İPEKYÜZ, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNİ AÇIKLADI

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, “2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi”ne ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

EKONOMİ - 2020-10-23 14:21:47

İPEKYÜZ, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNİ AÇIKLADI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Plan ve Bütçe Komisyon üyeleri Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz, “2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi”ne ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Komisyon üyesi ve İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın komisyondaki bütçe sunumunun tatmin edici olmadığını belirtti. 

‘ONLİNE SİSTEMLE İZLENSİN’

Komisyon üyesi ve Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ise bütçenin bir hak olduğunu belirterek, bütçeyi herkesin bilme hakkının olduğunu ancak bu sürecin şeffaf olmadığını söyledi. İpekyüz, bütçe görüşmelerinde nelerin tartışıldığını halkın bilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Pandemi imdat gibi bu sisteme yetişti. Her şeye maske biçmek için fırsata dönüştürüldü. Bütçe de ne konuşuluyor bilinmesi lazım ama bu yapılmıyor. Danışmanlar, gazeteciler hatta milletvekilleri, sivil toplum örgütleri görüşmelere alınmıyor. O zaman online sistemle bütçe herkes tarafından izlensin” önerisinde bulundu. İpekyüz “bütçe sunumunda 17 kez Kovid, 40’tan fazla salgın deniliyor. Ama bir kere bile barış, insan hakları, işsizlik, yoksulluk denilmedi. Ama sermayeye, saraya, silaha yönelik cümleler var. Önümüzdeki yıl bütçedeki para, bakanlıklar dışında faize gidiyor. Sadece borç ve faiz veriyorlar. Ama sermayeye gelince vergide ‘barış’ deyip af getiriyorlar. Yandaşa ihale veriyorlar. EBA sisteminin başarısından söz ediyorlar. EBA’nın başarısı nerede? Hala evinde bilgisayar, internet olmayan yurttaşlar var. Ama bunlara ilişkin hiçbir çözüm göremedik” dedi. 

Sende Yorumla...
Yasağa uymayanlara ceza yağdı

Yasağa uymayanlara ceza yağdı

14:43 - GÜNDEM

Jandarma Asayiş boş durmadı

Jandarma Asayiş boş durmadı

14:40 - YEREL

İtfaiyecilere fiziki eğitim

İtfaiyecilere fiziki eğitim

14:37 - YEREL

Kargaların göçü başladı

Kargaların göçü başladı

14:36 - YAŞAM

Yer yerinden oynadı

Yer yerinden oynadı

15:58 - GÜNDEM

<