SOSYAL MEDYA CANAVARI
Yukarı
SOSYAL MEDYA CANAVARI
AYTEKİN ALPTEKİN

SOSYAL MEDYA CANAVARI

Bu içerik 623 kez okundu.

Sevgili dostlar

Enflasyon canavarından sonra ikinci büyük canavar sosyal medyadır.

Adamı bir anda yükseltir sonra yere çarpar, adeta adamı yer.

Sosyal medya canavarı anında görüntü ve paylaşımını yine o anda yüzbinler görüyor beğeniyor ya da kızıyor, horluyor sizi adata yutuyor bu canavar!

Canım arkadaşım gazetelik mesleğine yıllarını vermiş, bir çok ajans ve ulusal basında da çalışmış Batman Gazetesinin muhabiri Şehmus Ustabaşı da bu konudan muzdarip. Ustabaşı’nın deyimi ile “işe yaramayan kim varsa sosyal medyada gazeteci olmuş. ‘Kes, kopyala, yapıştır’ gazeteciliği nerde, bizim gibi 24 saat haber kovalayan nerde?”

Bizce haklı…

Ayrıca Şehmöus Ustabaşı’nın haberlerine kızanlar da var, sosyal medya üzerinden bazen tepkiler “efendim hep kaza haberi yapıyorsun, yok efendim hep vefat ve ölüm haberleri yazıyorsun” peki bir haberci yalan mı atsın, yalan mı konuşsun, işini yapmasın mı yani işin doğrusunu anlatmasın mı?

Tabii ki anlatacak, tabii ki gördüğü duyduğu her şeyi yazacak çizecek, Ustabaşı araştırmadan sormadan haber yazmaz, sosyal medyadan ‘al yapıştır’ haber yapmaz, bir haber yapıyorsa kendi kalemi ve objektifinden çıkacak, Ustabaşı ve çalıştığı gazetenin kuralı bu.

Önceki hafta yaşanan bir kaza ile ilgili Ustabaşı’na sormuşlar “abi işte falan durumda yani sosyal medyada üç ölü yazıyor sen bir ölü yazmışsın” şeklinde birileri ulaşıp teyit etmiş…

Ustabaşı saatin 07’den gece 24.00’e kadar olay yerinde sonra hastanede kamerası kalemi defteri yanında doğru yerden doğru bilgiyi almış paylaşımı yapmış ama birileri nedense gerçek gazeteciye değil de sosyal medyada bir fotoğraf bulmuş altına da “şok şok yazmış işte üç ölü” yahu kardeş sen ne yapıyorsun o araçtaki insanların ailelerini düşünmüyor musun, adam ölmemiş sen öldürdün aileleri acaba hastaneye kadar ne galde gelmiş sen onları ne hale soktun farkında mısın? bu kadar vicdansızlık olabilir mi, bu kadar saygısız olabiliri mi?

Ey insan neyin peşindesin haber mi, ara Ustabaşı’nı ya da gazeteyi bilgini al paylaş resim verelim bilgi verelim ama lütfen bilgi kirliliği yapmayalım insanların canı malı bir haberle yok olabilir, bilinçli olalım lütfen.  

Sosyal medya paylaşımı ayrı bir şeydir gazetecilik ayrı, birbirinden açık ara farklılar gazeteler sorumluluk sahibi kişiler tarafından yazılır, çizilir haber edilir böyle gelen her resimde aldanmaz araştırır sorar değerlendirir topluma  veya kişiye zarar verecekse elekten geçirir, ya da yumuşatır öyle yazar.

Görüyoruz bir kaza veya bir yangın anında herkesin elinde cep telefonu çekim yapıyor ne kadar ayıp ne kadar acımasız bir durum adamın evi yanmış boş gözlerle şok olmuş ya da kaza yapmış araçta yaralı ölüler var siz sanki manzara çekiyor gibi insanların zor halini eğlenceye çeviriyorsunuz, aynısı sizin başınıza gelse ayıplar ve tepki gösterirdiniz.

İşte fark burada muhabirimiz bir kaza veya vakaya gider, çekim yapar, şahıs ya da ailesini bulur haber yapmak için izin alır. Bir gazeteci paparazzi değildir, o farklı bir iştir haberci kimseyi rencide etmez açık isim kullanmaz aracın plakasını vermez vefat edenin yüzünü gizler hırsızın bile yüzünü gizler mahrumiyetini korur.

Oysa hırsız ya, derler “ver resmini herkes görsün”  ama bir insan sonuçta, acaba neden çaldı ya da yarın bu insan tevbe etti, kalabalığa karışacak ismini resmini verdik sizde iş yaparken gördünüz ayıplayacaksınız, hırpalayacaksınız, dışlayacaksınız oysa tevbe etmiş işinde gücünde cezasını çekmiş her şey bitmiş, bu insanı kazanmamız lazım değil mi?

Ne malum, pişman oldu evlenmek isteyecek çekilen resmi yüzünden aile kuramayacak iş bulamayacak belki de üzüntüsünden intihar edecek.

İşte gazetecilik ruhu budur, böyle telefonu ile çek paylaş, alta isim ver, plaka ver yer ve mekan bildir insanları zor sokacak durumlara kolay kolay girmezler.

Adı başka bir şeydir gazetecilik ve haberciliğin…

Biz gazeteciler her şeyi yazmaya kalksak her gelen resmî manşet yapsak 1963’ten beri Batman'da gazetecilik yapamazdık, Allah bilir çoktan dükkanı kapatmış başka meslek bulmuştuk kendimize.

Bu yüzden diyoruz ki genç arkadaşlar kardeşler sevgili Batmanlılar

İnsanları zor sokacak, rencide edecek paylaşımlar, her duyulanı yazmak iyi değildir.

Haberi habercilere bırakın, habercilere bilgi verin ve alın asla sosyal medya paylaşımları üzerinden halkı tedirgin etmeyin paylaşımlarınıza dikkat edin.

Canavar bu bir bakmışsınız dönmüş alevleri sizi yalıyor dikkatli olmakta fayda var.

Benden demesi artık karar verecek dikkat edecekler  sosyal medya fenomenleri ve diğerleridir. 

Özel  hayata saygı ,büyüklere saygı eğitim ve  haber ve habercilere saygılı olun teşekkür ederim 

Hoşça kalın sevgili okurlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.