BATMANIN ALIŞKANLIKLARI
Yukarı
Advert
BATMANIN ALIŞKANLIKLARI
Şehmus Ustabaşı

BATMANIN ALIŞKANLIKLARI

Bu içerik 852 kez okundu.

Okumak, televizyon izlemekten, kahvehanede okey taşlarını dizmekten bence daha iyidir.

Okuyan kişinin zihni ile Atatürk Parkında saatlerce çekirdek çitleyen kişini ile aynı olamaz.

Okuyanın ufku genişler, kafasında sorunlara karşı daha hızlı çözüm pratiğini geliştirir, okumayan kişi ise Atatürk Bulvarı veya Diyarbakır Caddesinde sıkışık trafiğe dahi tahammül gösteremez.

Örnekleri artırır okuyan ile okumayan, bilen ve bilmeyenler ile ilgili satırları doldurabiliriz.

Anlatmak istediğimiz şu;

Okumak her açıdan faydalıdır.

Batmanda son aylarda kitap okuma alışkanlığını kazandırmak ve bu bilinci yaymak amacıyla güzel etkinlikler yapılıyor.

Bu etkinliklerin çoğunu takip eden ve haberleştiren biri olarak bundan ziyadesiyle memnunuz.

Kitap bilgi birikiminin vazgeçilmez bir parçası olup, insan gelişimine en çok katkı sağlayan araçtır. Geçmişte bir çok büyüklerimiz başarılarının bir çoğunu kitap okuma sayesinde kazanmışlardır. Osmanlı devletinin birçok hükümdarları kitap okuma sayesinde çoklu zeka alışkanlığı kazanmış olup, pratik zekaları sayesinde bir çok başarıya ulaşmışlardır. Maalesef günümüzde kitap okuma artık o kadar göz önünde olmamakla birlikte, insanların çoğu bilgi gereksinimine ihtiyaç duymamaktadır. Bu en büyük sebeplerinden biri gelişen teknolojinin yanlış kullanılması sonucu oluşan hantallıktır. Yani Türkiye açısından, bir çok gencimiz televizyon ve oyun bağımlısı haline gelip, bilgiye eksik kalmışlardır. Gelişmiş toplumların çoğu kitap okuma alışkanlığı sayesinde bugünkü konumlarını elde etmişlerdir.

Günümüzde bir çok insana kitap okumayı sorsanız, size zaman kaybından bahsetmektedir. Nedenini ise, gelişen teknoloji sayesinde “biz her türlü bilgiye ulaşırız bahanesi” vardır. Evet bilgiye günümüz teknolojisi ile hemen ulaşmaktayız. Fakat çoğumuz bu kolaylıktan kaynaklı mıdır nedir? Tek bir cümle ile konuyu algılamaya ve anlamaya yönelmiştir. Bu ise okuma alışkanlığımızın günden güne köreldiğini kanıtlamaktadır.

Teknoloji gelişse de bizim okuma alışkanlığımız ömür boyu devam etmeli. Okuyan bir beyinin algılama ve anlama oranı, hiç kitap okumayan bir insana göre %60 daha fazladır. Okuyan beyin üreten beyin olup, insanı hantallıktan kurtaran tek ilaçtır.

Kitap okuma beyinin iki lobu arasında bağlantıyı kurar, ve beyinin gelişimine yüksek oranda katkı sağlar. Okuyan insanın düşüncesi ve konuşması çok farklı olup, toplumda kabul görülür bir kişiliğe sahip olur. Toplumda kabul görülür bir kişiliğe sahip olmak, kendini daha iyi bir şekilde ifade etmek, ve kendi düşüncelerini insanlara çok güzel bir şekilde ifade ederek kabul ettirmek olarak düşünebilirisiniz. Çünkü kitap okuyan kişinin kendine olan güveni oldukça fazladır.

Kitap okuma beyini güçlendirmekle birlikte, anlama ve algılamayı kuvvetlendirir. Böylece okul ve iş hayatında yüksek oranda başarı sağlanmış olunur.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.