ANNE SÜTÜ ÖNEMİ
Yukarı
ANNE SÜTÜ ÖNEMİ
Hacer Nur Bağaç / DİYETİM

ANNE SÜTÜ ÖNEMİ

Bu içerik 1622 kez okundu.

Bu hafta bebekler için hayati denebilecek tek besin olan anne sütünü işlemek istedim. Umarım anneler çocuklarını sahip oldukları bu mucizevi besinden keyfi olarak mahrum etmezler.

Anne sütü, içerdiği besin ögeleri ile bebeğin hem gerekli enerji gereksinimini karşılar hem de fizyolojik gelişimini düzenler. İnek sütüyle kıyaslanınca birçok besin ögesinden miktarca ya fazla ya da az olmasına rağmen biyoyararlanımı fazladır ve bebeğin su ve eloktrolit dengesi de tam olarak anne sütünden sağlanmaktadır. Ayrıca içerdiği antikor ve probiyotikler sayesinde bebeğin bağışıklık kazanmasını ve hastalıklardan korunmasını sağlamakta ki bu ömür boyu etki edecek bir kazanımdır. Yani birey hayatının başlangıcında ileri yaşlarda gelebilecek hastalıklarla mücadele yeteneği kazanır anne sütü sayesinde. Bu saydıklarım doğrultusunda anneler 6 ay sadece anne sütü daha sonrasında da bebeği 2 yaşına gelinceye kadar tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütünü vermesi gerekiyor çocuklarına. Tabi bazen istenmeyen hastalıklar ve mecburi ilaç kullanımı dolayısıyla anneler istemelerine rağmen bebeklerini emziremeyebiliyorlar ne yazık ki. Fakat bunun içinde mutlaka diyetisyen eşliğinde bebeğe anne sütüne adapte mamalar verilebilir veya maddi durumu yetersiz kişiler için de diyetisyen eşliğinde bebeğin diyeti düzenlenebilir.

Peki, anne sütü veren anneler nelere dikkat etmeli biraz da buna değinelim. Öncelikle bebeği her istediğinde emzirmeli, emzirme süresi 10 dakikadan az olmamalı bunun sebebi de gerekli tüm besin ögeleri bir anda değil de emzirme süresine bağlı peyder pey geliyor olmasıdır ve tabiki gece bebeği uyanmasa bile uyandırıp emzirmesi gerekir.

Son olarak emzikli annenin vücudu nasıl daha fazla süt salgılar?                                             

Tabiki annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor ama bu demek değildir ki aşırı beslensin. Bir diyetisyen eşliğinde beslenmenin düzenlenmesi çok daha iyi sonuçlar doğurur. Beslenmenin yanında anne sütü salınımını arttıran en önemli unsurlardan biri de dinlenmedir yani emzikli anne özellikle lohusa döneminde dinlenmeli ve aile desteği almalıdır ayrıca gece emzirmede süt salınımını çeşitli hormonlar sayesinde arttırır.

KAYNAK: Beslenme ve Diyetetik – Anne Çocuk Beslenmesi Ders Notları

Hacer Nur BAĞAÇ                                                                                                                 

diyetim7234@gmail.com

 

Sende Yorumla...