EKOMOMİ TERAZİSİ
Yukarı
Advert
EKOMOMİ TERAZİSİ
AYTEKİN ALPTEKİN

EKOMOMİ TERAZİSİ

Bu içerik 223 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Ekonomi her ferdi, her aileyi ilgilendiren bir konudur.

Zira herkesin beli bir kazancı ve bütçesi var. 

Ülkemizde kişi başına düşen gelir askeri ücret üzerinden belirlenir. 

Yani TEFE ve TÜFE'ye bakılır açlık sınırı belirlenir ona göre bir ücret ve  bu ücrete yapılacak yılık zamlar açıklanır.

Fakat ülkemizde gelir dağılımı farklılıklar göstermekte bu farklılıklar bölge bölge gelir düzeyini ve refah düzeyini değiştirmektedir. 

Yani denge eşit değildir.

Memurlar arasında kademe, şef, müdür işçiler arasında  kalfa çırak ücretleri arasında uçurumlar söz konusu.

Bazen aynı odada çalışanlar ve aynı işi yapanlar bile aynı maaşı almıyor. 

Bu uçurumlar da bir türlü adil bir seviyeye getirilemiyor.

Yıllardır aynı sorun. 

Hal böyle olunca kaçak köçek rüşvet bir anda her alanda hortluyor. 

Özel sektör de işçi çalıştırmada en az parayı vermek için her şeyi zorluyor, az adam çok iş sigortasız eleman İŞKUR’dan geçici işçi ve buna benzer bir sürü çareye başvurmaktan kaçınmıyor.

Yeni yeni çıkan caydırıcı cezalar bir  çoğu yerde hala kale alınmıyor ve denetimsizlik var.

Bu da kayıt dışlılığı ekonomi anlamına geliyor 

Yani ülkemizde çalışan çoğu insan az kazanıyor biriktiremiyor, yuva kuramıyor, karın tokluğuna çalışıyor dersek yeridir. 

Buna ilave olarak gelen zamlar da cabasıdır.

Doğu ve Anadolu'da Karadeniz'de yaşayan insanlar mecbur ek işler yapıyor işte çiftçilik bağ-bahçe boya badana işleri yaparak veya aile yardımı alarak ayakta durabiliyor. 

Ama büyük şehirlerde durum farklı ailedeki herkes çalışmak zorunda kalıyor zira fabrikaların çoğu asgari  ücret üzerinden çalıştırıyor, büyük şehirlerin gideri farklı ulaşım ve ağır sanayi insanların belini büküyor ailede herkes çalıştığı takdirde hayatlarını kazanabiliyorlar… 

Keza emekli olunca da değişen bir şey yok, üç kuruş parayla geçiremezler mecbur kayıt dışı çalışıyorlar çarşı pazar da. 

Ülkemiz de gelir terazisi farklı bunu en iyi emeklilikle bir örnek verebilirim;  mesela normal özel sektörden emekli olan bir işçi 1.100 TL, alıyor bir kamu emeklisi 5 bin kadar aylık maaş alabiliyor aradaki fark beş katı aynı gün prim ödemiş iki insan ama arada büyük farklılıklar var.

Bir Bağ-kur emeklisi de keza öyle, az bir ücret  alıyor neden böyle bir fark konuyor anlamış değilim bu dengesiz ödemeler tabi ki halkın dikkatinden kaçmıyor ve yapabileceği bir şey de yok.

Avrupa'da böyle bir şey söz konusu bile olamaz, iş iştir ha özel ha kamu ne fark eder aynı kapıdan aynı yere çıkan iki çıkış sadece. 

İşte bu gibi tavan ve taban sıkıntıları ne yazık ki insanları üzüyor ve hayattan koparıyor zaten bir emekli yeni yasalarla emekli olunca o maaşı  ya beş yıl ya on yıl  yiyebilecek, belki de bir yıl o kadar emeğin karşılığı 1.100 TL, çok çok ayıp bence bu ücretler  ülkemizin prestije yakışmıyor.

Bunun yanı sıra kömür ocaklarında yerin 500-600 metre altın da çalışan emekçiler var, onlarda asgari ücret alıyor ve ömürleri çok kısa 60’ı geçmez bir çoğu ama mecbur çoluk çocuk var çalışacak.

Bizim Batman'a dönersek Batman da bu terazi tamamen bozuk, kiminin eli yağda balda kiminin eli nasırlı!

Batman'ın yaşam tarzı refah gözüküyor genelde kahveler dolu, lokantalar, cafeler tıklım tıklım, evler akıllı diye 500 bin TL, bir dönüm arsa 1 Milyon TL, arabalardan ise en ucuzu 100 bin TL, emekli olan, çalışan, ayak üstü iş çeviren!

İşsiz var tabi, okumuş işsiz de çok zira Batman'ın eti budu  belli, her evde de nüfus 6-7 olunca tabi birçok kişi işsiz. 

Gerçi devlet baba KPSS sınavları ile her yıl memur ve işçi alıyor ama Batman gençleri kendini bu sınavlara ciddi davranmıyor, kafe ve kahve köşelerinde okey  ve kağıt oyunları daha baskın oluyor bu da düşünmemiz ve önlemimi almamız gereken bir durum.

Tabi birde iş beğenmeyen  var…  

İşte okul okumuş insanlar kendi işlerini mesleklerini icra etmek istiyorlar ama Batman maalesef kapasitesi beli bir yer bunun için büyük şehirleri denemeleri gerekir. 

Ekonomi ciddi bir konudur ve herkes kendi ekonomisinin farkındadır bir ülke üretirse ve ürettiklerini satarsa refah seviyesini ve iyi bir kazancı elde edebilir kanaatindeyim.

Fakat ülkemizde işçi- işveren, kamu memur arasında ki dengenin yakalanması şartların düzelmesi gerekir, sendikalar dernekler sivil dinamikler ve devlet bir arada çalışmalı ve bu terazi eşitlenmeli ki herkes herkes gibi düşünsün  yaşasın ve yaşatsın. 

Sizce de öyle değil mi ??

Aslında bu terazi her kafaya lazım yoksa adaleti aramak her işte bir hayal olur.

Ben her zaman derim bize akılı adam değil direk akıl lazım.

Bunun içinde dersimizi iyi çalışmamız bolca kitap okumamız gezmemiz ve dinlememiz gerekir.

İşte Avrupa şöyle böyle diyebiliri,z görmedim ama Rusya var Çin var Afganistan var Afrika var Asya var bunların yaşam tarzını hayata kalma mücadelesine bakılınca terazinin dünya için de bozuk olduğunu hemen görüyorsunuz. 

Dedim  ya aynı düşünceleri paylaştığımız ve aynı bakışı baktığımız an terazi de dengeye gelecektir bundan kimsenin kuşkusu olmasın ..

Sevgi ile kalın ..

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.