PARA YERİNE AKLINIZI KULLANIN
Yukarı
PARA YERİNE AKLINIZI KULLANIN
Abdurrahman EKiNCi

PARA YERİNE AKLINIZI KULLANIN

Bu içerik 347 kez okundu.

Gerek ülke,gerek birey olarak tüketmekten çok, üretime geçmediğimiz sürece,ekonomik olarak ilerlemeyi aklımızdan çıkarmamız lazım.Avrupa ülkeleri aklını çalıştırıyor ellerinden kitap düşürmüyorlar,durmadan üretiyorlar bizde durmadan tüketiyoruz.onlar para kazanıyor,prestij sahibi oluyor,bizde para harcayıp,ayaklar altında sürünüyoruz.bir örnek vermek gerekirse bir üst model telefon çıkarmak için gece gündüz çalışıyorlar,bizde o telefonu elde etmenin hayaliyle,Türkiye sınırları içine girmeyi dört gözle bekliyoruz,ve gelir gelmez hemen milyonlarca para harcıyoruz.böylece biz ülke ve halk olarak fakir onlar ise zenginleşiyor.

Yüce Allah kuranı kerimde şöyle buyurmaktadır:’’Allah katında canlıların en kötüsü,hakikate sağır ve dilsiz kesilip aklıselimle düşünmeyen kimselerdir.enfal süresi

Ülke olarak ve halk olarak aklımızı kullanalım,tüketen değil üreten,takip eden değil takip edilen,göz diken değil,göz dikilen olmaya gayret etmeliyiz.aksi halde yüzyıllar boyu bir arpa boyu ilerleme kaydetme imkanı bulamayacağız,bunu böyle bilinmesini isterim. Sürekli lüksün peşinde koşanlara sesleniyorum:’’yahu Allah aşkına siz niye sürekli bir üst modelin peşinde koşmaya gayret ediyorsunuz.örnek bir arabanız varsa,bir telefonunuz varsa bırakın sizi götürebildiği kadar onunla devam edin,ne zaman, gidecek halim kalmadı artık benimle ilerleyemezsin izlenimini verirse o zaman bir üst modele başvurabilirsin.inanın bu icatları yapan ülkeler kendi insanları tarafından zengin olmuyor,biz ve bizim gibi gözü sadece tüketim ve üst modelde olanların sayesinde zengin oluyor.niye? çünkü onlar bizim lükse düşkün olduğumuzu çok iyi öğrenmişler.böyle devam ettiğimiz sürece söz hakkına da sahip olamayız,sürekli ürünlerini kullandığımız ülkelere karşı ezik durumda oluruz.

 Yüce Allah başka bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:’’hiç düşünmez misiniz,hiç akletmez misiniz? Ancak akıl sahipleri hakkıyla düşünüp öğüt alırlar,akıl sahipleri ve düşünenler için yerde ve gökte bir çok ibretler vardır.

Buradan devlet yetkililerine sesleniyorum:’’bir an öce tüketen değil üreten bir Türkiye.ve sürekli bir üst modeli düşünüp daha çok para harcayan değil,aklını kullanıp üretim konusunda dikkatleri üzerine çeken bir neslin türemesi hem ülkeyi hem de bireyi uçurur. Allaha emanet olun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.