BU ÖFKE NE DİYE?
Yukarı
Advert
BU ÖFKE NE DİYE?
AYTEKİN ALPTEKİN

BU ÖFKE NE DİYE?

Bu içerik 173 kez okundu.

Sevgili dostlar

Değerli hemşehrilerimiz ve kadirşinas Batman halkı.

Son bir yıldır ulusal basın da Batman hep cinayetlerle, intiharlarla ve olumsuz vakalarla gündemde.

Bu hiç iyi bir imaj değil!

Gerek ekonomik yatırım açısından gerek turizmi açısından gerek Batman ve Batmanlıya bakış açısından yani hangi açıdan bakarsanız iyi bir tarafı yok maalesef.

Öfkemize yenik düşmemeliyiz 

Batman'da gün geçmiyor bir kavga bir yaralama bir cinayet olmuyor.

Hergün bu olaylarla karşılaşır hale geldik tıpkı 1990’lı yıllarda olduğu gibi, artık cadde ve sokaklarda kimsenin can güvenliği kalmadı

Yan baktı,

Omuz vurdu

Borcu-alacağı vereceği

Bilmem şöyle oldu

Herkes öfkeli, herkes agresif, herkes cinayet işleyecek kadar canavara dönüşmüş.

Bu davranışlar hiç hoş değil ,sanki herkes herkese düşman herkes herkesi gözüne kestiriyor bu durum neden kaynaklanıyor anlamış değilim oysa Batman'da nerdeyse akraba komşu eş dost.

Son bir ayda otogarda bıçaklanan genç, bir bekçi evinin önünde dünde bir pazarcı tezgahınızı başında maalesef katledildi, sebep ne olursan olsuncan almak tüm insanlığı yok etmek gibidir.

Bunlar Allah’ın bize bildirdiğine göre ebediyen cehennemde yanmak, azap görmek demektir.

Peki bu öfkenin neden ne?

Neden bu kadar öfke doluyuz ve düşüncesiz ve hareket ediyoruz?

Doğru işi mi yapmıyoruz doğru arkadaşlarımız mı yok, doğru komşu mu yok, ticaretimizi yanlış mı yapıyoruz, ya da neden insanlara yan bakıyoruz yada neden bakışları ciddiye alıyoruz yolumuza devam etmiyoruz? Ya da neden insanları tahrik hale getirip vahşileşiyoruz?

Bu davranışların sebebi ne? 

Sevgimize, şefkatimize, sabrımıza anlayışımıza ne oldu ?

Neden sabırsız ve öfkeliyiz?

İşsiz desen işsiz, çaresi muhakkak vardır, maddi sıkıntı mı var oda geçer, cehalet desem Batman maşallah okur yazar ve bir çoğu üniversiteli, parasızlık desem maşallah çoğu kişinin altında arabası, evi, felan var!

Peki ne öfke ne bu gider ve şiddet, paylaşamadığımız şey ne insan öldürmeye katil olmakta değer mi?

Ya da insanı öldürmek yaralamak vurmak kırmak bir çözüm mü?

Bildiğim kadarıyla bu yolların hiç biri çözüm değil?

Eğer konu ticaretse bunun çözüm yeti adalettir ,eğer sorun mal mülkse çözüm yeri yine adalettir, eğer hakaret ve şiddet ise bunun çözüm yolu ya oradan uzaklaşmak ya da karakola gidip şikayetçi olmaktır, yani mahkemelerdir, olmadı akil insanlardan yardım istenir mesele çözüme kavuşur yani mal mülk ticaret için ölmek öldürmek asla bir çözüm değil kendinizi ve ailenize bir büyük bataklığa itersiniz be sonu gelmez bir buhrana gireriz… 

Tabi ki bunu hiç kimse istemez ve istememeli.

Size başımdan geçen bir gerçek olayla bir örnek vereyim;

Başka bir şehre yolumuz düştü ve park alanına aracımızla girmek üzereyiz, dar bir yol ve sağda solda araçlar var ara sokaktan bir araç çıkış yapınca ilerleyemedim, “pardon, biraz geri çıkabilir misiniz acaba?” deyince diğeri “ben çıkmam sen çık” deyince  benim yanımda da beş arkadaş var onlarda genç sayılır hemen ellerini kapıya attılar karşı tarafı al aşağı edecekler ben kapıları kitledim ve geri geri çıktım yol verdim o yoluna bende yoluma bizim arkadaşlar sinirli tabi ani kapıyı açsaydım belkide tatsız olay olacaktı.

Ben usulca park ettim araçtan indim parka gittik oturduk çayımız geldi konu açıldı tekrar tabi “abi neden kapıyı açmadın” bende “arkadaşlar bakın” dedim “en az bende sizin kadar sinirlendim ama karşıya baktım arabada bir genç var birazda sinirli ya babasından fırça yemiş ya sevgilisinden ayrılmış ve sinirli bir tavrı var kapıyı açsaydım muhtemelen çocuğu al aşağı edecektiniz sonra karakol ifade belki de nezaret ben diğer yolu seçtim öfkemi yendim geri çıktım çekti gitti ve biz planımızı gerçekleştirdik bakın burada huzur içinde çay içiyoruz” değil mi?

Bizden eksilen bir şey olmadı ya adam kalp hastası olsaydı korkudan vefat etseydi Allah bilir belki de hapis yatacaktık. 

Yani sevgili dostlar ani sinirin kimseye faydası yoktur 

‘Öfkeyle kalkan zararla oturur’ 

Ata sözünü hatırlatırım 

Siz değerli Batmanlılardan ricam lütfen şiddet birinci tercihiniz olmasın, sabırlı ve yapıcı olun geleceğinizi bitirmeyin ne can alın ne can verin yaşayın hem de torununuzu evlendirene kadar yaşayın mutlu olun mutlu kalın 

Hoşçakalın…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.