BATMAN ÇALIŞIYOR
Yukarı
BATMAN ÇALIŞIYOR
AYTEKİN ALPTEKİN

BATMAN ÇALIŞIYOR

Bu içerik 186 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım…

Yani bazı gerçeklerive konuları irdelemenin zamanı geldi.

Batmanın bazı eksikliklerini anlatalım önce…

Batman’da özelikle hizmetlerin yavaş, yatırımların az, çalışmaların yetersiz olduğu düşünülür, sitemler,eleştiriler ve hep konuşuruz. 

Fakat biraz abartmıyormuşuz! 

Kim hangi kurumu neye göre kıyaslıyor sa… 

Diyarbakır

Mardin

Ve

Urfa Büyükşehir kategorisinde… 

Büyük şehirlerin belediye başkanlığı geliri farklıdır ve kendi bünyesinde bir kaç yarı bağımlı belediyeler vardır.

Şimdi gidip Diyarbakır'a bakıp çalışma ve hizmet konusun Batman'ı kıyaslayamazsınız.

Batman merkez 400 bin,köylerle beraber 600 bin nüfus sahip, gelişmekte olan bir il daha yiyeceği kırk fırın ekmek var! 

Batman belediyesi çalışıyor mu?

Bunu oturduğunuz yerden cevaplarsanız yanlış yapmış olursunuz, gidip birim müdürüne olmadı bir çalışanına sormak lazım, “çalışıyormuşsunuz” diye, muhtemelen şu cevabı verecektir “çok çalışıyoruz, yoruluyoruz” zira en iyiyi onlar bilir, gidişte belediye merkez binasına bakarsanız tabi ki müdürleri memurları oturur halde görürsünüz ama onların işi oturarak çalışmak yazmak çizmek hesaplamak ama bir şoför bir temizlik görevlisi bir itfaiye eri oturmuyor, çalışıyor ama insanlar oturdukları yerden, bu bapta “yahu ortada çalışan yok, faaliyetler durmuş” diyebilir...

Hayır efendim bir faaliyet durmadı ve herkes işini yapıyor görmek isteyen bir günlüğüne bir memurla dolaşabilir ve yapılan çalışmaları yerinde görebilir.

Aynı şey valilik içinde söyleniyor 

“Vali çalışmıyor vali oturuyor” 

Hayır efendim oturmuyor o da çalışıyor şoförünü bir çağırın sorum bakalım, “Vali günde kaç yere ve ya kaç ilçe ve köye gidiyor, kaç seminer yapıyor kaç toplantı yapıyor, kaç kurumu denetliyor” size anlatacaktır,  her gün başka bir yerde olduklarını… 

Görmekle bakmak arşında fark var. 

Hiç bir şey bilmiyorsakta  valilik basın bildirisini takip etsek bile çalışmaların ne denli hızlı olduğunu görürsünüz…

Daha geçenlerde il özel idareye yeni iş makinaları getirildi, halkın hizmetine sunuldu, Ilısu barjı çalışmaları var, Hasankeyf’teki  tarihi eserlerin kurtarılması var, köy yolarının asfaltlanması var yani hizmetler devam ediyor, durmuyor ama biz çoğunu görmüyoruz, bize laf gelince “nerde kimse yok mu kimse bir şey yapmıyor?” deniliyor, ama işin gerçek boyutunda çalışmalar var. 

Aynı şekilde TPAO’da son sürat çalışıyor, sondaj firması olan TPİC ile anlaşan TPAO, her yerde gaz ve petrol arıyor ve bu şirkete bir çok Batmanlı çalışıyor, sayıları 2-3 bin kişi bu da çalışmaların devam etiğini gösterir. 

Mili Eğitim’de çalışıyor, bir çok eski okul yıkıldı yenilendi yeni okullar, ek binalar ve halk eğitim merkezleri açıldı ve hizmet devam ediyor.

Ha diyeceksiniz Batmanlı bir çok öğretmen açıkta ama Mili Eğitim artık işi şansa bırakmıyor, hak edene veriyor yetkiyi, başarılı öğretmen başarılı öğrenci politikası yürütülüyor bu da gayet normal.

Tarımda fazla arazimizin olmamasına rağmen tarım müdürlüğü alternatif yolar göstererek çiftçinin zarar etmemesi için elinden geleni yapıyor, kredi veriyor, tohum veriyor, gübre desteği veriyor iş Allaha ve çiftçinin çalışmasına kalıyor. 

Sevgili dostlar 

Herkes her şeyi bilemez, kulaktan dolma söylentilerle bir yere varılmaz, bazen sanır ve zaman tanıyıp kimlerin ne yaptığına bakmalıyız bütün toplantı ve brifingler halka açık yapılır, dinlemeli ve yapılan ve yapılacaklar hakkında bilgi toplayabiliriz, böylelikle kimsenin günahını almamış oluruz.

Basın genelde kısa da olsa çalışmalar hakkında bilgi aktarır ve yapılacak toplantıdan haber verir olmadı basını takip etmeliyiz. 

Batman da iş adamları imkanları dahilinde irili ufaklı fabrikalar ve üretim atölyeleri kurmakta, kolay işler değil istihdam yaratmak çalışan bulmak çok zordur. 

Her seferinde “iş yok” diyenlerin bir çoğu aslında iş beğenmiyor, bazıları aramıyor bile, zira ekmek elden su gölden gelirleri var, büyük şehirlerde öyle değil ne iş olursa yapılır, ütücü, taşçı, sıvacı, tornacı, badanacı sucu aklınıza gelecek her işte “yok” demezler, zira iş iştir çare yok

Aç kalırsan büyük şehirde baban bile bakmaz, böyle alıştırılmıştır insanlar o yüzden herkes çalışmak zorunda Batman'da üç bin kahve var,  işsizi, tecrübesizi, genç-yaşı ve genç emeklisi işi olan olmayan oysa emekli dahi olsam tecrübeni gençlere göstermelisin, çalışmaya teşvik etmelisin gerçek budur.

Batman çalışıyor...

Sevgi ile kalın sevgili dostlar

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.