KURBAN CENNETE GÖTÜRÜR!
Yukarı
Advert
KURBAN CENNETE GÖTÜRÜR!
AYTEKİN ALPTEKİN

KURBAN CENNETE GÖTÜRÜR!

Bu içerik 222 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Kurban bayramı yaklaşıyor Müslüman olan ve imkanı olan her Müslüman kurban kesmesi şart.

Allah bu yüzden kurbanı vacip kılmış, Peygamberi de bayramı emretmiştir.

Nedeni açık ve net.

Allah’a kurban adamak, ibadet, fakirlere yoksullara kimsesizlere dağıtıp onların da bir kaç gün dahi olsa et yemeleri aç kalmamaları, işe Kurbanın en güzel özü!

Ne var ki, son zamanlarda kurban kesimi bölgemizde bir hayli azaldı ve bu gelenek çoğu insan tarafından yanlış yorumlayamıyor, “yok, benim mezhebimde kurban farz değil” veya “ama Allah cc öyle demiyor imkanın varsa kesmek ve dağıtmak zorundasın” bu her Müslümanın görevidir, unutuyoruz mu artık işimize mi gelmiyor kendi kendimize mi fetva buluyoruz? 

Yanlış yapıyoruz.

Çevremize iyi bakınca bir çok insanın zenginin gözüne baktığını görürsünüz. 

Bu bakışı herkes görmez, gören zaten bir değil birkaç kurban keser. 

Adı üstün de Kurban Bayramı…

Ne kadar kurban edilirse  fakirin bayramı o kadar artar, sevinir, dua eder, şükür eder ve o dua ve şükürler bir şekilde dize döner. 

Allah (c.c.) yerin ve göğün hakimidir. 

O her şeyi bilen ve görendir.

Bir Müslüman Allah yolunda giderse cennete kavuşabilir, insanı cennete götüren emek ve düşünceleri, niyeti ve amelidir. 

Şüphesiz Allah (c.c.) en çok veren ele daha çok bereket verir.

Dünya üzerinde bir lokmaya muhtaç insanlar var, Allah (c.c.) bu insanların kısmetini tabi ki yollar ama insana da bir fırsat verir, daha çabuk ve daha net cennete varması için bir yoksula uzatacağımız bir poşet etin ne anlama geldiğini bilemediniz.

Yaşama tutunmak anlamına gelir, bir kaç gün daha düşünün doktor ve ya sihirbaz değilsiniz ama bir poşetle bir kaç canı birden yaşamaya çalıştırdığınız, Allah katında insan ayrımcılığı yoktur herkes ona dönecektir.

Şanslı ve dini bütün insanlar bu bayramları hiç kaçırmaz, mutlaka hayrını gerçekleştirir  bazı insanlar kefen parasını bile kurban alıp keserek değerlendirir kaza ve belanın önüne geçmek için zira kurban kesmek ve dağıtmak Allah'ın bir emri ve Müslümanların boynunun borcudur. 

Kurban bir ibadet olduğu gibi sosyal bir davranıştır, dinimizin temel öğrelerine baktığınızda sosyal adalet, sosyal barış, kaynaşma, yardımlaşma, adalet tümü vardır, bu güzel davranışlardan saece bir tanesi sosyal yardımlaşma ve kaynaşmayı sağlayan kurban ibadetidir.

Biz insanlar Allah'ın kullarıyız, O’na bizi insan olarak yarattığı ve güzel bir dünyada Müslüman olarak yaşattığı için şükür etmeliyiz.

Dini vazifelerimizi elimizden gelene kadar yerine getirmeliyiz, Allah (c.c.) yanın da mazeret yoktur o her şeyi bilendir, dünyanın sonu zamanla değil nefestedir, hasta olabiliriz, engeli olabiliriz ama hiç bir şey Allah'ın dediklerini yapmamaya bir mazeret değildir, şükür ve hayırlar kurbanlar adaklar Allah katında mutlak bir karşılık bulur ve size fazlası ile geri döner.

Bir yetimin başını okşamak dahi cennete gitmek anlamına gelir.

Düşünün ki kurbanınızı kestiniz ve yetim ve dulların karnını diyordunuz işte siz cennetin kapısını araladınız bile, Allah hepimize nasip etsin inşallah… 

Hayır yapmaktan çekinmeyin, Allah bütün zenginlikleri verir be bir anda alır 

Allah (c.c.) paylaşanı sever… 

“Komşunu aç  yatırma” diye emir buyurmuştur.

Kendi emrini değil, Allah'ın emrini uygula. 

Kurban kesin ve dağıtın, Allah her kesenden razı olsun amin 

Sevgi ile kalın 

İyi bayramlar 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.