BATMAN’I İN GELECEĞİ VE YATIRIM PROJELERİ
Yukarı
Advert
BATMAN’I İN GELECEĞİ VE YATIRIM PROJELERİ
AYTEKİN ALPTEKİN

BATMAN’I İN GELECEĞİ VE YATIRIM PROJELERİ

Bu içerik 297 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Batman'ı kim veya kimler düşünüyor öne çıksın bizde görelim.

Batman için proje yapan sunan kim var? 

Her şey ya belediyeden ya da valilikten bekleniyor.

“Hep bana Rab bana” olmaz ki

Batman da bir sürü dernek mevcut, Batman adeta Dernek cenneti gibi. Bir sürü şirket sahibi kimi var, kimi şirketler işliyor kimi işlemiyor ama çoğu boş, etrafta bir sürü müteahhit, elini sallasan ellisine değecek.

Yatırım Batmanda sadece günü birlik olmuş, yüzde 200 karlı inşaat, kaçak inşaat ‘biz dikelim gece kondu inşaatı’  daireyi 100’e mal et 250’ye sat, sektör bu olmuş.

Durum böyle kimse kızmasın, Batmanda insanların yatırımı kısa sürede zengin olma, günübirlik yap-sat olmuş.

STK’lar nerde, meslek odaları, işadamları dernekleri nerede, yeni projeler nerde, kim ne yapıyor Batman için Allah aşkına?

“Yapacağız, üreteceğiz” lafları dışında pratikte bir şey gören var mı?

Vali bey bekliyor, yatırım yapacak olana, proje getirecek olana imkanları sunmaya hazır, onlara yolu açık ama nerede ciddi bir yatırımcı? 

Etrafımızda bir sürü kıvır zıvır dükkan, AVM, cafe, kıraathane, döner salonları, Batman böyle mi kalkınacak? 

Batman'a iş güç lazım,  bir sürü işsiz gencimiz var ortalıkta, okuyanımız  da çok kalifiye eleman sıkıntısı olsa bile iş gücümüz çok fazla ama maalesef istihdam alanları yok.

Peki nasıl olacak, nasıl kalkınacak Batman? Bu gençlerin günahı ne ellerinden tutan olmadıkça nasıl adam olacaklar, nasıl kendi ayakları üzerinde duracaklar? 

Bu minvalde Batman sanayisi,  ekonomisi nasıl değişecek?

Tekrar edecek olursak Batmanda yatırım yapacak olanlara valilik, DİKA, KOSGEB ciddi destekler veriyor, Vali beyin devlet adına sunduğu imkanlar böyle günü birlik değil, gelin yatırım yapın.

Ama ses yok, ne gelen ne giden

Bir sürü iş adamı var şirketler kurulu ama icraat sıfır… 

Taş taş üstüne koyan çok az cengaver var.

Yani Batman'ı düşünen yok kendini düşünen çok.

Marketler kurumsal ve çoğu dışarıdan,TÜPRAŞ ise Koç’a ait, DEDAŞ özel şirket ve dışarıdan yani bir kaç örnek bile yetiyor bizim tembelliğimize…

Batmanda yeterince sermaye var, insan gücü var ama ciddi bir yatırım yok.

Batman'a yapın bir beş yıldızlı otel 

Bir sürü insan çalışır yerli yabancı turist gelir misafir gelir, hatta bürokratı, siyasetçisi gelir, iş adamları gelir yatırım yapar ortaklık yapardınız.

Küçük yatırımlarla değil, gerekirse çok ortaklı kolektif bilinç ile önemli yatırımlar yapmalı, Batman'ı bir üst mevkiye taşımalıyız

Batman'da bir sürü iş hanı yapıldı hem de en lüksünden çoğu boş kiracı bulamıyor,  kim ne yapacak yazıhaneyi, ofis olabilmesi için tüccar ve ya iş adamı olması lazım, sayılı girişimci iş adamlarımız var bu yüzden iş imkanları az işsizimiz çok… 

Son zamanlarda tekstil imdadımıza yetişse de yetersiz başka sektörlerde yatırımcı bulmamız gerekiyor.

Eskiden Batman’ın nüfusu azdı, TPAO vardı, BOTAŞ, TÜPRAŞ vardı bunlarla beraber çiftçilikte kazanç vardı, yani o dönemler işsizlik pek yoktu.

Şimdi Batman'a gelen her vali çağırır kalem müdürünü istihdama bakar iş adamları kaç tane dernekler kaç tane organize de kaç fabrika var kaç şirket var kaç mütteahit var hepsinin bilgisini alır 

İnanın Batman'daki şirket sayısı diğer ileri sollar hem de A.Ş. bazında şirket var icraat yok, boş şirketler çoğu bazıları da ihale şirketleri ihaleye gider pul parası alır döner vergi öder hiç bir ley yok ama ismi cismi  ortağı her şeyi var ama çalışanı yok. 

Kimse kusura bakmasın gerçekler bunlar… 

Öte yandan gerçekten iş yapan işadamlarımızı kutluyorum, sağ olsunlar var olsunlar söylediklerimi de üstlerine almasınlar kendi sermayeleri ve çabaları ile Batman ekonomisine ve işsizlere iş imkanı tanıyorlar bunlarında sayısı az maalesef.

İnsanlarımız sermayelerini birleştirip önemli yatırımlar yapabilir.

Bu hayvancılık olabilir 

Seracılık olabilir 

Su ürünleri olabilir 

Sanayi ve endüstriyel alanda olabilir 

Yani aklıma geleni yazıyorum yarın özellikle Suriye’de savaş bittiği an her dalda fabrikaya ihtiyaç duyulacak, sınıfta kalmamalı Batman hazırlıklarını başlatmalı yeni organize sanayi bölgesi kurulmalı ve beklemeli şans bulduğu an da gerekeni yapmalıdır.

İş adamı geleceği his etmeli görmeli  bu konuda gerekirse valilikten yardım almalı.

“Ben Batmanlıyım” demekle bitmiyor, iş icraat şart, yatırım şart taşın altına elimizi koymamız şart buna mecburuz yoksa diğer ilerin iş adamlarının arkasından baka kalırız 

Benden söylemesi dost acı söyler 

Son noktayı koyalım artık 

Sevgi ile kalın

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.