“AL HASTANI ÖZEL HASTANEYE GİT…”
Yukarı
Advert
“AL HASTANI ÖZEL HASTANEYE GİT…”
AYTEKİN ALPTEKİN

“AL HASTANI ÖZEL HASTANEYE GİT…”

Bu içerik 2381 kez okundu.

Sevgili Batmanlılar, kıymetli hemşehrilerim. 

Bugün aslında çokta güzel konuşmayacağım, zira bana anlatılanlar oldukça çirkin şeyler. 

Nerden bakarsanız bakın kabul edilemez.

Ben oldum olası şiddete karşıyım, haklı yada haksız olmam fark etmez şiddete meyilli bir insan değilim, öfkeli biri olsam da öfke kontrolünü iyi başarırım…

Fakat Batman Bölge Devlet hastanesinde bir doktor çıkıp koridorda hasta ve hasta yakınlarına bağırıp çağırma yetkisini kendinde bulabiliyorsa, insanları üzüyor ve hastaların kalbini kırıyorsa ben bu hareketten çok üzülürüm ve sinirlenirim.

Eşinin durumunu soran hasta yakınına “herkese teker teker hesap mı vereyim” deyip hastanın yanında yakınlarını azarlıyorsa o doktorun bu meslekle alakasının olmadığını düşünüyorum.

Üstünde beyaz bir gömlek bile yok sadece okumuş doktor olmuş adam olamamış bir kişilik, insanlara şifa yerine hastalık saçan bir şey!

Bu da yetmezmiş gibi kendinden yaşça büyük olan hasta yakınının üstüne yürümeler itip kakmalar… Yazıklar olsun sayın doktor.

 “Ben şimdiye kadar elli hastaya baktım” deyip yaşlı hasta yakınına bağırıp çağırma lüksü yoktur.

Bakabilirsin zira burası Batman ve sen bir doktorsun 50 yada 100 hasta olabilir. 

Batman'a gelmeden ya da bu hastaneye gelmeden imza atmadan bunu düşünmeliydin tahmin etmeliydin sayın doktor, peki bir savaş ortasın bir afet ortamı bir salgın ortamı oluşunca “of aman” mı diyeceksin?

50 kişiden sonrası “bana ne ben bakmam” mı diyeceksin?

Sahi merak ettim.

Bir afet, bir salgın hastalıkta canımızı sana nasıl teslim edelim?

Sonra hasta yakınına “memnun değilseniz alın hastanızı özel hastaneye götürün” diyecek kadar sadist bir ruh hali ile insanların canını nasıl sana teslim edelim?

Özel hastanede giden mi var acaba?

Tanıdık akraba mı?

Hissemi almışsın?

Hastanızı alın götürün demek sana mı kaldı, bu kadar mı hastanı önemsiyorsun hem de felç geçirmiş bir hasta.

Hasta yakınının üstüne yürüyecek kadar cesursan cesaretini başka alanlar da kullan.

Mesela Somali’ye git, Suriye’de görev al, ne bileyim cephede askerimizle beraber çarpış ama bir hastanede hasta be hasta yakınlarının sabır ve nezaketini sabrını test etme!

Herkes aynı naiflikte olmayabilir, herkes doktor tıp okuluna saygı göstermeyebilir, hastane ortamı gergin bir ortamdır ortalığı germenin şiddet uygulamanın kimseye bir katkısı olmaz hele bir doktorsanız en sakin siz olmalısınız.

Koridorda hasta yakınına bağırıyorsunuz dosyasını alıp ben size bakmam diyorsunuz sizi o  seçmedi ki sizi tayin eden devlettir.

Devletin memurusunuz o hastane halkın devletin hastanesi doktor hastanesi yazmıyor üstün de Batman Bölge Devlet hastanesi yazıyor okuman yoksa çık dışarı bir bak istersen senin özel muayenen değil ve hasta seni bilerek seçmedi sayın doktor hatırlatırım.

Hastanın başına bir kez geleceksin ben hemşireye talimat verdim diyeceksin sen hastanın sağ tarafı ön sol tarafı mı felçli bile görmeden muayene etmeden hastanla bire bir görüşmeden nasıl bir teşhis koyarsın kağıt ve rapor üstünden tedavi mi ediyosun hastanı?

Kalbi sağ taraftaysa bilemezsin zira hasta yatalı 24 saat olmuş acilde bir acil doktoru filmleri çektiriyor oradan buradan şüpheleniyoruz, uzman doktoru yönlendireceğim diyor yatırıyor kola bir serum sabaha kadar kimse yok sabah hemşire geliyor var hastayı aşağı götürür hasta felç geçirmiş yanında refakatçiler olmazsa nasıl gidecek uçarak her halde sayın doktor, yine yok uzaktan kumanda gibi “şunu yapın bunu yapın” hastayı görmemiş bile sonra geliyor ve hastanın durumu nasıl sorusuna asabi sinirli bir üslupla herkese bağırıp çağırıyor.

En fazla kullanacağı 2 güzel kelime…

Bizde insanız, belki de yoğunluğunuzu anlarız ama hastamız hakkında 40-50 saniyelik bir bilgilendirme herkesi rahatlatacaktır, onu bile bize çok gördün be doktor.

Batman Bölge Devlet hastanesin de bir sürü değerli doktor var, mesleğini layıkıyla icra eden Batmanlılara hizmet eden bu doktorları ayrı tutuyorum, müteşekkirim.

Sevgili dostlar 

Ben televizyon haberlerinde bazen şiddet gören doktorları görüyor ve üzülüyorum çok köyü bir tablo hakikaten savunulacak bir tarafı yok, bazı doktorların da şiddete maruz kalmaları aşinadır bu gün belki de iyi niyetli bir insana denk geldi ve ruhu çok incinse de doktorun bu tarzına ses çıkarmadı belki ama başkaları bu kadar iyi niyetli olmayabilir!,

Hastaya veya yakınına bağırmak çağırmak kimsenin mertebesini yükseltmez tam tersi düşürür, şikayet mercileri var şikayetler mutlak süreyle dikkate alınır ve bu doktorumuz da gerekli yerlere şikayet edildiği bile…

Ha sonradan öğreniliyor ki tıp fakültesine altı saat içinde ulaştı mı tıkalı olan damarında açılma şansı varmış, buyurun siz düşünün artık bu doktorun yaptıklarını

Lütfen hastalanmamaya çalışın!

Sevgi ve sıhhatli kalın…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.