TÜRKİYE PETROLLERİNDE EMEKLİLİK FURYASI
Yukarı
TÜRKİYE PETROLLERİNDE EMEKLİLİK FURYASI
Şehmus Ustabaşı

TÜRKİYE PETROLLERİNDE EMEKLİLİK FURYASI

Bu içerik 567 kez okundu.

Merhaba sevgili Batman gazetesi okurları. Bu hafta sizlere Batmanın gelişimine çok önemli katkı sunan Türkiye Petrolleri (TP)’den bahsetmek istiyorum. ancak maalesef durum hiç iyi gözükmüyor. Batman’ı var eden Batman ekonomisini yıllarca ayakta tutan büyük işsizlik ordusunu önüne geçen Türkiye Petrolleri, Genel Müdürlüğünce alınan kararla son 20 yıldır küçüle küçüle bu günkü noktaya getirtildi. Yıllarca dedelerimiz, babalarımız ve şimdiki nesil bu tesiste çalışarak gerek çocuklarına gerek Batman ekonomisine büyük katkı sağladı. Bu gün TP yetkilileri 50 yaş ve üstü yüzlerce emekçiyi emekli edip işçi kıyımı yapıyor.


1970’li ve 1980’li yıllarda Türkiye Petrolleri 7 bin personel çalıştırıyordu. Demin belirttiğim gibi dedelerimiz ve babalarımız iş makinelerinin olmadığı o dönemlerde gerçek insan gücüyle petrol sahalarında borular ve kuledeki ağır işleri yaparlardı. Demek istediğim Türkiye Petrolleri o dönemlerde yaklaşık günlük 40 bin varil ham petrol üretimi yapıyordu, belki bu sayı daha az belki daha fazla olabilir bu konuda fazla bilgim olmadığı için söyledim şimdi ise bu sayı 16 bin varile düştü. O yıllarda işveren ve işçi arasında diyalog parayla ölçülmezdi. İşçi sendikası işçiye bir haksızlık yapıldığı zaman ağırlığı vardı. Ama günümüzde bu söylediklerimden eser kalmadı.


1987 yıllında TP, yavaş yavaş ünitelerini önce küçülttü ardından kapatma yoluna gidildi. 1990’lı yıllardan sonra her geçen petrol üretimi yavaşladı. 27 kulesi olan TP günümüzde bu kule sayısını iki’ye düşürdü  ve şuan bir kule Batıraman sahasında diğer kule ise Silvanka sahasında çalışmaktalar. 7 bin işçisi o dönemlerde bulunan TP günümüzde yine her geçen gün yapılan emeklilikle işçi sayısı 1.500’lere düştü. İşçiler ve sendika yetkilileri ağırlıklarını koysaydılar belki bu kurum küçülme yerine aksine daha da büyüyebilirdi. Yetkililer biryandan TP’de çalışan işçi sayısını emekli ederek düşürmek isterken diğer yandan ise İtfaiye, Sondaj, Kuyu Tamamlama ve diğer saha küçültürken diğer sahaları kapatma çabasında. Kimi kesimler TP’nin kar ettiğini söylüyor ‘eyvallah’ “Allah TP’nin binini bin etsin” sözümüz yok peki kar eden bir kurum neden küçültülüyor onu sormak lazım.

 

Ben şimdi TP’nin bazı ünite amirlerine soruyorum. Sizde bu kurumun küçülmesi için elinizden gelen çabayı sarf ettiniz. Mesela bazı ünite amirleri ya da şefleri işçinin üç kuruş vardiyasına ve mesaisini keserek sırf kendi müdürlerine şirin gözükmek için işçiye her türlü haksızlıkları yaptılar. Size şimdi soruyorum siz sorumluluğunuz ne olacak? 100 personele amirlik yapmak mı güzel yoksa 3 personele amirlik yapmak mı? Tabi onda amirlik denirse. Yazık hem de çok yazık Batman’ı var eden bu kurum elden gidiyor değerli hemşehrilerim. Bu değere sahip çıkamadık gitti. TP gitti, sen şimdi seyret…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.