NE GEREK VAR?
Yukarı
Advert
NE GEREK VAR?
AYTEKİN ALPTEKİN

NE GEREK VAR?

Bu içerik 224 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Aslına bakarsanız gazeteyi neden çıkarıyoruz yazıyoruz çiziyoruz bilemiyorum zira çok fazla okunmuyoruz çok fazla dikkate alınmıyoruz hatta aksine bakarsanız gazete çıkarmanın bir mantığı yok 

“Ne gereği var?”

Derseniz yanılırsınız zira gazete okumak günlük olaylara temiz bir sayfadan bakmak anlamına gelir. Gazete manşetleri ile köşe yazarları ile yorumları ile araştırması ile ve hatta dağıtımı bile bir emektir, alın teridir, gazeteci sizin için araştırır en doğru haberi yapmaya çalışır bir çok çalışanı emekçisi vardır, 

“ne gereği var” dersek “ayıp olur” derim…

Bazen bir çok şeye ne gereği var deriz ..

Tıpkı hiç futbolu sevmeyen kişiler gibi, “yahu bırakın bu futbolu seyretmeyi onbir kişi bir topun peşinde koşuyor siz bir hoplayıp bir zıplıyorsunuz bütün bunların…”

“Ne gereği var?”

Genellikle bardağa dolu tarafından mı yoksa boş tarafından mı bakarsınız? Bazı kişiler karar alma söz konusu olduğunda genellikle olumsuz düşüncelere odaklanmaya eğilimli oluyor.

Diyoruz çoğumuz, ama futbol sadece onbir kişinin bir top peşinde koşması anlamına gelmez futbol bir spor ve bir sürü taraftarı spor seveni var futbol bir kumar masası değil içki alemi değil bir oyun ve yediden yetmişe seyredilen bir sosyal aktivitedir.

Hatta çoğumuzun fırsat buldukça oynadığı birlikte vakit girdiği heyecanlı zevkli bir oyun sadece futbolda büyük takımlar var ve bu takımlar dünyadaki diğer takımlarla maç yapıp medeniyetleri bir noktada toplayan kaynaşmasını sağlayan sohbet ortamı tanıyan ülkemizi tanıtan bu alanda büyük başarı sağlıktan çocuklarınızı gençlerimizi kötü alışkanlıklar dan uzak tutan bir spor dalı tıpkı diğer spor faaliyetleri gibi zevkli ve eğlenceli bir hobi.

“Ne gereği var?”a bir örnek daha…

Bazen insanlar tek çocukla yetinirler. 

Biri “bir çocuğunuz daha olsun” derse hemen “ne gereği var?” derler, “bir çocuk yeter…”

Aslında gereği var.

Bir çocuk bir kardeşi hak eder küçükken beraber oynar vakit geçirir düşe kalka büyürler büyüdükten sonra da abi kardeş yada abla kardeş bir birlerine destek olurlar sosyalleşirler bir birlerini yoklarlar korurlar…

Kardeş, bazen bir kardeşin sığındığı liman olur. 

Bir çocuk aslında kayıptır büyümesi gelişmesi şans işidir, Allah korusun bir kaza belada vefat etti mi aile dağılma noktasına gelir ve genelde keşkelerla hayat sürer, “keşke bir çocuğum daha olsaydı” denir ama iş işten geçmiştir yaş kemale ermiş ve soy sop orda noktalanmıştır, acı ama gerçek ne gereği vara acı bir fatura ve ders aslında.

Bazen ticarette de de bu kelime insanı sınıfta bırakır. 

“Rızkın onda dokuzu ticarettedir”  denilen hadis bunun kanıtıdır.

Bazen iki diploma sahibi işsizlikten kıvranır ama ticaret yapan köşeyi döner.

Bazen bir arsa, bir gayrimenkul fırsatı ele geçer almayız ama ileride bir servet eder, bazen bir mal alınır o mal değer görür satılır ve ticaretinden iyi kazanılır.

Genel itibariyle insanların sık kullandığı “ne gerek var?” cümlesinde mantık bulunmaz.

Alışkanlık olan bir şey vardır, insanlar genelde insanları eleştirir, işini küçümser.

Bu yüzden siz siz olun aklınızla hareket edin.

Hatta bol bol danışın ama yine kendiniz karar verin.

“Ne gerek var?”

Bu söz, sık sık dile getirdiğimiz olumsuz duygular barındıran kelime veya cümlelerin başımıza geleceğine dair kullanılır.

’Falcılık’ diye bilinen bu çarpıtmada kişi, kötü bir şeyle karşılaşacağını düşünüp bununla ilgili onu destekleyecek kanıtlar aramakta, tahmin yürütmeye çalışmaktadır. G

enelde insanlar olumludan ziyade olumsuz anılarını daha çok hatırladıklarından sık sık düşünüp gerçekleşmeyenleri değil, olanları daha çok anımsama eğilimindedirler. Üstesinden gelmek için, sık sık aklınıza gelip gerçekleşmeyen olayları karşı kanıt olarak kullanabilir ve o durumun olumsuz seyretmesine sebep olabilecek diğer sebepleri bulmaya çalışarak, bulabildiklerinizi çözme girişiminde bulunabilirsiniz. Tabi buna inanmak istiyorsanız olumlu düşünerek gerçekleşmesini ümit edebilirsiniz ‘Bugün bana piyango çıkacak’ gibi” dedi.

Kişinin başına geleceklerden en kötüsünü hayal ederek hayatından keyif alamaz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.