“HEEEYT, VAR MI BANA YAN BAKAN?”
Yukarı
Advert
“HEEEYT, VAR MI BANA YAN BAKAN?”
AYTEKİN ALPTEKİN

“HEEEYT, VAR MI BANA YAN BAKAN?”

Bu içerik 333 kez okundu.

Sevgili okurlar 

Hani “Batman huzurlu bir yer” diyoruz ama yaşanan olaylar bunun tam tersini söylüyor. 

Zira hemen hemen her gün bir ve ya da iki bıçaklı kavga, darp, silahlı yaralama olayı yaşanıyor.

Genelde alacak verecek meselesi, yan bakma omuz atma olarak geçiyor,  olsa da Batman da ciddi bir emniyet ortamının güven ortamının olmadığının bir işaretidir bu.

İnsanlar mayın gibi, her an patlamaya hazır sanki. 

Herkesin belinde ateşli silahlar, bıçaklar, satırlar, kesici ve delici aletler…

Bunlar neden taşınır ve niçin taşınır? 

İşin özüne inmemiz gerekir. 

İnsanlar Batman'da kendilerini korumak için mi bu aletleri taşıyor yoksa husumetlisi mı var, veya bunların dışın da bir heves için mi bu?

Biliyorsunuz son zamanlarda ki diziler ve filmlerde şiddet ön plan da kabadayı aileler, kabaydılar,  ülkeyi memleketi koruyan halk kahramanları, ve buna benzer bir sürü dizi ve filmler topluma vereceği zarar düşünülmeden yayınlanmaya devam ediyor maalesef.

Ve bu da özelikle gençleri etkilemektedir, işte sakalı tipler sert bakışlar maço duruşlar bunların hepsinde bilinç altındaki dizi karakterleri yatıyor ve kişi kendini bir sahnede hissediyor…

Hatta davranışlarını ve giyimini, duruşunu ona göre ayarlıyor bu da bu insanın gerçek karakterini gizliyor ve şiddete yönlendiriyor, kabadayının olduğu yerde mutlaka başka bir kabadayı vardır! 

Hal böyle olunca da meydan okumalarda hemen arkasından geliyor ve şiddet, cehalet iç içe karışıyor, yaralanmalar ölümler kaçınılmaz oluyor.

Bazı diziler kadına şiddetten kaçınmıyor adeta senaryoları aldatma, kadına şiddet, aile içi entrikalar ve aile yapısını bozan senaryolar…

Aldatma

Şiddet

Taciz

Hırs

Maçoluk

Şiddet

İnsanlar nasıl cezalandırılır

Boşanma nasıl olur

Bunların hepsi dizilerde ve sinemalarda işleniyor, aynı şekilde erkeklerin kadına bakış açısı da farklı işleniyor sanki her yakışıklının arkasında on kadın bu erkeği gözüne kestirmiş gibi saçmalıklar ve aile yapısını yok eden projeler!!!

Bu yapımlar aile yapısını bozan, kötülük ve şiddetini tetikleyen en önemli etkenledir, kadına ve erkeğe fili ve manevi baskılar buradan başlıyor ve öyle genişletiliyorlar şüpheler tavırlar davranışlar değişiyor ve ‘acaba’ların sonunda şiddet parlak veriyor.

Oysa bir erkek yakışıklı ama bir o kadar da namuslu olabilir yada bir kadın çok güzel ve bir o kadar namuslu eşine düşkün olabilir, eşler bir biriyle konuşmak yerine konuşarak kavga etmeyi seçiyor ve bir birlerinin canını olabildiğince acıtmaya çalışıyor, bu intikam duygusu boşandıktan sonra da devam edebiliyor.

Kadın erkeğin donuna kadar almaya çalışıp elini ayağını bağlamaya adeta ant içer, sebep “ben saçımı süpürge ettim” falan filan sonra kanunları kullanarak çocukları alır babaya göstermez, mallara icra koyar işte nafaka bağlatır ve bütün bunları eski eşine yapar yani çocukların babasına! Ve bu eylemlerin sonucunu çoğumuz biliyoruz maalesef vahşet ..

Evet belki hepsi böyle değil erkeklerin içinde canavar olan da var ahlaksız despot insanlar da var kabul etmek lazım. 

Ama bir eş ayrıldığı kendi yoluna gitmesi lazım, ayrıldığı eşin yoluna çıkmaması gerekir ve görüşmemesi gerekir ne malına ne canına göz dikmemeli mutluluğu başka yerde aramalıdır.

Eski filmleri biliriz, Osmanlı filmlerini oyunlarında; mesela ‘Kanlı Nigar’ filminde ortaya bir kabadayı çıkar ve bağırır “heeyt var mı bana yan bakan?” kimse bakmaz uzak durur ve o mahallenin kabadayısıdır ardından bekçiler gelir alır nezarete… 

Evet biraz komedi yapmışlar konuyu işlerken ama o dönem de dahi kabadayılar bilinir ve bu kabadayılar bir bıçak çekilecekse haklı bir gerekçesi olmalı ve bütün çarelerden sonra ki en son çare olarak düşünülürdü! 

Şimdi ki zaman da mahkeme var, polis var, jandarma var, yani hak arayacak bir sürü yer var belki yavaş işler ama bir sonuç mutlaka alınır. 

Batman’da nedense çoğu insan alacak verecek ve buna bezer sorunlarda bireysel şiddete başvurur. 

En ufak trafik kazasında bile kavgalar kaçınılmaz bir hal alır, oysa bütün araçlar sigorta ve kaskoludur ve trafikteki bir araç kaza yapabilir bu bazen kaçınılmaz bir durumdur. 

Bu durumlarda sakin olmakta fayda var, “cana geleceğine mala zarar” gelişin zaten Batman'da herkes dost akraba sonradan utanılacak davranışlardan kaçınmalıyız . 

Sevgili okurlar 

Şiddetin ve sinirin hak etiği bir şey yoktur sadece cana ve mala  ailenize zarar verir. 

Şiddet asla başvurulması gereken bir  şey olmaması gerekir. 

Uygar ve medeni bir yaşamın anahtarı cehaletin önüne geçmekle başlar 

Bir anlık sinir ve öfke bir insan için yıkıcı olabilir 

İşte bu yüzden kesici delici ve patlayıcı silahlardan uzak durmalıyız, hakkımızı  başka yollarla haksızlığımızı da kabullenmeliyiz. 

Emniyetimizin de denetimlerini artırması ve caydırılığını  artırması, halkın rahat ve huzurunu güvenini sağlaması adına  çalışmalarını geliştirmesi ve genişletmesini diliyorum bu yola insanlar kendilerini güven içinde hissetmelerini sağlayabilirler.

Değerli okurlar 

Her konuda akl-ı selim düşünelim gerek ticaretimizi yaparken gerek arkadaşımızı seçerken dikkatli olalım . 

Sevgi ile kalın 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.