Batmanlı gençler, Afrika'ya umut olacak!

YAŞAM - 2020-01-21 16:40:54

Batmanlı gençler, Afrika'ya umut olacak!
Advert

İstanbul’da yaşayan Batmanlı Bilal Özdemir ve Rotinda Ezel, Mart ayında Inter Turkey adı altında yapacakları yeni sosyal sorumluluk projesi olan ‘Bir Adım, Bir Yudum’ projesiyle Afrika’daki suyu olmayan ve her gün kilometrelerce yol yürüyen çocuklara umut olmaya gidiyorlar. 

1 MİLYON ÜYELERİ VAR
Birçok sosyal medya hesaplarında yaklaşık 1 milyonun üzerinde üyeleri olan bu gençler ülkede yaptıkları birçok ulusal ve uluslararası faaliyetleriyle yerel ve ulusal basında sık sık gündeme geliyorlar. Projenin mimarı ve koordinatörü Batmanlı Bilal Özdemir, yeni projelerinin Dünya’da büyük yankı uyandıracağını söyledi. Özdemir yaptığı açıklamada; “Bugüne kadar Inter Turkey ailesi olarak sayısız buluşmalar, etkinlikler, kamplar ve festivaller düzenledik. Her işimizde delicesine eğlendik ve eğlendirdik, hayatın tadına birlikte vardık. Ama enerjimizi sadece eğlenceye de tüketmedik. Gezgin kültürünü yol kat etmekle gezip görmekle sınırlandırmayıp gittiğimiz yerlerde iz bırakmayı ve güzel hatırlanmayı amaç edindik. Bu anlamda bölgesel ve kitlesel olarak birçok sosyal sorumluluk projelerine imzamızı attık. Bu projelerde de önceliğimiz hep çocuklar oldu.” diye konuştu. 

