PSİKOLOJİ GÜNDEMİ / ÖFKE VE KONTROLÜ
Yukarı
PSİKOLOJİ GÜNDEMİ / ÖFKE VE KONTROLÜ
Mesut Kartal / Psikolog ve Aile Danışmanı

PSİKOLOJİ GÜNDEMİ / ÖFKE VE KONTROLÜ

Bu içerik 5238 kez okundu.

*ÖFKE VE KONTROLÜ

Üsküdar Üniversitesi’nin 2019 yılı Türkiye genelinde 81 ilde 24 bin 494 kişiyle gerçekleştirilen ve kendi alanında ülkemizdeki “en geniş çalışma” olan araştırmaya göre, hostilite(davranışa meyilli) puanı en yüksek yaş grubu 18-23 yaş oldu. Bu yaş grubunda erkeklerin hostilite puanı 9.08; kadınların puanı ise 8.94 oldu. Alkol ve madde kullanımında da puanlar yükseliyor.

Türkiye’nin ruh sağlığı haritasına bakıldığında hostilite ortalaması 14.4 puan. Hostilitesi en yüksek bölge Güneydoğu Anadolu bölgesi olurken; en düşük bölge ise Trakya ve Orta Karadeniz bölgesi oldu.

Birey haz alma dünyasını engelleyen herhangi bir durum, olay veya kişi ile karşılaştığında öfke duygusu oluşur.

İstediğini alamama, haksız davranışlara maruz kaldığını düşünme, arkadaş kaybı, kaçırılmış fırsatlar, kavgalar, engellenme, anlaşılmama, saygısızlık vb. durumlar öfkelenmemize neden olur.

Öfkelenmemize sebep olan duygularımız:

• KISKANÇLIK,

• ÜZÜNTÜ,

• MERAK,

• YALNIZLIK,

• İTİLMİŞLİK,

• KAYGI,

• HAYÂL KIRIKLIĞI,

• HAKSIZLIK,

• ANLAŞILAMAMAK VE SIKINTI

GİBİ DUYGULARDIR.

İnsanların birçoğu bu duyguyu buzdağının tepesinde yaşar ve çözümlenememiş bu duygulara sıkı sıkı tutunur. Öfkenin kaynağını ortadan kaldırmayı başarmak için buzdağının altındaki temel duyguların anlaşılması gerekir. Aslında öfke anlık

olmayabilir, öfke birikmişlikten kaynaklı , geçmişten toplayıp herhangi bir olayda gün yüzüne çıkardığımız bir anda ortaya çıkabilir.

Biz insanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğimiz aklımız ve düşünebilme becerilerimizdir. Öfke anında vücudun ritmi bozulur ve beynimize kan gitmez. Bu durum sağlıklı düşünemememize sebep olur. Yani dürtülerimizle, güdülerimizle hareket ederiz. Buda bizi ilkel insana dönüştürür.

Öfke anında bulunduğumuz ortamı kısa süreliğine terk edip nefes egzersizliği yapabilirsiniz, içinizden 50 yada 100’e kadar sayabilirsiniz. Yeterki o an ne karar verin ne de pişman olacağınız davranışlarda bulunun. Öfke geçecektir ama sizde pişmanlık, utangaçlık, haklıyken haksız düşürme durumu yaratmasın.

Öfke de bir duygudur; Sevgi , utangaçlık , arzular gibi öfke de bir duygudur. Hatta öfke sizin karakterinizi de ortaya koyan bir duygudur. Yüksek miktarda öfke yıkıcıdır ve kontrolsüzdür. Kontrolsüz güç, güç değildir.

ÖFKE VE ZİHİNSEL TEPKİLER :

-Konsantrasyon bozukluğu, düşük performans, unutkanlık, uykusuzluk, dikkatsizlik.

ÖFKE VE DAVRANIŞSAL TEPKİLER :

- Alkolizm, sigara tiryakiliği, huzursuzluk, acelecilik, ilaç kullanımı, aşırı yemek yeme.

Öfkeye neden olan problemlerin bireyde devam etmesi, öfkenin uygun olmayan yöntemlerle ifade edilmesi sonucunda bir süre sonra bu duygu kişinin sağlığını tehdit eder. Hipertansiyon, psikosomatik hastalıklar ( ülser, alerjiler v.b.... ) ya da depresyon gibi sorunlara yol açabilir.Öfke de her duygu gibi gerekli bir duygudur. Öfke duygusunu kontrollü yaşamak önemlidir.

Öfke duygusunun yaşanma biçimi onu iyi veya kötü kılar. Öfke insanı davranışa iter, motive eder (güdüler). Size birisi hakaret ettiğinde öfkelenmezseniz kendinizi savunamazsınız. Hayvanda öfke ve saldırganlık olmazsa yaşayamaz. Öfke doğal duygu... Onu yaşama biçimi onu iyi ya da kötü yapar. Öfke duygusunun ortaya konuluş biçimi önemlidir. Bu nedenle ökemizi iyi yolla ifade etmeliyiz.

“Öfkeliyken konuş, göreceksin ki pişman olacağın en güzel konuşmayı yapacaksın…”

Alexandro Manzoni.

Öfke, aklın alevini söndüren büyük bir rüzgardır.

Ambrose Bierce.

+++++++++++++YAZARIMIZI TANIYALIM:

Psikolog ve Aile Danışmanı Mesut KARTAL

2014 Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Lisans bölümünü bitirdi. Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi klinik eğitimi gördü. Özel Eğitim gerektiren  bireyler alanında  3 yıllık çalışmaları oldu. Aile Danışmanlığı süpervizyon eğitimini tamamlayıp Aile Danışmanlığı alanında hem psikoterapist hemde Aile Terapistliği yapıyor. Mardin Artuklu Üniversitesinde pedagojik formasyonu tamamladı. Batman TÜPRAŞ personellerinin psikolojik danışmanlığını yaptı.

Objektif tarama testleri eğitimi alıp çocuk, yetişkin bireyler üzerine dikkat, zeka ve algı testleri yapma yetkisine sahiptir. Batman'da ilk psikolojik danışmanlık merkezini açıp psikoterapist ve aile danışmanlığı yaptı. Şuan Özel Batman Dünya Hastanesi'nde Psikolog ve Aile Terapisti olarak görev yapmaktadır.

psikologmesut@hotmail.com

instagram: @psikoloji_seyahatnamesi

Sende Yorumla...