KAN, İLİK VE ORGAN BAĞIŞININ FAYDALARI
Yukarı
Advert
KAN, İLİK VE ORGAN BAĞIŞININ FAYDALARI
AYTEKİN ALPTEKİN

KAN, İLİK VE ORGAN BAĞIŞININ FAYDALARI

Bu içerik 177 kez okundu.

Sevgili dostlar 

İnsanın sağlığı bozulmaya görsün, bahsettiğim şey nezle, grip soğuk algınlığı değil ciddi rahatsızlıklar.

Allah kimseyi böyle bir durumda bırakmasın, ağır hastalıklarla sınamasın.

Doktora gittiniz ve doktor tahlil mahalli derken bir şeyden şüphelendi ve ya tespit etti. 

Sizi gözetim altına alır, yatırır daha detaylı bir arıtıma yapar örnekler alır ve teşhisi koyar ya “kanınız eksik kan lazım ya da ameliyat gerekli, kan lazım” der .

Eğer kan gurubunuz bulunan bir grup ise kan bankasından rahatça temin ederdiniz, yok bulunmayan bir gurup ise işte o zaman sıkıntı baş gösterir ve  eş, dost, akrabadan sorar yoksa anons eder kanı bulmak için yakınlarınız çırpınır durur.

Genelde zor da olsa bulunur ama sıkıntı yaşatır bunun için ne yapmalıyız kan stokunu her zaman kan bankasında bulundurmalıyız bu yüzden kan verip kendimizi kayıt altına almalıyız...

Bu şekilde ihtiyaç sahiplerine ve kendimize daha çabuk ulaşırız bu gün size yarın başkasına mutlak kan lazım olacak...

Geçen ilik naklini anlatan bir haber dikkatimi çekti 

Ben zor bir olay zan ediyordum, ilik naklini işte kemiği keserler içini açarlar felan filan tv de izliyince öyle olmadığını sadece kanınızı alıp oradaki hücreleri çoğaltıp hastaya damar yolu ile veriyorlarmış, yani korkulacak endişe duyacak hiç bir şey yok, hastaya temasınız bile yok üstelik bir can kurtaracaksınız bu his mutluluk ve gurur verici.  İnanın yok böyle bir hissi yaşamak, mükemmel bir olay düşünün o sağlığına kavuşturduğunuz hasta sizi ziyarete geldi ve kan kardeşi oldunuz yani kan bağı gibi bir şey oluştu, bir kardeş daha kazanmak çok büyük bir mutluluk değil mi?

Üstelik çok önemsiz bir şekilde de bence süper bir olay...

Birde ülkemiz de bir sürü organ bekleyen hastalar var, işte böbrek, kalp, ciğer gibi yaşamsal organlar bunların yek umudu organ bağışı yapan insanlara bağlı, zira organları vefatı kaçınılmaz yani beyin ölümü gerçekleşmiş insanlardan bağış yolu ile nakil edilebilinirse bu hastaların bir yaşama şansı olabilir bu da büyük bir irade ve inanç gerektirir. 

Dinimizin organ nakline ne evet ne de hayır demektedir. 

Ama çoğu aile bu organ nakline sıcak bakmamaktadır. 

Vefat edenin eğer ki bir resmî bağışı varsa buna aileler karşı gelemez 

Eğer mantık yürütürsek vefat eden kişinin organları toprağa karışıp kaybolup gitmekte ama dinin bu konudaki fetva durumu yüzünden aileleri ikilemde bırakmakta karar vermeleri zorlanmakta.

Bunun yanı sıra sağ duyulu cesur insamlar da var ve bu insanlar kararlarını çabucak verir hastayı kaybetmeden nakile izin verirler ve bu şekilde bir kaç nakil bekleyen hasta sağlığına tekrar kavuşur. 

Geçen bir anne, oğlunun kalbini bağışladığı gençle bir araya gelmiş ve kalp atışlarını dinlemiş ve çok mutlu olmuştu. Benim oğlum ölmedi kalbi hala atıyor giyince herkes göz yaşlarını tutamadı.  Allah bir oğlunu almış ona yeni bir oğul v ermişti, hem de aynı kalp atışlarıyla bu hakikaten acı ama büyük bir mutluluk ve gurur verice bir hadiseydi. 

Sevgili dostlar 

Yani şimdi kan bağışı ve kök hücre bağışı için korkulacak bir şey yok, hatta onur ve gurur duyulacak bir şeydir. Zira bu olaylar herkesin başına gelebilir herkese ihtiyaç olabilir, zaten kan veren bir insan daha da sağlıklı oluyor deniyor. 

İnsan insana ve insanlığa yardım edebilir yardım elini uzatabilir, bilim adamları araştırır bulur bulmaya ve bulduklarını geliştirmeye çalışır ve inşaatların hizmetine sunar bize düşen bunlardan mümkün olduğunca faydalanmaktır 

Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum 

Sevgi ile kalın 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.