BATMANIN HAVASI
Yukarı
BATMANIN HAVASI
AYTEKİN ALPTEKİN

BATMANIN HAVASI

Bu içerik 356 kez okundu.

Sevgili dostlar. 

Şöyle bir Kıra Dağına ya da Batıraman dağına çıktığımızda Batman'ı kuş bakışı görme fırsatı buluruz, tabi eğer net görme şansımız varsa.

Zira çoğu zaman genelde de akşama doğru Batman toz dumandan gözükmüyor, gri bir sis tabakası var şehrin üzerinde.

Havamız maalesef kirli.

Tabi bu görüntü hiç hoş değil, o toz bulutunu muhtemelen hepimiz soluyoruz.

Sadece toz-duman olsa neyse, araç egzoz dumanı, rafineriden çıkan gaz ve kokular, kenar semtlerdeki kömür isi hepsi iç içe…

Eskiden buna apartman bacalarından çıkan kalorifer dumanı da vardı ve göz gözü görmüyordu.

Allahtan doğal gaz imdadımıza yetişti ve o sorun ortadan kalkt.

Ama hala Batman tepeden bakılınca seçilemiyor, duman ve kirli hava tabakası halen mevcut.

Toz, duman yaz-kış eksilmiyor, hele havalar soğudu mu Batmanın havası korkunç bir şekilde kirleniyor.

Her yer asfalt, çoğu zaman toz alma araçları da kaldırım ve yolları tozdan temizliyor ama buna rağmen neden Batman toz altında anlaşılır bir şey değil.

Yaklaşık 50 bini bulan araçların egzozundan çıkan duman  bir etken bilemiyorum ama bildiğim bir şey var, o da Batman'ın havası kirli ve tozlu olmasına etki ediyor tabi.

En büyük etkenlerden bir de Batman'ın bir çukurda yer alması ve hava esintisinin  az olması. 

Bu da tozların havada asılı kalmasını  sağlıyor, dağılmayan toz duman ve havada asılı kalıyor, dışarıdan bakıldığında da Batman'ın üstünü kaplıyor yani bu toz ve dumanı ancak rüzgar dağıtabilir ve ya yağmur aşağıya indirebilir başka çaresi yok. 

Hal böyle olunca da toz duman soluyan biz Batmanlılar hastane ve doktorun yolunu tutuyoruz.

Başta bronşit olmak üzere verem ve diğer bulaşıcı hastalıklar bize musallat oluyor. 

Peki bu nasıl geçiyor bize?

Bazılarımız hastalığımızın farkında değiliz, yere tükürmekteyiz bu tükürük yere ulaşır ve toprağa karışır ve kuruduktan sonra bu toz zerrecikleri bir şekilde havalanır ve solunum yolu ile sağlam insanların vücuduna bu şekilde yerleşir ve bizi de hasta eder.

Yere asla tükürmemek gerekir yere tükürmek bir insanlık suçu ve büyük bir görgüsüzlüktür, işte yapılan küçük bir hata yüzlerce kişinin hastalanmasına sebep olabilir açık ara hapşırmak ta virüslerin sağlıklı bir insana rahatlıkla geçebilir. 

Bu konulara çok duyarlı olmamız şart  yere tüküren uyarmak insanlık görevidir.

Çevreye duyarlı olmak şart.

Bir toplumda yaşamak belli görevler gerektirir, nefes aldığımız yaşadığımız ortamlar ortak paylaşım alanlarımızdır bu nedenle herkes herkesten sorumlu olmalı ki yaşanılan ortam yaşanacak durumda olsun ve kalsın. 

Günümüzde demokrasiyi  yanlış anlayan insanlar “bana ne ben karışmam kim bozduysa yapsın” zihniyeti ardından “bana ne” hastalığını da beraber getirdi. 

Özellikle yöremizde hoş görü kavramı öğle geniş ki ,bir şey olmaz deyip olayları kapatıp unutuyoruz ve sonra bu karşımıza dev gibi sorunlar çıkarıyor ve bu sorunları aşmak bazen çok zor ve imkansız bir hale geliyor. 

Toplum yararına yapılan her davranış önemlidir düşünülmeden yapılan bir hata bir toplumun dengesini be yaşam tarzını olumsuz etkileyebilir. 

Batman kendi durumunu gözden geçirmeli, az araç kullanmalı, az sigara içmeli, az toz çıkarmalı yere tükürmemeli bulaşıcı hastalıkları çarşıya pazara çıkmamalı bu bir vatandaşlık görevidir. 

Ya  havası temiz bir Batman soluyacaksınız ya da kader deyip bir birimizi zehirlemeye devam edeceksiniz. 

Karar siz Batmanlıların…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.