İl Başkanı Gür'den, Eğitim değerlendirmesi
Yukarı

İl Başkanı Gür'den, Eğitim değerlendirmesi

AK Parti Batman İl Başkanı Av.Abdullah Akif Gür, hafta sonu Batman'a gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un ziyareti ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İl Başkanı Gür'den, Eğitim değerlendirmesi
Bu içerik 1268 kez okundu.

Bakan Selçuk'un bu ziyareti ile Batman'ın eğitim sorunlarının tüm boyutlarıyla ele alındığını dile getiren Başkan Gür “Eğitimde Batman için neler yapılabilir, alınması gereken tedbirler, hedefler ve ihtiyaçlar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanı Sn.Ziya Selçuk’un katılımıyla, Valimiz Hulusi Şahin, Milletvekilimiz Ziver Özdemir, Vali Yardımcılarımız, Kaymakamlarımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve şube müdürlerinin de bulunduğu tüm paydaşlarla verimli toplantılar gerçekleştirdik” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  ‘2023 Eğitim Vizyonu’nu hatırlatan Başkan Gür, şöyle konuştu: “2023 Eğitim vizyonumuz Cumhurbaşkanımızın eğitimde kaliteyi hedefe koyan bir irade sergilemesi ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un geleceğe dair hedef, niyet ve irade beyanını açıklaması ile sahada etkin bir çalışma yürütülmektedir. Bakanımız Ziya Selçuk'un tek tek illeri gezmesi ve sorunları kaynağında tespit ederek çözüm odaklı bir perspektif orta koyması hem bizleri hem de Batman’daki tüm eğitim camiasını heyecanlandırmıştır."

Sayın Bakanımız Ziya Selçuk ile tasarım ve beceri atölyeleri, mesleki eğitim başlıklarında önemli istişarelerde bulunduklarını kaydeden Gür, '' Özellikle Batman için son derece önemli olan OSB'lerdeki iş kollarına hitap edecek meslek liselerinin artırılmasına ve mevcutlarının da daha kaliteli hale getirilmesine yönelik istişarelerimiz oldu. Malumunuz olduğu üzere eğitim safhasındaki çocuklarımızın mesleklere olan eğilimlerin tespiti, mesleki eğitim konusunda alınacak tedbirlerle meslek okullarına taleplerin artacağı bir süreci yaşıyoruz. Bu sayede hem öğrencinin aldığı derslerde verim artacak, hem de öğrenci üretime olan katkısı artacaktır. Şunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Bir ilin hem sosyal hem de ekonomik kalkınması, o ilin eğitim kalitesi ile doğrudan bağlantılıdır. Dolayısıyla Bakanımız Ziya Selçuk'un ilimizi ziyareti, ‘2023 Eğitim Vizyonu 'nda Batman’ın hak ettiği yerde olması açısından son derece önemlidir. Öte yandan bu işin mutfağından gelen, yani eğitimin içinden gelen ve sahada çalışan bir Milli Eğitim Bakanımız var. Kültür Merkezinde ‘Ziya Öğretmenle Eğitim Buluşmaları' kapsamında öğretmenlerle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, öğretmenlere 2023 eğitim vizyonunu detaylı bir şekilde aktarması, yeni bir bakış açısıyla eğitimdeki sorunların büyük bir bölümü 2023'e varmadan çözüleceğine olan inancımız tamdır." şeklinde konuştu.

2023 eğitim vizyonu kapsamında Batman’ın da pilot iller arasına alınması talebinin bakan tarafından olumlu karşılandığını belirten Gür, şunları kaydetti: Spor Lisesi ve ikinci bir fen lisesi ile özellikle Osbdeki sektörlere ilişkin iş garantili meslek liselerinin Batman’a kazandırılması da istenmiştir. Bakanımızın tüm taleplerimizi dikkatle not alması ve bütün bunları önümüzdeki süreçte giderilmeye çalışılacağının sözünü vermesi  ,Yapımı devam eden bir kısım okulun ödeneğinin de kısa süre içinde gönderileceğini belirtmesi, bizleri oldukça memnun etmiştir. Malumunuz, Batman’ın ilk lisesi olan kentin kimliği ile bütünleşmiş ve nostaljik bir değer kazanmış olan Batman Lisesinin isminin iadesi kamuoyunda ve eski mezunlar tarafından talep edilmekteydi. Milletvekilimiz Ziver Özdemir’in de eski mezunlarından olduğu okulun isminin iade edilmesi talebimiz de olumlu karşılanmış ve okula tekrar Batman Lisesi ismi verilmesi konusunda, Sayın Bakanımız ilgilileri anında talimatlandırmıştır. Batman temasları kapsamında hayırsever iş insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğretmenlerle buluşan Bakanımız Ziya Selçuk'un bugüne kadar birçok ilde programlara katıldığını ancak Batman’da  eğitime olan talebin çok yüksek olması, eğitim standartları açısından çok hızlı bir mesafe alınması açısından bizi ziyadesiyle memnun ettiğini ve sorunların çözümünün daha da hızlanmasına vesile olacağını ifade etmesi bizleri gelecek adına umutlandırmıştır. Bu vesile ile sayın bakanımıza, davetimizi geri çevirmeyerek ilimize teşriflerinden ve Batman'ımıza göstermiş olduğu yakın ilgi ve alakalarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Ayrıca eğitimle dolu bu ziyarette bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşerilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum”

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.