BATMAN 2019’DA NELERİ KAYBETTİ?
Yukarı
BATMAN 2019’DA NELERİ KAYBETTİ?
Halit Biliz

BATMAN 2019’DA NELERİ KAYBETTİ?

Bu içerik 335 kez okundu.

Değerli okur, malumunuz ömrümüzden bir yıl daha geçtiğinin alameti olan yeni bir yıla daha giriyoruz. Umarız yeni bir sene memleketimize huzuru, barışı, kardeşliği, bereketi getirir. Peki genel itibariyle Batman için 2019 yılı nasıl geçti? Kısmen iyi, kısmen üzücü, kısmen kötü bazen de eğlenceli geçti diyebiliriz. 365 günün birbirine benzememesi gerçeğinin pratiğini yaşadık adeta.  Geçtiğimiz en sene çok kazalarla karşılaştığımızı belirtmek isterim.  İl genelinde 2019 yılı içinde bir çok trafik kazası meydana geldi. Yüzlerce kaza yaşandı, 30 civarında yurttaşımız hayatını kaybetti, 250’si yaralandı ve bir kısmı sakat kaldı, yüzlerce araç hasar gördü. Bu her sene yaşanan ama maalesef önlenemeyen hatta uyarılara rağmen artan vakalardır. Ayrıca yine geride bıraktığımız yılda özellikle yaz aylarında boğulma vakaları yine bizleri çok üzdü. Uyarılar yapıldı, gazeteler yazdı ama yine onlarca gencimiz maalesef boğulma vakalarında hayatlarını kaybetti. Valilik, boğulma vakalarının önüne geçebilmek ve çocukların-gençlerin yüzme ihtiyacını karşılayabilmek için okullarda yüzme havuzları yaptı ve yüzlerce çocuk yaz boyunca bu havuzlarda eğlendi. Bu da ciddi boğulma vakalarını en aza indirdi. Her şehirde olabilecek asayiş olayları bizde de vardı. Çağımızın en önemli sorunu olan uyuşturucu madde kullanımı yine şehrimizin en önemli sorunuydu. Batman Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri yine yüzlerce kilo uyuşturucu madde ele geçirdi, onlarca kişiyi yakaladı ama üzülerek belirtelim ki bu sinsi zehir, gençliğimizin en önemli sorunu olmaya devam etmektedir. Hatta uyuşturucu maddeler arasında yeni maddeler de girmiştir. İşsizlik mevzusu yine şehrin en çok muzdarip olduğu ve konuştuğu öncelikli sorunumuzdu. Batman, genç nüfus oranının yüksek olduğu ve dolaysıyla işsizliğinde çok olduğu şehirlerin başında olunca işsizlik 2019’un yılının bir numaralı meselesiydi. İşsizlik konusunda Valiliğin kurumlarla gerçekleştirdiği “İşsizlikle Mücadele Komisyonu” ve benzeri çalışmalar, İŞKUR’un faaliyetleri-projeleri, istihdam alanları ve yatırımlar işsizlik sorununu halen çözmüş değildir. Bunu belirtirken bazen de güzel gelişmeler oldu. Mesela Batman Organize Sanayi Bölgesine eklemeler yapıldı, yeni yatırımcılara yer açıldı. Batmana fabrika kurmak isteyenlerin ihtiyacına yetişilmeye çalışıldı, belki de işsizlik sorunu konusundaki en somut alternatif bu gelişmeydi.

2019 yılının bir diğer mevzusu hastane ve sağlık alanındaki sorunlardı. 600 bin nüfuslu Batmanda Bölge Hastanesi ve Kadın Doğum Çocuk Hastanesi, Ağız Diş Sağlığı Merkezi ve diğer sağlık kuruluşları artık yetersiz kalıyordu. Çevre illerden ve hatta ilçelerden gelenler ve Suriyeli muhacirlere hizmet veren hastaneler ciddi manada yetersiz kalıyordu. 1 yıl boyunca “Batmana 500 yataklı hastane yapılacak-yapılmayacak” tartışmaları yaşandı. Sorun gündemden hiç düşmedi. Özellikle basın kuruluşlarının arasında en çok konuyu taşıyan ve gündemleştiren Batman Gazetesi oldu. Bunca haber, yorum, muhtarların basın açıklamaları gibi gündeme rağmen siyasi ve yöneticilerden ciddi manada ses çıkmadı ve konu “görüşüyoruz, uğraşıyoruz” gibi cümlelerle geçiştirildi. Yine memleketimiz için müspet gelişme neticesinde hastanemiz 2020 yılı yatırım programı arasında yer almadı. 2020 yılından beklentimiz ise Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin faaliyete girmesi, belki birilerinin çabasıyla 500 yataklı hastane için menfi gelişmelerin yaşanmasıdır. Bir diğer mevzu da Batmandaki Suriyeli muhacirlerdi. Malumunuz  20 bin civarında Suriyeli Batmanda yaşıyor. Onlarla her yerde karşılaşmak mümkün. Suriyeliler artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Şehrin bir yıllık özetini çıkarırken esnaflardan söz etmemek olmaz. 2019 yılı esnaflarımız için pek iç açıcı geçmedi. Özellikle yüksek kira ücretleri, vergiler, maliyetler esnafı canından bezdirdi. 1 yıl içinde yüzlercesi işini terk etti, yine bu kadarı işine ortak aldı. Doğalgaz, elektrik, vergiler, SGK primleri ve tüm harcamalarda ciddi artışlar oldu, TÜİK’in masabaşında hazırladığı enflasyon rakamlarının çok üstünde enflasyonla yaşadık. Eğitim sektöründe de Batman’ın karnesi oldukça kötüydü. “İşin ehline verilmemesi” ve “eğitimde de siyaset parmağı” Batmanı 72. sıraya itmiştir. Başarı sıralamamız plakamızla “pişti” olmuştu.

Sağlıkta geri

Eğitimde geri

İstihdam geri

İşsizlikte ileri

2019 yılının diğer sorunu elektrik kesintileriydi. İnsanı canından bezdiren elektrik kesintileri kış, ilkbahar, yaz ve sonbaharda sürekli yaşandı. Bu ayıp bazen kaçak elektriğe bazen tadilata bazen de teknik arızalara bağlandı ama DEDAŞ, 2019 yılında resmen sınıfta kaldı.

Sivil toplum ve kolektif hareket etme bilinci yine oluşmadı, 2019 yılında Batmanda çok ciddi uçak sefer sayısı ve bilet fiyat kazıkları yaşandı ve bu sorun halen giderilemedi. Uçak meselesi için insanlar bir araya gelip meramını anlatamadı. Kent Konseyinde bir araya gelemeyecek kadar basiretsiz bir sivil oluşumun olduğu Batman, lobi’den, siyasetten, şehre bir artı değer katmaktan mahrum kaldı.

Uzatabiliriz ama siz ne fazla yoralım ne de fazla üzelim.

İnşallah 2020 şehrimiz için, insanlarımız için daha güzel geçer.

Rojbaş, salbaş!

Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.