HAWARE GERME, ÇOK SICAK!
Yukarı
Advert
HAWARE GERME, ÇOK SICAK!
AYTEKİN ALPTEKİN

HAWARE GERME, ÇOK SICAK!

Bu içerik 227 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Haziran ayının sonundan itibaren Temmuz ve Ağustos ile birlikte artan sıcaklardan bunaldık, perişan olduk.

Gölgede bile derece 35 -40 gösteriyor 

Asfalta değil yumurta, et koysak mangal yaparız 

Maşallah germe!

Solaklar vadeler gündüz vakti bom boş esnaf bayram yaklaşmasına rağmen boş oturuyor 

Sıcaktan kim çıkabilir ki, zaten çaresiz akşam bekleniyor bu da bir kaç saat demek yani esnafımıza Allah yardım etsin, ödemeleri, işleri, sıcaklara takıldı.

Mevsimin bu denli sıcak geçmesi sanırım hayra alamet değil, zira bir sonra ki ay Eylül ardından ekim ayı geliyorlar ki toprakların ekim için ıslanmış yumuşaması gerekir bunun içinde yağmur şart. 

Ama havada kızgın güneşten başka yek bir bulut yok.

Bu sıcakta yaşlıların ve kalp ve tansiyon hastalarının çok dikkatli olmaları gerekiyor, işleri olmadıkça dışarı çıkmamaları bol bol sıvı tüketmeleri gerekiyor.

Ağustos aslında bağ bozumu ayı olsa da hala yerli üzümleri tezgahlarda göremedik, zira artık üzüm bağları ile kimse uğraşmıyor, üzüm bağlarının çoğu kurudu bağlar sökülerek yerlerine fıstık ağacı dikildi aynı şekilde ne acur ne de kavun karpuz çok ciddi bir azalma var yerli malında.

Yaz aslında bereket ayı olsa da son yıllarda pek öyle gözükmüyor zira kırsal üretim durma noktasında, yaşlılar yapamıyor, gençlerde köyleri terk edip büyük kasaba ve ilerde şansını deniyor, çalışıyor buda yaz bereketini kısıtlıyor ve meyve sebzeleri hala bulamıyoruz.

Bir üzüme bir köy yoğurduna muhtaç kaldık! 

Bu da şu deyimi aklıma getirdi. 

Köylü şehirlinin efendisidir… 

Gerçekten de öyle, onlar üretmeyince efendilikte bir yere kadar nerdeyse “üretin” diye yalvaracağız köylülere.

Birde şu elektriği, bu klimayı, buzdolabını buzu bulan insanlara bir teşekkür etmek istiyorum, düşünsenize; betonarme binalarda klimasız ne yapardık acaba, adeta pişip ölmüştük çoğumuz hani eski kerpiç evler olsa tamam yazın serin kışın sıcak ama betonarme bina da klimasız bir yaz mümkün değil. 

Dolayısı ile bu buluşa imza atan kişiye bir mevlit okutmak gerekir yoksa arabaya bile zor binerdik, gerçi benim arabam şahin hala ama pişiyorum tabii!

Bu kavurucu sıcakta serinlemek için gidilecek fazla havuz ve benzeri eğlenme dinlenme yerleri de çok kısıtlı, yok hani keşke bir denizimiz olsa diyeceğim ama “Batman Çayı Var, Dicle Nehri Var” var diyeceksiniz aman ha kimse oraya gireyim demesin, çok tehlikeli bu yaz bayağı kurban verdik bu konu da aman dikkat seyredin ama asla girmeyin.

Çok tehlikeli aynı şekilde sulama kanalında öyle kimsenin girmesine izin vermeyin, uyarın çocuksa kızın zira şakası yok boğulma riski çok yüksek akıntılar çok güçlü işte ben “yüzmeyi biliyorum” ile olmuyor su acımasızdır ve çok güçlüdür baş edemediniz boğulan kardeşlerimiz de çok iyi yüzücülerdi aşırı güven hata demektir… 

Bunların yerine cankurtaranı havuzları tercih edin en hem serinler hem eğlenirsiniz. 

Olmadı evde duş alın ve serinlemeye çalışın ama asla çay-nehir ve sulama kanalı da serinlemeye çalışmayın. 

Sıcak havalarda limonata ve ayran sizi serinletir.

İnsan bilindiği üzere sıcakta çok terler be tuz ve su kaybeder bu nedenle hafif tuzlu ayran bu dengenizi koruyacaktır, çay da hareketi bastırır şu aralar soğuk çay da revaçta buzu da katın “oh be gel keyfim gel” güzel bir içecek, dondurmada harareti alan serin içecek, eskiden eskimo vardı çocukken akşamları buzlu birer bardak içine lezzo su şeker koyup yatardık öğle zamanı çıkarır emerdik sıcağın belini kırardık valla...

Bak şimdi canım çekti ama nerde o zevk nerde o sağlık şimdi.

Yukarda da dedim ya yaşlısı genci kendine güveneni adla işiniz yoksa öğle sıcağında dışarı çıkmayın, işlerinizi sabah ve ya akşam üstü hal etmeye gayret gösterin 

Germe, çok sıcak ve daha da sıcak olacak benden söylemesi 

Lütfen dikkat…

Sevgi ile kalın

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.