ÇOCUKLARI BÜYÜTÜRKEN
Yukarı
ÇOCUKLARI BÜYÜTÜRKEN
AYTEKİN ALPTEKİN

ÇOCUKLARI BÜYÜTÜRKEN

Bu içerik 171 kez okundu.

Sevgili dostlar

‘Gün geldi devran döndü’ ve artık çocuklarda değişti!

Artık o küçük pembe yalanlarımıza inanmıyorlar, eskiden sorardık “bizi kim getirdi dünyaya?” bizimkiler de “leylekler derlerdi” kafamız havada leyleklere bakar gagaların da çocuk beklerdik!

O yüzden çocuklara karşı her davranışımız eğitici ve gerçekçi olmalı

Ki ,hayatı daha net anlasınlar…

Eskiden sobaya elimizi vurana kadar kimse çocuğu uyarmazdı, bu bir sona dokunursan ‘cız’ olursun diye sonra gider sobaya dokunur acı içinde saatlerce ağlardık bu tecrübeden sonra bir daha sobaya yaklaşmazdık ama işin doğrusu bir soba korkuluğu idi onu kimse icat etmedi ve eğitmedi bu acı tecrübeyi hepimiz yaşadık.

Tabi eskiden anne be babaların eğitim durumu da yoktu hani olmayınca bunlar normal

Ama şimdi maşallah her on kişiden dokuzu okur-yazar ve çoğu da yüksek okul mezunu

Hal böyle olunca da artık doğan çocuklar bir yıl içinde telefon bilgisayar internetle tanışıyor

Anneler çocukları susturmak için dijital ortamdan faydalanıyor ve bu da çocukları bir yaşın da bilgisayar bağımlısı yapıyor

Bu hiç iyi bir şey değil bir çocuğun tablet ve telefonla tanışması en az 14-15 yaşında olmalı ve mutlaka süreli bir izin olmalı yoksa sıkıntılar ileriki yaşamların da baş gösterir bilgisayar bağımlısı olur ve çekip alamadınız.

Peki bunun önüne nasıl geçeriz?

Bakın hiç oyuncak görmemiş bir çocuğu oyuncak dolu bir odaya koyarsak bir saat için de hepsini parçalar zira oyuncaklar hem çok ve hem de anlamsız gelecektir.

Oysa doğrusu yaşına göre eğitici oyuncaklar almakta bu eğitici oyuncaklar kişiliği hakkında d size çok önemli fikirler verecektir.

Bizi anlayacak  yaşa gelen bir çocuğa okulun önemini, Müslüman ise dinimizi ve ahlaki bilgileri, helalı haramı, mutlak suretle öğretmeliyiz…

Bunu yapmak zor bir olay değil, kız anneyi erkek babayı örnek alır, eğer ki biz bu konuları kendimiz de işlersek sizi örnek alacaktır ve bunları anlamasını sağlamanız daha kolay olacaktır

Altı ve yedili yaşlar en iyi algıladıkları yaştır unutmayın.

Çocuğun üstüne fazla gitmek, ezmek, ceza vermek, dövmek asla yapılmaması gereken davranışların başında geliyor, en iyi yöntem tekrar tekrar gösterip ve sabır göstermek başarılı olduklarında da ödül vermektir.

Eğitim de taban çok önemli kreş, anaokulu, ilkokul geleceği belirleyen öğrenim yeridir.

Bir çocuk bunlardan birinden soğursa okula ve eğitime olan ilgisini keser ve geri dönüş çok zordur, bu yüzden bu okullar dikkatli seçilmeli en ufak bir sorun da rehber öğretmenle buluşturulmalı ve okul sevdirilmelidir.

Dini konularda da anne ve babaya büyük sorumluluk düşüyor, eğer anne ve babanın dini bilgisi güçlü ise yani namaz kılıyorlarsa çocuklar onları  takip eder taklit eder ve bir iki nasihatle de dini bilgilerini yavaşça alırlar, ama evde namaz kılan yoksa ama çocuğa kıldırmaya çalışılıyorsa vazgeçin asla bu şekilde namazı ve dinini öğrenemez…

10-15 yaşları şimdiki zamane çocukların da artık nerdeyse yetişkinlerle aynı bilgiye sahiplerdir, zira internet ve bilgisayar televizyon dan kaptıkları bilgilerle bazen sizi alt ederler.

Asla onlarla yalan konuşmayın, doğrusu gerçeği neyse onu anlatın ki size olan inancı artsın ve doğru hareket etsin.

Bu yaşlar da yaz tatillerinde de göndereceğiniz, çıraklık kursları da önemli eğerli bir mesleği benimser ve öğrenirse iler ki yaşlarda kendisine bir ekonomi sağlayabilir buna fırsat verilmelidir.

Tabi her aile oğlunu okutup iftihar etmek ister ama küçük sanayi işletmeciliğinde de meslek sahibi yapabiliyor bu da kısa yoldan hayata atılmak demek bu da bir yol çocuklarımız için…

Sözün özü çocuk yapmadan önce kendimizi eğitmeliyiz, hazırlamalıyız ve planlamalıyız 

Öyle “Allah rızkını verir” düşüncesi ile hareket edersek tabi Allah rızkını yolar bir süre sonra “kendin çalış bul” der. O zaman da çocuklar size döner be dünyaya neden getirir diye sorma hakkı doğar.

Allah herkese vatana, millete, Salih, çalışkan evlattır nasip etsin âmin

Ne ekersen onu biçersin ..

Sevgilerimle

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.