Uca’nın konuşması ‘Kürdoloji’ye havale
Yukarı

Uca’nın konuşması ‘Kürdoloji’ye havale

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme heyeti, Kürtçe konuşmaların çözümü için Dicle Üniversitesi Kürdoloji bölümünün bilirkişi raporu hazırlamasına karar verdi.

Uca’nın konuşması ‘Kürdoloji’ye havale
Bu içerik 1443 kez okundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın 2015 ve 2016 yıllarında 7 farklı etkinlikte yaptığı basın açıklamaları nedeniyle hakkında “Örgüt üyeliği’ iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın 8’inci duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Uca’nın katılmadığı duruşmada avukatları Mehmet Emin Aktar ve Reyhan Yalçındağ hazır bulundu.

SAVCI CEZA MÜTAALASINI TEKRARLADI

İddia makamı, Uca hakkında daha önce “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırladığı mütalaasını tekrarladı.

YARGILANMANIN DURDURULMASI TALEBİ

Müvekkilinin yaptığı Kürtçe konuşmaların yer aldığı CD’nin çözümü yapıldığı halde bilirkişiye gönderilmediğine dikkati çeken Uca’nın Avukatı Mehmet Emin Aktar, CD ve çözümünün Dicle Üniversitesi Kürdoloji Bölümü’ne gönderilerek bilirkişi raporunun hazırlanması talebinde bulundu. Ayrıca soruşturmalar ve kovuşturmalar sürerken müvekkilinin tekrar Batman milletvekili olarak seçildiğini anımsatan Aktar, yargılamanın durdurularak meclise fezleke yazılmasını istedi.

KÜRDOLOJİ BÖLÜMÜ RAPOR HAZIRLAYACAK

Mahkeme, davaya konu konuşmaların Türkçeye çevrilmesi için Dicle Üniversitesi Kürdoloji bölümünün bilirkişi raporu hazırlanmasına karar vererek duruşmayı erteledi. (İsmail Güneş)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.