PROJELERİYLE FARKINDALIK YARATTILAR
8 yıl içinde sayısız projeleriyle farkındalık yaratmayı başardıklarını belirten Batmanlı Bilal Özdemir; “Hatay’da mülteci kampında savaştan kaçmış ailelerin çocukları için gezginler olarak kıyafet ve oyuncak toplayıp götürdük. 2018 yılında Doğu Ekspresi ile Kars’a gidip belirlediğimiz 6 ihtiyaç sahibi okulun 4 tanesine oyuncak, kitap, kıyafet, kırtasiye malzemeleri götürdük; 2 tanesinin de bakım ve onarımını yaptık. 2019 yılında Van gölü Ekspresi ile bu sefer Van’a gidip  4 ihtiyaç sahibi okulumuza yine aynı şekilde oyuncak, kitap, kıyafet, kırtasiye malzemesi ve çeşitli hediyeler götürdük.
”Lösev’de 24 saat umut” projesi ile gücümüz yettiğince Lösev’e maddi destek sağladık. 
Yetiştirme yurtlarındaki çocukları ziyaret edip onlara oyuncaklar ve kıyafetler götürdük.
Türkiye’nin birçok köy okuluna kütüphaneler yaptık ve okumaları için kitaplar gönderdik. Down Sendromlu çocuklarımız için farkındalık etkinliği gerçekleştirdik.
Gaziosmanpaşa Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören ve ömründe hiç 23 Nisan’ı kutlayamamış olan çocuklarımızla bayram kutlama yaptık. Tiyatro ve sihirbazlık gösterisi yaptık, birlikte oyunlar oynadık, onlar için getirdiğimiz hediyelerle onları mutlu etmeye çalıştık. Beykoz Galip Öztürk Çocuk Sığınma Evi’nde kalan 99 çocuğumuza ortak doğum günü yapıp pasta ve hediyelerle temsili olarak doğum günlerini kutladık. Oradaki çocukların hepsi 3 ve 10 yaş arasında taciz ve tecavüze uğramış çocuklardı. Ve bunun gibi daha aklımıza gelmeyen birçok projemiz. 
Hepsini yaparken inandığımız tek bir şey vardı o da yüzünü güldürmediğimiz çocuk bırakmayacağız idi. Tüm bunların yanında Türkiye genelinde eş zamanlı olarak sokak hayvanlarını besleme etkinliği gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Vefanın sadece bir kelimeden ibaret olmadığını göstermek için huzurevi ziyaretleri de yapıyoruz. Ecdada saygıyla. Çocuklara ve yaşlılara olan düşkünlüğümüzün yanında doğaya da sevdalıyız. Fidan dikme etkinliklerimizle geleceğe nefes olmaya çalışıyoruz. Ve daha bir sürü güzel işe imzamızı atıyoruz. Değerlerimizin peşindeyiz...
AFRİKA’DA, ‘BİR ADIM, BİR YUDUM’ PROJESİ
Yeni projelerinin Afrika’da su sıkıntısı çeken insanlar olduğunu belirten Bilal Özdemir; “Şimdi yeni bir proje ile karşınızdayız: “ InterTurkey || ‘Bir Adım, Bir Yudum” Elimiz bu sefer Afrika’daki canlara uzansın istedik. Afrika’da belirlediğimiz 3 köy var ve bu köy su ihtiyacını kilometrelerce uzaklıktaki bir yerden sağlıyor, bu su alma işi de maalesef çocuklara kalıyor. Çocuklar her gün yürüyerek su almaya gidiyorlar ve bu çocukların birçoğu yollarda açlıktan hasta oluyorlar. Bizim değerli arkadaşlarımızdan Ünlü Fotoğrafçı Gökhan Emre Akın “Afrika’da Yaşam” projesiyle oralarda çektiği profesyonel fotoğraflar ile sergiler açıyor ve açtığı sergilerden elde ettiği gelirleri Afrika’daki çocuklar için harcıyor. Dedik ki ortak kaygımız çocuk, işimiz de onlar olsun. Kolları sıvadık.
Gökhan’ın işbirliğiyle İstanbul’da Afrikalı çocuklar için bir InterTurkey sergisi yapacağız ve gelecek bütün gelir kaynağını da Afrika’daki o köylere harcayacağız. Onlara kilometrelerce uzaklıktan getirmek zorunda kaldıkları suyu köylerinden temin etmelerini sağlayacağız, su kuyusu yapacağız! Ve bunu da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yapacağız. Çocukların bayramında! 
Ve o köylerdeki su kuyusuna InterTurkey ismini kazıyacağız.” dedi.
“DESTEK BEKLİYORUZ”
Afrika’daki projeleri için her kesimden destek beklediklerini belirten Özdemir; “Bu seferki emeklerimiz Afrikalı çocuklarımıza olacak. Bu yolda bizimle olacak, desteğini esirgemeyecek vicdan sahibi dostlarımız olduğunu da biliyoruz. Her zaman diyoruz; toprak,  üzerinde çocuklar neşeyle koşturabildiğinde yaşanılır hale gelir. Gelin umut olalım, mutluluk olalım” dedi.

Sende Yorumla...
CHP’li vekiller ilimizdeydi

CHP’li vekiller ilimizdeydi

16:56 - SİYASET

Balkondan düşerek öldü

Balkondan düşerek öldü

15:43 - YEREL

Duraksız minibüsler ceza kıskacında

Duraksız minibüsler ceza kıskacında

16:37 - GÜNDEM

7 Hırsızlık olayı aydınlatıldı: 11 gözaltı

7 Hırsızlık olayı aydınlatıldı: 11 gözaltı

17:12 - GÜNDEM

8. kattan atlamak istedi

8. kattan atlamak istedi

16:04 - GÜNDEM

KÖYLÜLERİN YOL SEVİNCİ

KÖYLÜLERİN YOL SEVİNCİ

15:08 - YEREL

SES’TEN SALDIRILARA KINAMA

SES’TEN SALDIRILARA KINAMA

12:27 - GÜNDEM

ÇOCUKLAR BABALARINA KARŞI!

ÇOCUKLAR BABALARINA KARŞI!

13:37 - SPOR

“GİRİŞİMCİ ÇOCUKLAR GELECEĞİN YATIRIMCILARI OLACAK”

“GİRİŞİMCİ ÇOCUKLAR GELECEĞİN YATIRIMCILARI OLACAK”

14:45 - EĞİTİM

KALP KRİZİ KAZASI

KALP KRİZİ KAZASI

15:57 - YEREL