BARAJIN 2. ÜNİTESİ DE DEVREYE GİRDİ
Yukarı

BARAJIN 2. ÜNİTESİ DE DEVREYE GİRDİ

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nda 2'nci ünitenin devreye girdiği duyuruldu.

BARAJIN 2. ÜNİTESİ DE DEVREYE GİRDİ
Bu içerik 982 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yılda yaklaşık 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretecek olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nda 2'nci ünitenin devreye girdiğini açıkladı.  Başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nda önemli bir eşik daha aşıldı. 19 Mayıs 2020 günü hizmete açılan Türkiye'nin en büyük elektrik üretimi projelerinden Ilısu Barajı'nın ilk elektrik üretim ünitesinin ardından barajın 2'nci ünitesinde de elektrik üretimine başlandı.

EKONOMİYE YILLIK 412 MİLYON DOLAR KATKI SAĞLANACAK

1.200 MW kurulu gücü ve yılda üreteceği yaklaşık 4 milyar 120 milyon kWh enerji ile kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban Barajlarından sonra Türkiye'nin dördüncü büyük barajı konumunda olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nın, tüm ünitelerinin devreye girmesiyle sadece enerji üretiminden ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlanacak. Bu üretim rakamıyla 6 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilecek. Kademeli olarak hizmete alınan barajın 400 MW kurulu güce sahip olan 2'nci ünitesi devreye alındı. 3 ve 4'üncü ünitelerin test çalışmaları ise devam ediyor. 3'üncü ünitenin temmuz ayının ilk yarısında devreye alınması planlanıyor.

ILISU BARAJI 18 MİLYAR LİRA YATIRIM BEDELİNE SAHİP

Önyüzü beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde, dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından ise dünyada birinci sırada yer alan baraj, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine ve bin 820 metre kret uzunluğuna sahip bulunuyor. Ilısu projesi; baraj, yeniden yerleşim, tarihi ve kültürel varlıkların korunması ve diğer inşaatlar ile beraber yaklaşık 18 milyar liraya mal oldu. Ilısu Barajı’nın ilçeye 16 kilometre uzaklıkta olduğunu, Gercüş’e sulama kanalının getirildiği takdirde ilçede bulunan 120-130 bin dönümlük ovanın suya kavuşacağını belirten Öner, suyla birlikte ortalama bin 500 kişilik iş istihdam alanının da sağlanacağını ve yaklaşık yıllık ülke ekonomisine 55-60 milyonluk ekonomik katkı sağlayacağını kaydetti. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.