UYARILAR DİKKATE ALINMADI, DERS ÇIKARAMADIK…
Yukarı
Advert
UYARILAR DİKKATE ALINMADI, DERS ÇIKARAMADIK…
AYTEKİN ALPTEKİN

UYARILAR DİKKATE ALINMADI, DERS ÇIKARAMADIK…

Bu içerik 117 kez okundu.

Sevgili dostlar 

Kara kış çıktı geldi 

İlk kar bize sanki bir uyarıydı ama dikkatte almadık hatta nerdeyse kar yağdı diye kurban kesecektik o kadar sevindik yani. 

Sonra yağmur yağdı kar eridi “tamam” dedik ardından bahar gelir ama soğuk bir akşamın hemen başında inçe ince bir kar başladı ve her yer buz kesti.

Aynı akşam trafik felç kayan araçlar trafiği kapattı kimisi kaçta deniyor verdi kimi yolda taklalar attı yani hasarlı kazalar kaportacıların yüzünü güldürdü yüzlerce trafik kazası kayda geçti o akşam… 

Sabah oldu her yer kar ve buz, manzara yine aynı zincir takan yok aracına kar lastiği takan yok hayda işe yola koyuldular ama bir çoğu daha bir kilometre gitmeden kaydı kaza yaptı.

Arkadaş sayın sürücü doğaya bakımsız ve tedbirsiz aracınla kafa tutamasın doğa acımasızdır doğayı dikkate almayan kaptan engin denizde de batar kara yolunda da kaza yapar! 

Araçların içinde tek sürücü bu buzda önemli bir işi de yok yani arabası ile gitme lüksün de bulunuyor trafiğe çıkıyor… 

Yanlış değerli kardeşim yanlış yapıyorsunuz böyle havada aracınız bakımlı ve tedbirli değilse trafiğe çıkmayın hasta mı var 112 var arayın, işe mi gideceksiniz servisiniz ya da toplu taşıma aracını tercih edin aracını varsın evde işte kalsın kimse çalmaz kimse binmez…

Yani yüzbinlik yürüyen servet arabalar pata küte çarpıyor kayıyor inanın içim yanıyor aynı şekilde araç sahibinin de içi yanıyor soruyoruz nereye gidiyor dün okeye bekliyordu arkadaşlar gel de şimdi bir çay muhabbetine gitti binlerce para mili servet çoğu araba zaten perte çıkıyor hava yaptığı paylaşımı tamam gitti canım araba yazık günah olanı  var olmayanı var el emeği göz nuru araçlar hurdaya çıkıyor hani tedbir alınsa neyse, kış lastiği zincir takoz o da Yok Allah a emanet bir sürüş pes doğrusu cesaretimize hayran kaldım hem vallahi hem billahi…

Bir de kazaların çoğu bilgisizlikten kaynaklandı. 

Ehliyeti markete alanlar ilk kazayı yapan kişilerdi… 

Kaygan yolda hız yapan gizli buzlanmayı bilmeyen trafik kuralarını bilmeyen hiçe sayan trafikte saygı ve trafik dilini bilmeyen bir sürü sürücü vardı, işi bilmeden teknikleri bilmeden neden hız yaparsın be kardeşim neye güveniyorsun insanların can ve mal güvenliğini hiçe sayıyorsun, yavaş ve dikkatli git trafiğe saygılı ol.

Bir de arkadan çarptıktan sonra yada kazaya sebebiyet verdikten sonra çıkıp trip yapanlar var. 

Peki sormazlar mı, trafikte bir sürü araç var engeli engelsiz eski yeni yaşlı bay ve bayan buzda herkes kaza yapabilir kayar döner gelir çarpar bu trafiğin içinde olan şeyler trafiğin genel anlamı bu zaten her şeye hazırlıklı olacaksınız tedbiri elden bırakmayacaksınız emniyet kemeriniz bağlı olacak zincir bağlı olacak lastikler kar lastiği olacak iki kere iki dört eder üç etmez beş etmez!

Asıl ceza bu ehliyetleri verene kesmeli aslında, bu adam bu halde nasıl olurda ehliyet alır trafiğe çıkartılır? Aslında bu okullarda bir ceza şart işi hakkıyla yapana da ödül vereceksin kamuoyunda takdir belgesi vereceksin bu okuldan mevzun olanlar kaza yapmıyor diye.

Bakın yukarda ne dedim trafiğin bir dili vardır… 

Bir sürücü kendi arabası dahil beş aracı takip etmeli. 

Bir kendi arabasını iki önündeki arabasını üç arkadan gelen aracı dört yanından geçen aracı beş yayayı ve diğer motorlu araçları kontrol edecek her daim. 

Hepsi ile irtibat içinde olmalı göz göze gelmeli freni hesaplamalı geçiş mesafesini hesaplamalı arkadan gelen aracı ayarlamalı öndeki aracı geçmek için en iyi anı hesaplamalı.

Ha bazen yol istenir bir lamba yakılır yani selektörle işaret verilir ve sinyal açılır, bazen uzun araca denk gelinir karşıdan gelene selektör yapılır karşı taraf yavaşlatılır.

Yani bunlar sürücüler arasında bir dil, bakın bunu bilmeyen çok sürücü var adama selektör yakılır “dikkat ey sürücü, ilerde bir olay veya bir hayvan var” ya da taş göçük anlamaz gaza devam sonra küt ne oldu yolda inek vardı görmedim köpek vardı görmedim domuz vardı görmedim kaza vardı görmedim aslın da sana ikaz edildi sen anlamadın çünkü trafiğin dilini bilmiyorsun bunu kabul etmek lazım…

Son yıllarda trafikte özelikle Batman da bayan sürücüler artı, genelde kurallara uymaya çalışıyorlar 50 hız temaşasına uyuyorlar arkadan bir gelip tabi ediyor kornayla çekil kenara yavaş gidiyorsun diye oysa trafik canavarı sensin kardeşim yol olsa o da gidecek bayan kurala uyuyor erkek ya da bayana güç gösterisi yapacak sonra bin ikiyi ceza gelince “aman ben ne yapmışım…”

Sana söyleyeyim; Siirt çevre bağlantı yolu geçen sene 9 can aldı neden zira orda hız sınırı 50 ve bir çok sürücünün hızı en az100-120 hatta 150 idi, zavallı merhumlar karşı yöne geçerken hayatını kaybetti.

Oysa hız 50 olsa çarpsan da kurtulma şansı vardı veya bir frenle dururdun, herkes sevdiklerine kavuşurdu bir can almaya sebebiyet vermek ne kadar acı.

İnsan vicdanı taşıyamaz.

Trafiğe çıkacaksanız kurallara uyacaksınız..

Bir parça yazımı okuduysanız ve dikkate aldıysanız ne mutlu bana 

Hoşça kalın sevgili okurlar…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.