GÜNÜMÜZDEKİ CAMİ ADABI
Yukarı
Advert
GÜNÜMÜZDEKİ CAMİ ADABI
AYTEKİN ALPTEKİN

GÜNÜMÜZDEKİ CAMİ ADABI

Bu içerik 206 kez okundu.

Sevgili dostlar

Camiye gitmek bir sünnettir, Cuma günleri farzdır. Namazı cemaatle kılmak ayrı bir hayırdır, zira aynı çizgide saf tutmak omuz omuza olmak kardeşliğin ve birlikteliğin bir simgesidir.

Bu yüzden camii ye giderken üstümüzün başımızın temiz olması, çoraplarımızın kokmaması ve gerekirse çıkarıp ayağımızı iyice yıkamamız gerekir. Zira camide cemaat ortamında kimseyi rahatsız etmemeliyiz, üstümüz de gül kokusundan başka koku olmamalı cep telefonları kapalı veya sessizde olmalı ki kimse zil sesinden rahatsız olmasın. Namazda Allah’ın huzurundayız sonuçta ve dünya sorunlarını bir kenara  bırakmışız…

Özelikle cuma namazına erken gelip yerimizi almalıyız

 Neden mi ?

Biliyorsunuz hoca cuma günleri yaklaşan dini etkinlikleri anlatan sohbetler eder, sosyal ve ictimai hayattan söz eder ki, dinlemeliyiz haberimiz olsun

Genelde camiye gelenler yayılır ve yer kaplar, Allah'ın evinde ve huzurun da olduğumuzu unutmayalım, o gün oraya Cuma günü geldiyseniz ve vaktiniz varsa ya Kuran okuyun ya da tezbihat  çekip Allah’a sığının ama sağa sola yaslanıp yayılmayın.

Bir de son dakika gelip iki rekat namaz kılıp çıkanlar var bu cuma namazı kıldınız anlamına gelmez tam tersi bunu Allah kabul görmez cuma namazı iki salla bir bağla anlamına gelmez de ondan ..

Neden mi?

Zira siz işinizi gücünüzü  erken bırakmadınız zaten hastalığınız ve ya hastanız varsa muafsınız gelmeyebilirsiniz ama işinizi bırakmayıp son ana bırakıp çıkıp geldiyseniz hiç gelmeyin zira bu cemaate katıldığımız anlamına gelmez, kendinizi kandırırsınız.

Bir diğer konu cami ve cemaat veya hoca beğenmemek!

Yok “bu caminin kliması Yok” yok efendim “hocasını beğenmedim” veyahut “cemaati hoşuma gitmedi, diğer camide vali var kaymakam var zengin var” işte Allah'ın en sevmediği insan modeli zira bütün camiler Allah'ın evidir, siz gidip kahvede otururken yanınıza kim oturuyor biliyor musunuz ya da okey oynayıp zar atarken kim var karşınızda o toplulukta?

Bunlara dikkat etmiyorsunuz da cami ve imam mı beğenmiyorsunuz cemaat mi beğeniyorsunuz, çok yanlış çok…

Oysa Allah her yerdedir, her “Allah” diyeni duyar her secde edeni hisseder onun için yer ve mekanın hiç bir anlamı yoktur, cami bir simgedir sadece insanların ve Müslümanların toplantı yeridir orda imamın söyledikleri Allah'ın emirleri ve istedikleridir herkes duysun diye bir toplantı yeridir kısaca “Allah'ın evi”  deriz.

Hazreti Ömer, Kudüs fethinden sonra kilise papazını ziyaret eder hal hatır sorar sonra nama vaktinin geldiğini fark eder ve papaza “namaz vakti geldi gitmem gerek” der papaz burası da Allah'ın ev burada namazını kılabilirsiniz der”  Hazreti Ömer “çok doğru burası da Allah'ın ama ben burada namaz kılarsam ilerde ben öldükten sonra müminler burayı sizden alır ve camiye çevirirler işte bu yüzden burada namaz kılmak istemedim” deyince Hz.Ömer'in bu adaleti karşısın da papaz tevbe eder Allaha secde eder ve Müslüman olur.

Yani sevgili dostlar, Allah “camiden başka bir yerde cemaat oluşturmayın, namaz kılmayın” buyursaydı o zaman farklı konuşur ve ibadet ederdik ama Allah cc her yerde ibadet edilebilir buyurmuştur. Bu da Allah'ın ne kadar merhametli dinimizin be kadar büyük bir din olduğunun işaretidir.

“Ben burada namaz kılmam, bu hocayı dinlemem, bu cemaat bana uygun değil” dediniz ve vefat ettiniz, o hiç istemediğiniz cami ve hocanın karşısına bu kez yatay gidersiniz, Allah; o hiç sevmediğiniz cemaatten helallik aldırır bunu unutmayın ..

Allah'ın adaleti ve sabrı tartışılmaz.

Gel gelelim mal mülk şatafata

Allah veren elli cennetin kapısına uzatır bu böyledir işte,gücün var zekat vermedin gücün var cami duvarını yapmadın, ya da halılarını değiştirmedin minaresini yapmadın kapısını yapmadan kısacası sadece geldin namaz kıldın, Allah sabırlıdır, bekler bekler ve sonra herşeyi alır can da bir gün gider, malınızda gidr.

Tabi ki yanlışım da olabilir yazdıklarımı yanlış anlayan yorumlayan olabilir bizimkisi yazılı sohbet sadece Allah hepimizi af etsin Amin

Sevgi ile kalın değerli dostlar ..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.