MAVİ BALİNA’YA DİKKAT!
Yukarı
Advert
MAVİ BALİNA’YA DİKKAT!
AYTEKİN ALPTEKİN

MAVİ BALİNA’YA DİKKAT!

Bu içerik 309 kez okundu.

Sevgili dostlar

Batmanın genç nüfus oranı oldukça yüksek.

Genç nüfusun olduğu yerde de illaki bazı sosyal sorunlar yaşanabilir.

Son zamanlarda televizyon kara haber olan bir oyundan bahsedilir.

Adı 'Mavi Balina '

Dünyada bir çok can alan bu oyun ülkemizde de maalesef yüz eli çocuğun ölümüne sebep olduğu söyleniyor

Çocukları intihara sürükleyen bu oyun dünyanın her yerinde yasaklanıp oyunu yapan kişi de hapise atılmışlarsa da oyuna başka sitelerden ulaşmak mümkündür.

Peki bu oyun neden tehlikeli?

Bu oyunun kişiyi hipnoz etme özeliği var

Oyuna başkasınız mı oyun içinde sizlere belli aşamalar ve ödüler veriliyor daha sonra bu görevler gerçek yaşama taşınıyor, işte “bir çikolata al bir gazoz iç” derken  artık çocuğun bilinç altına yerleşen bu karakter sizi çocuğu tehdit etmeye gerçek hayattan koparmaya başlıyor. Sonra yeni bir yaşam ile çocuğu intihara zorluyor işte “üç gün içinde intihar etmezsen anneni babanı kardeşini senden alacaklar” gibi örneklemelerle cezalandırma korkusuyla hipnoz olan bu çocuklar intiharı seçiyor

Evet acı ve saçma gelebilir ama gerçek…

Bu konuda çok dikkatli olmalıyız ve çocuklarımızın takipçisi olmalıyız internete ulaşım maalesef telefona kadar düşmüş durum da evde bilgisayar varsa çocuk kilidine alın, çocukların telefonuna internet yüklemeyin!

Bu konular çok önemli

Güç olsun geç olmasın

Ben şahsım görüyorum bir iki yaşında çocukların elinde telefon yada küçük tabletler var çizgi flim seyrediyorlar neymiş efendim “susuyor çocuk…”

Bu bir gerekçe olamaz çocukla ilgilenip parka ve ya evde iki ninni söylemek varken neden bu çocukları hem radyasyona hem oyuna teşvik ediyorsunuz, çocuk çocuktur neye alıştırırsan onu yapar

Oyuncak alın, masal okuyun ama asla tablet-telefon vermeyin eline, oynatmayın tanıştırmayın çocuk böylelikle zeki olmuyor tam tersi geri zekalı olabiliyor, telefon ve tablet sinsice radyason ile çocuğunuzu tehdit ediyor.

Çocuk sahibi olmak için onca çaba sarf ettikten sonra onu bir kenara atmak zararlı ürünlerle tanıştırmak bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası

 

Avrupa’da telefonun beşiği Japonya  ve Çin'de bile bir çocuğun telefonla bilgisayarla tanışma yaşı 9 ve üzeridir, kendi telefonuna sahip olma yaşı 16-18 arasıdır.

Asla 2-3 yaşlarında çocukların eline tablet veya telefon vermezler.

Verirlerse aile ve çocuk esirgeme gelir çocuğu elerinden alır zira yasalar öyle her şey yaşında olmalı zaten o yüzden bizden  bir hayli mesafeliler

Çocukları bırakın artık büyükler de bir oyun merakı sarmış.

Ellerinde telefon ekrana bakıp arkadaşları ile de konuşuyorlar, ‘onu buldum sen çekil, ben öldüm falan filan’

Geçen kahvede çay içiyoruz arkadaşla bir baktım biri kendi kendine konuşuyor arkam da kulağında kulaklık bas bas bağırıyor yok ‘vurdum, vuruldum’ diye kendi kendine bağırıp çağırıyor.

Dedim arkadaşa yaş 40-45, çocuk desem değil kahvenin ortasında kendinden geçmiş sanki herkes ona bakıyor sonra kahveci geldi dürttü kardeş herkes sana bakıyor bir bak hele deyince utandı, çay parasını ödedi gitti ama hala yolda devam ettiğini gördük.

Allah akıl fikir versin artık ne diyelim…

Şimdi GSM operatörleri bu işi iyi biliyor ve artık konuşmanın yanın da 5-10 GB internet satıyor o da biliyor internete ilgiyi ve internetin her yaş tarafından kullanıldığını bizde ha diyoruz 10 GB internet var çok iyi sanki iş adamıyız hepimiz bir sürü meil atıp alıyoruz maşallah!

Yok ne alakası var, tabii ki oyun oynuyor, film izliyor oyun oynuyor

Paramız çok maşallah

Mavi balina çok tehlikeli bir oyun çocuklarımızı bu oyundan ve buna benzer oyunlardan şiddet oyunlarından uzak tutun yoksa işiniz yaş gelecekte büyük sıkıntılar yaşarsınız benden söylemesi

Güç olsun geç olmadın

Sevgi ile kalın

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.