KONUMUZ MÜZİK!
Yukarı
Advert
KONUMUZ MÜZİK!
AYTEKİN ALPTEKİN

KONUMUZ MÜZİK!

Bu içerik 177 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Yeni yılı dün yazdık, şehrin sorunlarını zaten aylardır yazıyoruz.

Hani derler ya “yılın son günü nasıl geçse o yıl hep böyle geçer…”

Bizde müzikten söz edelim dedik ve yılımız hep müzik ve neşe ile geçsin diye umutlandı.

Malum müziği sevmeyenimiz nerdeyse yoktur. 

Hele hele ülkenin her yöresinden insanlarımız müziği o kadar sever ki, ‘kapı gıcırdarsa’ oynar…

Biz eskiler müzikle aşık olduk meşk olduk dersek yeridir. 

Mili müziğimiz olan Türk halk müziği ve Türk sanat müziği yanı sıra folklor müziğimizde mevcuttur. 

Ünlü saz ustaları aşıklarımız var onlar zaten birer efsanedir.

Aşık Mahsuni, Aşık Veysel en bilinen saz ustalardır Allah rahmet etsin geriden  gelen saz ustası ve sesiyle karakteristiği ile kısa dönem önce kaybettiğimiz ünlü aşık Neşet Ertaş’da var.

Rahmetle anıyoruz.

“Müzik ruhun gıdasıdır” derler. 

Bu yüzden eskiden sağlık evlerinde müzik çalınır ve hastaların ağrıları sızıları müzikle kesilirdi adeta bu terapi sistemi uzun süre kullanıldıysa da teknolojinin ilerlemesi ve yasaların değişmesi nedeni ile bu sistem askıya alınmıştır. 

Müzik evrenseldir aslında, insanın ruh haline göre bazen rak müzik, bazen slow, bazende dev orkestra eşliğinde ünlü bestecilerin klasik müzikleri şefini orkestrasında seslendirilir ve dinleyicisi epey çoktur. 

Müzik öyle bir olgudur ki, insanı alıp başka alemlere sürükleyebilir dertlerimize ortak olabilir sıkıntılarımızı o an için bertaraf edebilir. 

Yani müzik aslında insan üstünde çok büyük bir etkisi vardır. 

Mesela her arabada müzik sistemi mutlaka vardır ve her sürücü araç kullanırken ya radyodan ya da flash bellekteki müzikleri dinler… 

O anki ruh haline göre müzik bazen folklor müziği bazen çifte telli bazen slow bazen de oryantal olabiliyor ama müzik mutlaka var, böylelikle uzak yollar ve yolun stresi atılır ve sorunsuz stresiz bir yolculuk yapılır. 

Müzik askeri ortamda da vardır, savaşlarda bile motivasyon ve moral vermek için radyo yayını yapılır askere özel geceler düzenlenir yani müziğin açamayacağı kapı düzeltemeyeceği moral nerdeyse yok gibidir. 

Romen vatandaşlarımız müziğe büyük önem vermiştir ve yediden yetmişe sanatçıdır ya keman ya darbuka ya klarnet ya davul ya zurna mutlak her aileden birileri ustadır ve yan yana gelip sabahlara kadar çalıp oynar eğlenirler hatta kavgaları bile ayıran bir özeliği var müziğin şaka değil gerçek!

Eskiden rakçılar vardı, kendilerini yol atıp şehir şehir gezerlerdi, saçları uzun bakımsız genelde korkulan tiplerdi, biz bunlara ‘hipi’ diyorduk, rak müzik dinler adeta kendilerinden saatlerce geçerlerdi, bu akımda seksenlere kadar ülkemizde devam erse de bu akım şimdilerde çok az Amerika ve Avrupa'da hala mevcut.

Bunlar korkulan ve kaba gözükselerdi barışçı ve çevreci insanlardı, tek amaçları anı yaşamak ve yardım etmek kimseye muhtaç olmadan yaşamak tek kusurları yasalara olan isyanları onlar için hiç bir şeyin sınırı olmamalıydı ve herkes eşit yaşamalıydı tabi düzenli insanlar için bu düşünce çok kabullenmezdi ve dışlanırlardı, zira alkol ve kullandıkları diğer yasaklı maddeler gençlere kötü örmek oluyordu hipiler müzikle kalkar müzikle yatardı.

Müziğin evrenselliği dini inançlarda da kabul görmüştür. 

Mesela Hıristiyan kiliselerinde ilahileri müzik eşliğinde icra edilmektedir. 

Müslümanlıkta da ilahi müzik ve ney ve def ile icra edilmektedir. 

Mevlana'yı bilmeyenimiz yoktur, Allah (c.c.) ibadet ederken müzik eşliğinde kendinden geçer ve dakikalarca yerinde dönerdi bu günümüze kadar gelen bir çeşit Allah'ı selamlama ve zikir şekli hala Konya'da her sene şehri aruzda temsili olarak gösterime müzik eşliğinde sunulmaktadır. 

İslami ilahileri müzik haline getirip seslendiren ses sanatçılarında mevcuttur. 

Hem ülkemizde hem ülkemiz dışında çok ünlü sanatçılar İslami şarkılarla Allah olan inancı ilahileri  müzik ile insanlara aktarmaktadır. 

Dedik ya müzik ruhun gıdasıdır. 

Günümüzde bir çok müzik çeşidi mevcuttur her tıklamadan bir eser çıkarılıp ritim tutturulup şarkı türkü haline bir kaç dakikada getirilebiliyor. 

Bir dünya zengini uzaya bir üstü açık araç yollamış ve bu araç uzayda şarkı söyleyip dünyanın etrafında dönmektedir,  

Yani müzik uzayda bile çalmakta biz insan oğlu bu kadar çılgınız yani. 

Araba birgün kafamıza düşermiş bilmem ama uzaylılar daha dazla dayanamaz  sesini kısarlar herhalde!

Müzik iyidir ama arabada lütfen yüksek sesle müzik açmayın ev ortamına da hasta var bebek var işten gelip yatan da var kulaklık var tak dinle sende rahat et komşunda 

Bitti.. 

Selam ve sevgilerimle 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.