FARKLI BAKIŞ ESKİ KAFA!
Yukarı
Advert
FARKLI BAKIŞ ESKİ KAFA!
AYTEKİN ALPTEKİN

FARKLI BAKIŞ ESKİ KAFA!

Bu içerik 120 kez okundu.

Sevgili dostlar

Sosyal medya bizi ne hale soktu ,kendimize çektiğimiz Selfilerden sosyal maymun mu desem, bazen rezalete varan davranışlar mı desem, paylaşımlardan artist mi desem hepsi de hakaret aslında ama iyi bir magazin çıkar bizden artık!

Elimizde akılı telefon sanırsın emzik, kimse elinden düşürmüyor hani eskiden emziği alır saklardın çocuktan kurtulurduk şimdi çocuğun elinden telefonu alsak büyük ihtimal bizi vurur…

Artık telefon ve internetin esiri olduk…

Bence olduk!

Her şeyimizi telefona yüklüyoruz, her adresi telefona soruyoruz her bilgiyi telefondan arıyoruz.

Sonuçta ne olacak biliyor musunuz?

Kendimizi unutacağız tıpkı çarpım tablosu gibi, eskiden çarpım tablosunu herkes zehir gibi bilirdi sonra dijital hesap makinası çıktı şimdi çarpım tablosunu tam bilen belki 10 kişi çıkmaz.

Neden?

Çünkü hesap makinesi bizi tembelleştirdi.

Cep telefonu da öyle yapıyor bizi tembelliğe itiyor ve esir alıyor yerimizden bile kalkmıyoruz sorunsuz ukala kırıcı bir toplum olmaya başladık, sevdiklerimize karşı kabalaştık ters düştük işimi gücümüz beğeni almak beğenmek.

Gençler sohbeti unuttu, soru sormayı öğrenmeyi bıraktı artık, konuşmuyor nerdeyse her şeyi gruba yazıyor.

Allah’ım bu ne olacak böyle nereye doğru gidiyoruz bu bir imtihan mı yoksa sonumuzu mu hazırlıyoruz?

Bu hızlı gidişle;

Bazı evliler çocuk yapmayı bile unutuyor!

Gülmeyin bir dergide okudum, çift evlenmiş ama internette geçirdikleri zamandan çocuk yapmak akılarına gelmemiş unutmuşlar yani durum çok vahim bir noktaya gidiyor artık.

Bazılarının elinde telefon, kulaklık sen onu vur ben bunu vurayım!!!

Hop ne oluyor ya, ne bu öfke ne bu şiddet oyunları buna kim “dur” diyecek?

Alışveriş bile artık internet üzerinden yapılıyor bir tık eve meyve sebze ekmek her şey bir saat içinde evde şu bakkala gidip bir ekmek alayım bile yok artık Bakkala bir mesaj hop ekmek evde.

Lokantaya bir mesaj hop döner evde, elbise ayakkabı her şey anlık satışlarla evinize kadar geliyor

Peki iyi bir şey mi bu ?

Asla iyi bir şey değil bence tembelleşiyoruz gibime geliyor…

Tembelleşmek bir yana hayal alemine yöneliyoruz.

Tamda gelişmiş ülkelerin tuzağına çekiliyoruz.

Aptal hantal ve tembel bir toplum kolay lokmadır.

Tıpkı bir tuzağa çekilen keklik gibi güzel ses çıkarıp güzel yemleri de  gösterince keklik artık kafestedir.

“Çok paniksin sayın yazar” diyenleri duyar gibiyim.

Ama etrafınıza bir bakın hele kimin telefonunu kullanıyorsunuz hangi internet sayfasındasınız.

Dünyadaki zeka sahipleri elinizdeki telefondan sizi dinleyebilir, internetten terichlerinizi, beslenme alışkanlıklarınızı, özel hayatını dahi bilir.

Ayrıca; hangi ülkenin kasası para doluyor?

Tabi ki gelişmiş ülkelerin evet orda taşıyanlar da aynı teknoloji iyi kullanıyor diyebilirsiniz ama onlar bizim gibi kullanmıyor daha bilinçli hareket ediyor.

Mesela bir cep telefonu onlar için bir mobil işi görür, yani işten çıktılarımı acil bir meil almak yada atmak ihtiyacı için veya telefon konuşması yapmak için cep yada çantalarına koyarlar asla bir sosyal medya yada resim için değil ,yani bizim gibi saçma sapan şeyler için kullanmazlar interneti.

İnternete mi ihtiyaçları var, bilgisayarın başına geçer bilgisayar hem daha büyük bir ekrana sahip hem daha hızlı hem daha rahat bir ortam sağlar onlara işleri bittiği gibi ‘elveda teknoloji yaşasın gerçek hayat…’

Çünkü sosyalleşmeleri gerçek ortamda daha sağlam ve daha gerçekçi en azından sahte  gülen  emojinler yok, her şey gerçek kahkaha, üzülmeler, ağlamalar mutluluklar ve tabi ki aşklar...

İşte bizden ileri olanlar eğitimli olanlar sağlıklı düşünen insanlar tam da bunu yapıyor.

Bir telefon mobil olabilir ama yine de ismi telefondur bilgisayar değil fotoğraf makinası değil bir telefon sadece acil işler için kullanılan bir cep mobil telefondur.

Ama biz ne yapıyoruz bir kameraya aldanıyoruz ve binlerce parayı bir telefona veriyoruz.

“Yemek yoktur yemeye atla gider tuvalete” misali bu aldatmacaya kanıyor ve kandırılıyoruz sadece bu da değil saatlerce internet kullanıp her dakika birilerini zengin ediyoruz ve sadece bu da değil tembel ve hantal agresif oluyoruz bizi uyaranları kırıyoruz üzüyoruz ve bütün bunların farkında değiliz maalesef ..

Uyan kardeşim uyan hayat gerçek atı alan Üsküdar'ı geçti sen hala telefonla uğraşıyorsun sonra diyorsun aş yok iş yok nasıl olsun ki, sana kim iş verir yada sen kafanı kaldırıp iş aradın mı yok gezeceğine iş arıtacağına telefonda sanal alem de gezdin, çalışıp üreteceğine tüketici oldun, paranı sanal aleme kaptırdın ve sınıfta kaldın hem işsiz hem güçsüz hem tembel .,

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar beni de eleştirenler olacak bu konu da ama ben uyarayım üstüme düşen vazifeyi bir sorumlu yazar olarak yazayım siz kendinizi düşünün yarın ne olacak ona bakın siz

Sevgi ile kalın değerli okurlar

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.