İŞSİZLİK-ÇORLU VE BATMAN KARŞILAŞTIRMASI!
Yukarı
Advert
İŞSİZLİK-ÇORLU VE BATMAN KARŞILAŞTIRMASI!
AYTEKİN ALPTEKİN

İŞSİZLİK-ÇORLU VE BATMAN KARŞILAŞTIRMASI!

Bu içerik 228 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Batman'ın yarısından fazlası işsiz.

Maalesef

Bu acı tablo için bilim adamı olmanıza gerek yok. 

Zira herkes ya kahvede ya çayevinde oturuyor.

Çaresizlik diz boyu 

Bakmayın böyle arabalara falan çoğu taksitle, kredilerle alınan araçlar 

İşin doğrusu hava var iş yok 

Batman’ı çeviren iş adamları irili ufaklı müteahhitler ve inşaatlar 

Son zamanlarda İlimize tekstil atölyeleri kuruldu ama memlekete daha büyük daha güçlü projeler fabrikalar lazım.

Geçenlerde günü birlik gittiğim Trakya Çorlu’ya hayran kaldım. Manzarasına falan değil, adeta fabrika cenneti bir yer.

Sabah şehir boşalıyor adeta,  servis araçları vızır vızır fabrikalara işçi götürüyor her evde beş altı çalışan var, çalışma yaşı yetmişe kadar var.

Emekli işçi minibüs almış servis şoförü olmuş, işçi emekli olmuş kafe açmış, lokanta açmış, bir çok insan o fabrikalardan emekli olmuş ama çalışmaya devam ediyor. Çorlu’da oyun oynayacak kahve yok, çay evi var bir iki tane bulabilen aşk olsun zira vakit yok ki adam işten gelip anca yemeğini yer, dinlenir ve yine işine gider. Sabah yine işe aldıkları ücrete asgarinin üstü (yerine göre) servis şoförü bile 2,5-3 Bin TL alıyor, hani çalışacak adam bulamıyor servisçiler, hayran kaldım hayat ucuz kiralar ucuz işçiye göre 600-700, doğal gazlı, asansörlü herkes hayatından memnun.

Hafta sonu herkes AVM’de, ay kahve alışveriş bir kısımda kendini doğaya atıyor, mangal keyfi anlayacağınız dinlenmeyi, stres atmayı da biliyorlar. 

Adamlarım altındaki arabalar 5-10 yıllık, marka, lüks veya ucuz önemi yok zira zaten nereye gidecek öyle bizim gibi kahveye kadar araba ile gitmiyorlar, lüks araçlarıyla hava da atmıyorlar, inanın her yönüyle oradaki yaşam tarzına gıpta ettim. 

Batman'a dönersek işler tam tersi, kahveler dolu ve işsiz sayısı fazla bunların için de genç emeklilerde var, Batman zaten emeklilerle dolu bir şehir. Yani bir yandan işsizler, bir yandan emekliler. Herkes oturuyor, hepsi borçlu, kredilere çalışıyor,  yanlış bence daha çalışabilir ve tecrübeni gençlere geçirebilirsin, Tüpraş'ın durumu ortada TP’de kayboldu gitti organize var oda yetersiz iş kaldı müteahhitlere ve esnafa. 

Onlarda kan ağlıyor bu aralar ha bire seçim ve değişen yönetimler işlerini sekteye vuruyor 

İşportacılık iş değil arkadaşlar, yan iştir işte çalıştığın yerden aldığın para yetmez pazar ya da akşam çıkar limon satarsın diyelim asla iş sayılmaz zira aylığın beli değil sigortan yol çalışma saatin yok iş Allah’a kalmış sattın satın satmadın aç kaldın.

Çoğu iş yerinde çalışan kişiler kayıt dışı “ne sigorta ne asgari ücret iş olsun karnım doysun” mantığındaki ile çalışıyorlar yarınları yok maalesef.

İşte Batman'ın acı reçetesi bu işsizlik.

Batman çok şükür bütün bu olumsuzluklara rağmen bir huzur şehri insanlar naif ve halden anlıyor yardım yapıyor kıt kanat insanlar geçinmeye çalışıyor 

Ama Batman'ı yöneten mülki amir ve başkanların büyük yatırımcıları şehrimize sever etmelerini teşvikler çıkarmalarını fuarlar tanıtımlar yaparak Batman'ı iş anlamın da bir albeniye dönüştürmelerini bekliyoruz.

İnsanlar kahve köşelerinde çürümekten çıkarıp üreten gençleşen bir Batman istiyoruz 

Sevgi ile kalın…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.