Korona’dan peş peşe ölümler!
Yukarı

Korona’dan peş peşe ölümler!

Korona vefat sayısı 16’dan 20’ye çıktı…

Korona’dan peş peşe ölümler!
Bu içerik 9081 kez okundu.

Tüm dünyada yüzbinlerce can alan ve halen yayılmaya devam eden Coronavirus (Covid-19) salgınında son 4 gün içinde 4 vatandaşımız daha yaşamını yitirdi.  Ülkemizde de her gün 1.000’in üzerinde yeni vakalar görülürken covid-19 salgınının en fazla arttığı bölge olan Güneydoğu’da her gün yüzlerce yeni vakalar ortaya çıkıyor. İlimizde son 4 gün içinde 4 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi.  Batman’da ayrıca şu ana kadar korona’dan vefat eden en genç hasta 47 yaşındaki Ş.Ü. oldu. Dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgında bugüne kadar ölenlerin sayısı 530 bin 946’ya ulaşırken, iyileşen hasta sayısı ise, 6 milyon 392 bin 37 oldu. Dünya geneli vaka sayısı 11 milyon 284 bin 997’ye ulaşırken, en fazla vaka ve ölümler ABD’de yaşanıyor.

BATMAN’DA VAKA SAYISI ARTIYOR

Taziye, nişan, düğün ve sosyal mesafeye dikkat edilmeden yapılan etkinlikler nedeniyle İlimizde sayı artmaya başladı. Yeni normalleşme süreci devam ederken, kontrollü sosyal hayatın tam olarak benimsememesi vaka sayılarının artmasına sebep oluyor. Son iki haftada en fazla vaka artışı görülen iller içerisinde yer alan Batman ’da vatandaşların büyük çoğunluğu maske takarken, az sayıda maskesini uygun şekilde takmayan ve kurala uymayanlar da göze çarpıyor. Bununla birlikte sosyal mesafe kuralı ise unutuluyor. Hastanede tedavilerine devam edilen vakalar dışında evlerinde karantina altında olan vatandaşlar da bulunuyor.

HASTANELERDE YOĞUNLUK VAR

Maske takmanın zorunlu olduğu Batman ’da maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına az uyulması sebebiyle taziye, nişan, düğün ve asker uğurlama gibi etkinlikler, pazar yerleri ve alışveriş merkezleri ile iş yerlerinde kurallara yeterince riayet edilmemesi vaka sayılarının artmasında etkili oluyor. Uzmanlar, vatandaşların sosyal mesafeyi özellikle korumaları ve maskelerini kurallara uygun şekilde takmaları ve hijyen kuralları konusunda hassasiyeti elden bırakmamalarının salgının kontrolü açısından büyük önem taşıdığına dikkat ediyor. Batman ’da öncelikle korona virüs hastalarının tedavilerinin yapıldığı Batman Bölge Devlet Hastanesi ve diğer hastanelerde yoğunluk yaşanırken, süreç kontrol altında seyrediyor. Vatandaşlar da kurallara uyulmamasının vaka sayısındaki artışa sebep olduğunu belirtiyor. (Turhan Kartal)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.