BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ PANDEMİDE BÜYÜDÜ

EKONOMİ - 2020-10-23 15:37:23

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ PANDEMİDE BÜYÜDÜ

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs birçok sektöre ciddi zararlar verirken, bu dönemde beyaz eşya sektörü daha da büyüdü. Uzun yıllardır Batman’da beyaz eşya sektöründe hizmet veren Ercan Celbek, Koronavirüs’ün kentimizde en yoğun olduğu zamanlarda bile firmaların taleplere yetişemediğini belirtti. 

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde ve kentimizde ciddi anlamda sıkıntılı bir süreç yaşayan işletmeler, sürecin bitmesini dört gözle beklerken, beyaz eşya sektörü neredeyse süreçten hiç etkilenmedi. Satışlardan memnun olduklarını ifade eden genç işletmeci Ercan Celbek, “Uzun yıllardır beyaz eşya sektöründe faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Her ne kadar süreçten dolayı insanlar birçok ihtiyacını kısıtlasa da, bizim işimizde her hangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Hatta ilimizde vakaların zirve yaptığı Ağustos ayında bile, müşterilerimizin talebini karşılaşmakta güçlük çektik. Bu sürecin bize yaşattığı tek olumsuz etki, borç verme döneminin ne yazık ki kapanması oldu. Önceki yıllarda çok sayıda müşterimize borç olarak beyaz eşya verebiliyorduk, ancak şuan bunu yapmamız mümkün değil. Çünkü, daha önceden borç verdiğimiz bir maldan zarar etmiyorduk ama maalesef bu süreçte, ürünün kaldığı her gün ciddi anlamda zarar var, bu nedenle ilimizde beyaz eşyada borç döneminin kapandığını söyleyebiliriz. Tabi biz her ne kadar süreçten etkilenmesek de, diğer esnafların faaliyetlerini sürdürebilse için karabulutların dağılmasını dört gözle bekliyoruz.”

“BEYAZ EŞYA CİDDİ ANLAMDA PAHALANDI”

Sektörün koronaya rağmen bu yıl yine büyümeye devam ettiğini belirten Celbek, ürünlerdeki ciddi artışa da dikkat çekerek: “Özellikle son 2 yılda üst üste gelen zamlar karşısında bizde şaşkın durumdayız. Neredeyse tüm ürünlere, yüzde 60-70 oranında zam geldi. Buna rağmen yuva kuran insanlar, bir evin olmazsa olmazı dediğimiz ürünlerini almaya devam ediyorlar. Ümit ediyoruz ki bu zorlu süreçten hep birlikte bir an önce çıkarız.” dedi. Öte yandan beyaz eşya sektöründe Batmanlıların yeni gözdesi olan ankastre fırınlar, eski tip fırınların satışını adeta durma noktasına getirdi. Daha önce yaklaşık 25 çeşidin üretildiği solo fırınların üretimi 2 çeşide kadar düştü. (Murat Ezgin)

Sende Yorumla...
Yasağa uymayanlara ceza yağdı

Yasağa uymayanlara ceza yağdı

14:43 - GÜNDEM

Jandarma Asayiş boş durmadı

Jandarma Asayiş boş durmadı

14:40 - YEREL

İtfaiyecilere fiziki eğitim

İtfaiyecilere fiziki eğitim

14:37 - YEREL

Kargaların göçü başladı

Kargaların göçü başladı

14:36 - YAŞAM

Yer yerinden oynadı

Yer yerinden oynadı

15:58 - GÜNDEM

<