ÖLÜM YOLU
Yukarı
Advert
ÖLÜM YOLU
AYTEKİN ALPTEKİN

ÖLÜM YOLU

Bu içerik 174 kez okundu.

Sevgili dostlar

“Ölüm yolu” ile hangi yoldan bahsettiğimi hepimiz bildiniz…

Siirt çevre bağlantı yolundan bahis ediyorum.

Geçen gün bu talihsiz yolda bir ölümlü kaza daha yaşandı.

Allah rahmet eylesin bir anne daha yaşamını yitirdi ve olan çocukların ve ailesine oldu.

Bu yolda her sene yüzlerce kaza oluyor, onlarca kişi hayatını kaybediyor, yine yüzlercesi sakat kalıyor.

Özellikle bu düğün salonlarının çevresi ölüm saçıyor.

Neden hep kaza yaşanıyor bu dümdüz yolda?

Görüş mesafesi mi yok, yoksa yeterince aydınlatma yok mu?

Trafik ışık ve levhaları yetersiz mi?

Hız limiti tabelası  yok mu?

Hepsi var!

İki şey Yok sadece…

Bir yaya trafik bilgisi

İki sürücü tecrübe ve bilgisi!

Yaya karşıdan karşıya geçecekken

Önce sağına gelen araç var mı bakmalı sonra soluma ve tekrar sağına bakmalı, inanın bunu yapmayanı çok gördüm.

Bu çok önemli ve bir numaralı kural, ama dediğim gibi çoğumuz yapmıyoruz.

Gece bilhassa karşıdan karşıya geçerken yaya geçidini kullanmalı, elinde fener olmalı ve mümkünse üst geçit üst geçit yoksa kırmızı ışık butonuna basmalı ki o yolda o sistemi muhakkak kullanmalı.

Karşıdan karşıya geçerken koşmamalıyız.

Yayalar için bu birkaç kural hayati önem taşıyor.

Sürücülere gelince bu düz yola girdiklerinde maalesef hız sınırı olan 50 km’yi aşıyorlar trafik levhalarına dikkat etmiyor itibar etmiyorlar, özelikle bu yolda hız limitini fazlasıyla aşıyorlar ve üzülerek söyleyelim ölümlü kazalara karışıyor bir çoğu.

Oysa geçtikleri güzergah meskun mahal içinde yani bu yol şehrin içinde kalıyor, mahalle içinde bir yol karşınıza yaya çıkabilir, kedi, köpek, at- eşek inek çıkabilir, meskun mahalim açılımı bu, bu yolda araçla hız yapılmaz, hız limitine uyunuz deniyor…

Bütün bu uyarılar kurallar sizin iyiliğiniz için değerli sürücüler.

Biraz yavaş gitmeniz kazasız belasız bir sürüş yapabilmeniz içindir.

O yolda trafik ekipleri her türlü önlemi alıyor, radar uygulaması yapıyor, insanları uyarıyor, sürücüleri cezalandırıyor, bütün bunları bu yolda yaşanacak kazaların önüne geçmek için yapıyor.

Ama maalesef ve maalesef  her sene yaklaşık 10-15 kişi bu yolda can veriyor ve yüzlercesi yaralanıyor.

Arkadaşlar bu Siirt çevre bağlantı yolunda 200 hız yapan manyaklara ben şahidim, adam yanımdan bir geçiyorlar içinde bulunduğum araç bile sallanıyor adeta, yani ne bu acele ne sorumsuzluk altınızda lüx ve yüksek hızlı araçlar var diye insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atamazsınız, yazık günah bir insanı hayattan koparmak kimin işine gelir ki, otoban değil o yol meskun mahal yarış pisti de değil hiç bir yol yarış pisti değil!

O ve diğer yollar hem araçlar, hem yayalar ve hatta hayvanlar içindir, orada kaza yaşanmaması için kurallara uymak mecburidir, insanidir ve kuraldır.

Kullandığınız aracın bir makine olduğunu unutmayın insan değil 150-200 beygir gücünde saate yüz kilometrenin üzerinde yol alabilirsiniz .

Bakın diyelim yoldasınız ve 80 km hızla seyrediyorsunuz önünüze aniden bir yaya çıktı, gördünüz frene bastınız kaç km de durursunuz biliyor musunuz, en az 40 metre çünkü firen basmaya karar verdiğiniz anda ki refleğiniz yaklaşık  en iyi bu güne kadar 0-,20 salise ve bu süre içinde araç yaklaşık 20 metre ilerler, o hızla birde durma mesafesini de katarsak o da 20 metre eder toplam da 40 metre bu da 80 km de çarptığınız biri için ölümcül bir temas demektir, 90 km çarptığınız bir insana yaklaşık 10 ton bir ağırlıkla çarparsınız, bu 10 ton insandaki bütün kemikleri kırmaya yeter ve artar da yani durum bu kadar ciddi çoğu insan araç kullanmayı hafife alsa da aslında hata yapıyor işte bu da kazaların başlıca sebebi aslında.

50 km ile giden bir araç istediği şekilde durur ve insanla teması halinde çok büyük kazalara sebebiyet vermez, bu bilimsel gerçekler ışığında hareket edebilsek aslında bir çok kazanın önüne geçebiliriz.

Memlekete sadece sağlam insanlar yok ki, engeli kardeşlerimiz de var.

Görmeyen, duymayan, yaşlı insanlarımız var sizi fark edemeyebilir…

Ya da akli dengesi yerinde değildir önünüze atlayıverir hiç beli olmaz hiç günahınız yokken bir anda suçlu duruma düşersiniz.

Ölüm yoluna dönersek.

Bu yolu kullanmak zorunda kalan sayın sürücüler ve sayın yayalar, trafik kuralarına işaretlerine mutlak uyalım tedbiri elden bırakmayalım yavaş ve dikkatli güvenli bir geçiş yapmaya özen gösterelim kazanın geleceği beli olmaz aracımız da arıza yapabilir, frenleri boşalabilir olağan şeyler bunlar ama kurallara uyarsak doğacak kazadan en hafif şekilde atlatırız.

Yol ve caddelerimiz yarış pisti değil bu yüzden lütfen hız yapmayın hayatta kalın ve can almayın alkış alın, yol vererek dua alın, itibar alın ama kimsenin ahını ve küfrünü almayın.

Sağlıklı mutlu huzurlu bir Batman herkesin istediği tek şey olmalı…

Hoşça kalın

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.