ASGARİ ÜCRETLİ NE YİYOR? NE İÇİYOR?
Yukarı
ASGARİ ÜCRETLİ NE YİYOR? NE İÇİYOR?
Abdurrahman EKiNCi

ASGARİ ÜCRETLİ NE YİYOR? NE İÇİYOR?

Bu içerik 158 kez okundu.

ASGARİ ÜCRETLİ NE YİYOR? NE İÇİYOR?

MATEMATİKSEL OLARAK BİR KARŞILIĞI VAR MI?

Şuan Türkiye’de asgari ücret 2 bin 324.70 lira olarak uygulanmaktadır.en az dört kişilik bir aileyi baz alalım; siz değerli okurlardan bu ailenin bu parayla nasıl geçindiğini belirten bir hesap çıkarmanızı isterim.mümkün olacağını zannetmiyorum.Türkiye’deki ve dünyadaki bütün bilim adamları,profesörler,doçentlere sesleniyorum:’’bu 4 kişilik bu ailenin bu parayla nasıl geçindiğinin matematiksel olarak bir karşılığı var mı? Zaten bu asgari ücret aile geçindirmiyor,birde bu asgari ücretin altında eleman çalıştıran şirketlere ne demeli 1 500 lira 1200 lira eleman çalıştıranlar sizde hiç vicdan yok mu ? adeta bu kişileri açlıktan ölüme sevk ediyorsunuz.25 bin e yakın ücret alan milletvekilli nerdeyse asgari ücretlinin 10 katı para alıyor.asgari ücretle çalışanın midesi milletvekili midesi gibi değil mi? Çocuğu milletvekilinin çocuğu gibi değimli? Yüce Allah herkesi yaratmış eşit şartlarda yaşamak için ,çünkü yaşama hakkı sadece parası olanların değil herkes dünyadaki bütün nimetlerden faydalanmalıdır.şu an asgari ücret alan sefil durumdadır.bir söz var şöyle diyor:’’biri yer diğeri bakar işte kıyamet ondan kopar.tok olanın açtan haberi var mı? Zengin olan zengin olmaya devam ediyor.fakir olan yerinde sayıyor,sadece karnı doyuyor.ne oluyor bu sefer,fakirin elindeki yetmediği zaman zengine saldırıyor,hırsızlık yapıyor,dolandırıcılık yapıyor,hile yapıyor,kandırıyor,bir şekilde kendini de zenginin seviyesine getirmeye çalışıyor.halbuki bu sistem yasalar çerçevesinde işlense,herkesin kendini ve aile bireylerini geçindirecek şekilde maaş verilse adalet yerini bulmuş olacak.

Yüce Allah Kuran’ı kerimde şöyle buyurmaktadır:’’şüphesiz Allah,adil olanları sever.hucurat süresi 9.ayet

Buradan devletin hesap uzmanlarına sesleniyorum:’’bu asgari ücret 2 bin 324.70 lira ile çalışan kardeşlerimizin,her şeyin iki katına çıktığı hayat şartlarında nasıl geçindiklerine dair matematiksel olarak bir hesap çıkarma imkanınız var mı? Varsa hesap nasıl yapılmıştır,yoksa bütün radyo televizyon programlarınızda böyle bir hesabın yapılamadığını söyleyin herkes duysun.

Peygamberimiz(s.a.v) şöyle buyurmaktadır:’’bir saat veya bir gün adaletle hükmetmek,bin sene veya altmış sene nafile ibadet’ten hayırlıdır.el-acluni,keşfu’l-hafa,11,58,1721                                                                                             

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.