleketimize sahip çıkalım çalışalım büyütelim geleceğe emanet edelim. 

Sevgilerimle.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.