10 YILDA 28 KUPA!

SPOR - 2020-11-16 15:20:53

10 YILDA 28 KUPA!

Batman Gazetesi olarak; Batman futbolunda iz bırakan, Batman gençliği için emek veren spor adamlarının kariyerlerini ve ilimizdeki futbolun nasıl gelişebileceği üzerine söyleşiler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Yazarlarımızdan İsmail Onur’un hazırladığı köşenin bu haftaki konuğu ise, ismi TEİAŞ Gençlikspor ile özdeşleşen Faysal Aydın…

MÜZEYE 10 YILDA 28 KUPA KAZANDIRDI

10 yıla yakın süredir Batman Amatör ligi takımında başarıdan başarıya koşan tecrübeli teknik adam, Batman futbolu hakkında önemli açıklamalarda bulurken, TÜFAD’a çağrı Petrolspor’a da sitemde bulundu. Aydın açıklamaları şöyle, “1979 Batman doğumluyum 42 yaşındayım. Evli ve üç çocuk babasıyım. Kariyerimde Balpınar, Karşıyaka, Demirspor, Batman Belediyespor, Gençlerbirliği, Telekom ve Yeşiltepe gibi takımlarda forma giydim. 4 yıla yakın da profesyonel liglerde oynadım. Yaklaşık 10 yıldır TEİAŞ Gençlikspor’da antrenörlük yapıyorum. UEFA B lisans ve Scout (Oyunculuk ve maç izleme) belgelerine sahibim. 10 yıl içinde;  3 Batman Amatör Ligi şampiyonu, 6 kez U17 - U19 şampiyonluğu, iki kez U19 Türkiye ilk 8’e girme başarısı ve U15 liginde Türkiye 4.’lüğü elde ettik. Toplam il ve il dışı olmak üzere toplam 28 kupa aldık.”

“ANTRENMAN SAHALARININ ÇOĞALMASI GEREKİYOR”

Bağlı olduğu TEİAŞ kurumuyla sporda başarıdan başarıya koşan Faysal Aydın, kurum takımlarının çoğalması gerektiğine vurgu yaptı. Aydın, “Öncelikle kurum takımlarımızın sayısı çok düşük. ASKF ve TÜFAD önderliğinde bir oluşum yapıp düğer kurumlarımızın da takım kurması için özveriyle çalışmak gerekiyor. Eğitim ve tesisleşme hamleleri yapıp, tüm branşlarda her türlü rekabet ederek alt yapıyı kurmamız gerekiyor. En önemli nokta ise, maç sahalarının değil, antrenman sahalarının çoğalması gerekir. Neden diye soracak olursak; şuan her takım sadece 1 saat antrenman yapabiliyor. Sporcuya bir saat içerisinde verilecekler, maalesef çok yetersiz kalıyor.”

“TÜFAD’A ÖNCELİK YAPMASI ADINA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

“Biz antrenörler olarak öncelikle kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Sonra sporcularımıza daha iyi katkı nasıl sunabiliriz, ona bakmamız gerekiyor. Öncelik TÜFAD önderliğinde ayda bir kez de olsa yemekler, eğitimler ve seminerler verilmesi gerekiyor. Çünkü biz bilgilerimizi her zaman sıcak tutmalıyız ve daha fazla nasıl bilgi sahibi olunur konusunda araştırma yapmalıyız. Bunda da TÜFAD’a öncelik yapması adına çok iş düşüyor. TÜFAD işsiz antrenörler için uğraşmak, iyi antrenörler yetiştirmeli ki, iyi sporcularımız ön plana çıksın. Çünkü, oturduğumuz yerde bilgi sahibi olmamız mümkün değil. Yönetim, antrenör ve sporcu ilişkisini sıcak tutmak gerekiyor. Karşılıklı güven olursa başarının gelmemesi mucize olur.”

“İNSANLAR BİRBİRİNDEN NEFRET ETMEYE BAŞLIYOR”

Amatör ligde zaman zaman yaşanan olaylara da değinen başarılı teknik adam, “Maalesef şuan yapılanlar, kavga ve gürültü ortamı yaratıyor. Bunlar oldukça insanlar birbirinden nefret etmeye başlıyor. Maç izleme oranları düşüyor ve seyir zevki bitiyor. Kavga ve gürültüden dolayı birbirimizi sevmemeye başladık. Oysa bu çocuklar hepimizin çocuklarıdır, bunu unutmadan bu doğrultuda hareket etmemiz gerekiyor. Biz önce çocuklarımıza yürümeyi öğreteceğiz. Sonra da saygı ve sevgiyi. İyi bir eğitimli, yetenekli ve karakterli antrenörleri bunların başına koyacağız. Böylelikle kısa zamanda her şey düzelecek inşallah.”

“PETROLSPOR CİDDİ GÜVENSİZLİĞE NEDEN OLUYOR”

Batman alt yapı ve amatöründe oynayan sporcularda ciddi bir güvensizlik var. Çünkü hedef olarak gördükleri, bir profesyonel takımımız var. Ama bu kulübümüz maalesef ciddi bir güvensizliğe neden oluyor. Verilen kararlar günlük değil, saat saat değişiyor. Biz yarışmacı olduğumuz sürece, yabancıların geçim kaynağı olmaya devam edecek. Plan ve projesi olmayan bir kurum, hiçbir şekilde başarı elde etmez. Elimizde bu kadar değerli ve yetenekli sporcularımız varken, yabancı futbolcu sevdası bizi geri itmeye devam edecek. Yıllarca yabancı topçulara büyük paralar verildi. Hangisi bize ne fayda sağladı. Lakin, sonuna bakıyoruz. Her zaman kümeye düşmediğimiz için çok mutlu oluyoruz.

“NE HESAP SORAN VAR NE DE HESAP VEREN…”

Alta yapıdaki sporcularımızın kıymeti bilinmiyor. Ama üst düzey takımlar Batmanlı sporcularımıza sahip çıkmayı biliyor. Çünkü burada biz hiç samimi değiliz, ilişkilerle sporcu alınıyor ama o sporcu tüm sezon yan gelip yatıyor. Gençlik aşısı diyoruz, alt yapı diyoruz ama yaşı geçen topçu transfer ediliyor. İşin kötü tarafı hesap soran var ne de hesap veren var. Ben 10 yıla yakındır kulübümde görev yapıyorum. En az 10 sporcumu Batman dışına transfer ettik ama maalesef Batman Petrolspor bunları görmüyor.” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
1 ÖLÜ 5 YARALI

1 ÖLÜ 5 YARALI

15-01-2021 17:41 - GÜNDEM

44 göçmen yakalandı

44 göçmen yakalandı

15-01-2021 13:29 - GÜNDEM

Özdemir, Husumetli Aileleri Barıştırdı

Özdemir, Husumetli Aileleri Barıştırdı

15-01-2021 13:26 - YAŞAM

Kürtçe ağırlıklı kitap evi açıldı

Kürtçe ağırlıklı kitap evi açıldı

15-01-2021 12:21 - KÜLTÜR

Batman’dan 20 ülkeye ihraç

Batman’dan 20 ülkeye ihraç

14-01-2021 17:00 - TEKNOLOJİ