ÖN YARGI VE BATMAN BELEDİYESİ
Yukarı
Advert
ÖN YARGI VE BATMAN BELEDİYESİ
AYTEKİN ALPTEKİN

ÖN YARGI VE BATMAN BELEDİYESİ

Bu içerik 564 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Bazen bazı çalışmaları ve gayretleri görmek için yeterince zaman ve rıza göstermek gerekiyor. 

Sadece belediyenin çalışmaları veya belediye yönetimi ile ilgili değil, her şey için sabırla seyirci olmak çözümlere kolaylık sağlayacaktır.

Kısır döngü kavga ve atışmalar zaman ve hizmet kaybıdır.

Kayyımdan sonra Batman Belediyesinin neler yapabileceğini merak edenler eleştirenler sanırım cevaplarını yavaş yavaş belediyenin çalışması sonucunda alıyorlar. 

Yani belediye cevabını masada değil sahada vermeyi uygun görüyor. 

Seçimden sonra bir sürü soru, bir çok dedikodu vardı, yeni yönetim için planlar, ön yargılar vardı ama şimdi herkesin sesi kesildi. 

Neden? Zira belediye başkanları mazbatayı aldı durum değerlendirmesi yaptı ve kolları sıvadı. 

Evet, yeraltı kanal ve su projeleri, asfalt çalışması yapıldı lakin bunun Batmana yetmeyeceği ve işlerin bitmeyeceği görüldü, çünkü Batman gerçekten çok büyük bir kent…

Batman belediyesinin her alanda gayretleri sürüyor ama bu zaman ve maddiyata bağlı şeyler, ödenek, para, eski borçlarla işler yürütülmeye çalışılıyor. 

İhaleler yapılıyor yeni personel takviyesi yapılıyor, şehrin sıkıntıları ve yemi yerleşim yerlerinin oluru araştırılıyor bunlarda zaman içinde yerine oturacak ama memleketin daha çok işi var…

Ayrıca unutulmaması gereken bir gerçeklik de var, Batman Belediyesinin çalışmaları halkın yardımı ve desteği olmadan mutlak bir çözüme kavuşamaz, halkın desteği şart!

Özelikle çöpleri yerlere atmamalı, içme sularını boşa akıtmamalı, imar kirliliğine yaratılmamalı, inşaat projeleri belediyeye sunulmalı onay alınmalı, molozlar gelişigüzel dökülmemeli, yeni bir iş yeri kurulurken belediyeye danışılıp ihtiyaç olan bölgeye açılmalı, park ve bahçelerdeki yeşillikler ağaçlar korunmalı, yol kenarına konulan mobil çöp kutuları tahrip edilmemeli zarar verilmemeli, su-çöp ve emlak ödemeleri zamanında yapılmalı, bu ve buna benzer birkaç ayrıntı belediyenin işini çok ama çok kolaylaştıracaktır. 

Şehrin merkezinin trafik yoğunluğundan kurtulmadığı için zaruri olmadıkça (özelikle esnafların uzun süre parkları sıkıntı yaratıyor ) özel araçla çarşı merkezine gitmemekle özelikle trafiği büyük ölçüde rahatlatacaktır. Çünkü evi ile işyeri arasında birkaç yüz metre olduğu halde araç kullanan binlerce insan var. Bunun için belediye bisiklet yolu ve bisiklet parkları oluşturmuştur, sağlığımızı da düşünürsek bisiklet ve ya yürümek daha sağlıklı bir seçim gibi gözüküyor tabi toplu taşıma araçları da gecenin bir yarısına kadar hizmet veriyor zaten. 

Bir diğer konu da park ve bahçelerde çimler üzerine bırakılan çöp ve benzeri atıklar, bu zaten çok ayıp bir davranıştır, hani bir söz vardır “nasıl bulduysan öyle bırak” hakikaten de doğru bir söz.

Parklarda otururken, dinlenirken çöpleri sağa-sola atmamak çok mu zor, çöpleri toplamak veya etrafa saçmamak insanın karakterini ortaya koymaktadır.

Bu nedenle erdemli davranışlarla şehrimizi temiz tutmalıyız.

“Nasılsa başkası atıyor ben de atayım” düşüncesi ile kirletmeye devam ediyoruz maalesef…

Ne demişler “aslan yattığı yerden belli olur” 

Bir diğer önemli mesele de bu belediyeyi değil, herkesi ve her düşünceyi ilgilendiriyor.

Su israfı alışkanlığımızı maalesef yenemedik.

Vallahi tek damlanın bile hasretini çekenler var.

Aslında o suyu boşa akıtmak yerine alıp Afrika'ya Asya’ya bir götürmek gerekir, ömründe tek gün sürekli suyu gören ömrü boyunca Allah’a şükür edecektir.

Batman belediyesi geçenlerde bir parktan seksen yaşlı ağacı kesmek zorunda kaldı, yol çalışması için bir çok tepki aldı ve çıktı özür diledi, cezasını 2.500 fidan dikimi sözü verdi.

Evet, belki bir hata yaptı ama özrü ardından geldi, demek ki ağaç için duyarlılığımız var, bu çok önemli bu hassasiyeti sözle değil fiilen de göstermek lazım.

Yoğun tepki gösterenler bir fidan alıp belediyeye gidip gösterilen yere dikmeli ve fidanı sulayıp bakımını yapmalıdır, işte bu gerçek bir doğasever bir yaklaşımdır, sözde değil özde bir icraat olacaktır.

Belediye hizmetler için bir aracı ve yol göstericidir, ağacı eker biri çıkar dalları kırar, fidan eker insanlar basar geçer, çiçeği eker birileri gelir basar yada koparır, çöp kutusunu koyar biri gelir ya kırar ya çalar, daha bir sürü örnek sanki o hizmetler belediye için oysa halk için yapılan şeylerdir.

Belediye aslında kendisi için yapmıyor bizim için yapıyor.

Halkın yardımı olmadan tam bir hizmet memnuniyetinden söz edilemez bu konuda bilinçli olmalıyız. 

Ha bir konu daha var o da belediyenin spora katkısı, birçok alanda spor faaliyetleri gerçekleşiyor ve gün geçtikçe faaliyetler artırılıyor, biraz yavaş gözükebilir biraz sabır her şeyin ilacı olacaktır…

Bana buraya kadar sabır gösterip okuduğunuz için müteşekkirim 

Sevgi ile kalın

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.